Witam, mam pewną zagwozdkę z elastycznością. Wykładowca powiedział, że przy elastyczności cenowej popytu z przedziału \(\displaystyle{ 0<\left| Edp\right| <1}\) można spokojnie podwyższać ceny, aby dochód całkowity rósł. Tymczasem obliczyłem elastyczność cenową dla danej sytuacji:
Wzrost ceny z 300zł do 500zł, czyli +66,(6)% i jednocześnie spadek popytu z 30 do 15 = -50%
\(\displaystyle{ Edp = \frac{-50}{66,6} = \frac{-3}{4}}\) (znaki procentów pominąłem ze względu na błąd w texie)
Zatem z \(\displaystyle{ \left| Edp= \frac{-3}{4} \right|= \frac{3}{4}}\) wynika, że podwyżka ceny jest rentowna.
Tymczasem \(\displaystyle{ 15*500zl=7500zl}\), a \(\displaystyle{ 30*300zl=9000zl}\)
Wytłumaczy ktoś o co tutaj chodzi?
Elastyczność cenowa a total revenue
- illwreakyabonez
- Użytkownik

- Posty: 80
- Rejestracja: 8 lip 2017, o 19:43
- Płeć: Mężczyzna
- Lokalizacja: Biała Podlaska
- Podziękował: 11 razy