LXX OM

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Biel124
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 18:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Re: LXX OM

Post autor: Biel124 »

A jaki był najwyższy prog w historii?
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: LXX OM

Post autor: Mruczek »

Najwyższy był 25 na II etapie 67 OM i ponoć na 53 OM. Na finale 52 OMa wprowadzono skalę 0,2,5,6 - wcześniej była 0-10 za zadanie.

@Hayran, możesz wrzucić to rozwiązanie z podobieństwa spiralnego tych zadań nr 6, o którym mówiłeś?
Ostatnio zmieniony 9 lut 2019, o 23:03 przez Mruczek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
WolfusA
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 208
Rejestracja: 27 sty 2017, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 9 razy

Re: LXX OM

Post autor: WolfusA »

niepozorny pisze:Także można przypuszczać, że jest mnóstwo osób z czterema, więc organizatorzy, mając do wyboru np. między 100 a 200 finalistami, wybiorą tę pierwszą opcję.
A myślisz, że oni nie wiedzieli jakie zadania dają uczniom? Aż tak ciemni nie są, a do dyspozycji mają różnych dydaktyków i starych wygów, siedzących w komitecie od 100 lat. Wiedzą jaki był poziom zadań i jakie to mogło mieć konsekwencje.
Równie dobrze mogę Ci powiedzieć, że w zeszłym roku mnóstwo osób miało 1 i 2 zadanie, tak samo 4 i 5. I co? Próg 21.-- 9 lut 2019, o 22:44 --
Mruczek pisze:Najwyższy był 25 na II etapie 67 OM i 53 OM. Na finale 52 OMa wprowadzono skalę 0,2,5,6 - wcześniej była 0-10 za zadanie.
357197.htm#p5206246 Post Marcinek665
Próg na 53 OM - 24 punkty. I kto ma rację?
Biel124
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 18:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

LXX OM

Post autor: Biel124 »

Ej, a łatwo ścinają do 2
xpg
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 19
Rejestracja: 6 gru 2016, o 22:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko-Biała

LXX OM

Post autor: xpg »

Tak. O co dokładniej ci chodzi?
Mruczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1114
Rejestracja: 26 paź 2008, o 19:43
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 23 razy
Pomógł: 157 razy

Re: LXX OM

Post autor: Mruczek »

WolfusA pisze:
Mruczek pisze:Najwyższy był 25 na II etapie 67 OM i 53 OM. Na finale 52 OMa wprowadzono skalę 0,2,5,6 - wcześniej była 0-10 za zadanie.
357197.htm#p5206246 Post Marcinek665
Próg na 53 OM - 24 punkty. I kto ma rację?
Ja opieram się na trochę starszych wątkach m.in. na https://www.matematyka.pl/4011.htm, gdzie mowa jest o 5ciu zadaniach potrzebnych do finału oraz na https://www.matematyka.pl/40720,375.htm#p219525.
Hayran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: 26 paź 2016, o 16:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 11 razy

Re: LXX OM

Post autor: Hayran »

@Mruczek, bardzo proszę:
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
Tani Mefedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 kwie 2018, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wołomin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 2 razy

Re: LXX OM

Post autor: Tani Mefedron »

WolfusA pisze:
niepozorny pisze:Także można przypuszczać, że jest mnóstwo osób z czterema, więc organizatorzy, mając do wyboru np. między 100 a 200 finalistami, wybiorą tę pierwszą opcję.
A myślisz, że oni nie wiedzieli jakie zadania dają uczniom? Aż tak ciemni nie są, a do dyspozycji mają różnych dydaktyków i starych wygów, siedzących w komitecie od 100 lat. Wiedzą jaki był poziom zadań i jakie to mogło mieć konsekwencje.
Równie dobrze mogę Ci powiedzieć, że w zeszłym roku mnóstwo osób miało 1 i 2 zadanie, tak samo 4 i 5. I co? Próg 21.
Tego że komisja zawsze wie co daje nie był bym taki pewien, co widać chociażby po oficjalnych rozwiązaniach jakie podali (nie ma ich jeszcze na stronie, ale rozdawali na omówieniach, a mowa o zadaniach 2 i 3). Możliwe że komitet się spodziewał, że te zadania będą trudniejsze.
Biel124
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 18:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

LXX OM

Post autor: Biel124 »

xpg pisze:Tak. O co dokładniej ci chodzi?
No chodzi o to, ze rozwiazania zredagowalem potwornie i dwa razy jedno przepisywalem, ale bylem juz zbyt zmeczonyy, zeby cos z tym zrobic
Hayran
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: 26 paź 2016, o 16:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 19 razy
Pomógł: 11 razy

Re: LXX OM

Post autor: Hayran »

Jak jest poprawnie, ale na około, to i tak dostaniesz 6...
Biel124
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 121
Rejestracja: 28 wrz 2017, o 18:51
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

LXX OM

Post autor: Biel124 »

starszypan
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 3 lut 2012, o 09:39
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: warszawa

Re: LXX OM

Post autor: starszypan »

Mruczek pisze:Najwyższy był 25 na II etapie 67 OM i ponoć na 53 OM. Na finale 52 OMa wprowadzono skalę 0,2,5,6 - wcześniej była 0-10 za zadanie.

@Hayran, możesz wrzucić to rozwiązanie z podobieństwa spiralnego tych zadań nr 6, o którym mówiłeś?
A jeszcze wcześniej była skala 0-3, ale co 1/4 punktu. Nikt nie jest członkiem KD OM przez 100 lat, bo obecna OM to "dopiero" siedemdziesiąta, pierwsza miała miejsce w roku szkolnym 1949/50. Przez pierwsze 20 lat przewodniczył KG prof. Stefan Straszewicz, niestety od dawna nieżyjący, członkami KG byli wtedy też prof. prof. Kazimierz Zarankiewicz, Edward Otto, Zygmunt Chwiałkowski, mgr Jan Szurek, dokooptowano mgr Olgę Turską, był też Andrzej Kosiński jako przedstawiciel ZMP. O tym ostatnim nie wiem nic, reszta od dawna nie żyje, więc nie uczestniczy w posiedzeniach KG. Komisja zadaniowa KG składa się w większości z młodych ludzi. Najstarszy stażem ( i wiekiem) jest w tej chwili dr Marcin E. Kuczma, ale do 100 lat życia trochę mu jeszcze brakuje, a do 100 lat pracy w komisji zadaniowej jeszcze więcej. Wiem, że to była figura retoryczna, ale ... Przy okazji KZ nie pyta żadnych dydaktyków o nic m. in. dlatego, że rozważane zadania są tajne, co jest dosyć oczywiste. Łatwo jest doprowadzić do tego, aby prawie nikt nic nie zrobił, ale akurat nie to chodzi. Ja byłem zadowolony z tego, że w W-wie uczniowie pokazali 2 różne rozwiązania zadania 6., trzy różne zadania 3. Większość referujących mówiła składnie i rozumiałem, a przynajmniej tak mi się wydawało, co mówią. Nie zawsze tak było, a mam pewien staż w KO w W-wie, co prawda nie 100 lat, ale od 1972 r. minęło trochę czasu, a pamiętam też, że jako uczestnik referując rozwiązanie jakiegoś zadania zostałem pohamowany przez ówczesnego przewodniczącego KO, prof. Wacława Sierpińskiego, bo powiedziałem coś niedokładnie, w pierwszej chwili nikt nie zaprotestował i wtedy okazało się, że wiekowy matematyk wcale nie śpi, choć powieki opadły mu na oczy. To nie ma nic do progów, które zostaną ustalone 14 marca, a 15 marca pojawią się wyniki. Przepraszam progolubów za ten nieco za długi tekst.

MK
Awatar użytkownika
Sylwek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2716
Rejestracja: 21 maja 2007, o 14:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 657 razy

Re: LXX OM

Post autor: Sylwek »

2. etap OM - Zadanie 1.

Kod: Zaznacz cały

http://www.sem.edu.pl/materialy/delta/1210k21.pdf


P.S. Jest to Delta z października 2012 r.
michalkieza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 14
Rejestracja: 24 kwie 2015, o 17:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Re: LXX OM

Post autor: michalkieza »

Mi zadanie 5 bardziej przypomina OM 44-II-4.

Myślę, że Komisja zadaniowa mogła (a wręcz powinna) przewidzieć, że przede wszystkim zadania 2 i 5 są za proste. Drugie to zwykła przekształceniówa nie wymagająca specjalnie jakichś pomysłów - można na parę sposobów dodłubać (byleby się nie pomylić lub nie zakopać w rachunkach). Piąte jest moim zdaniem strasznie sztapmowe i w związku z tym wiele osób powinno je zrobić (no i prawie identyczne zadanie było jako 4 26 lat temu). Stąd już widać, że 4 zadania są w zasięgu bardzo wielu osób.

Jeśli chodzi o zadanie 6, to wcale nie jest takie trudne.
Ukryta treść:    
Awatar użytkownika
Tani Mefedron
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 46
Rejestracja: 5 kwie 2018, o 21:44
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wołomin
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 2 razy

Re: LXX OM

Post autor: Tani Mefedron »

@michalkieza a gdzie można takie stare zadania znaleźć? Na stronie OM są tylko do 47
ODPOWIEDZ