grafika w latexu

Mathematica, Matlab, Statistica, LaTeX i wszelkiego rodzaju oprogramowanie przydatne matematykowi w pracy. Miejsca w sieci poświęcone zagadnieniu.
Anuuusia111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2018, o 22:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole

grafika w latexu

Post autor: Anuuusia111 »

Mam problem z grafiką w latexu. Potrzebuję rysunków które bazują na kwadratach i prostokątach (rysowanie na kratce)- są więc dość proste, ale potrzebuję mieć władzę nad jednostką. Początkowo używałam środowiska tixz, ale wygenerowanie pewnych rysunków które są mi potrzebne zrobiło się niewiarygodnie czasochłonne i doradzono mi bym robiła to w zwykłym paince czy czymś takim i taką grafikę np. w formacie .jpg wrzucała do swojego texa.

Byłam na stronie:

Kod: Zaznacz cały

http://www.latex-kurs.x25.pl/paper/Dolaczanie_grafiki

wyczytałam jak się to podobno robi. Nie do końca rozumiem, i nie do końca działa - w przykładzie w dwóch miejscach pojawia się "k" - nie wiem czemu tak, czy tam musi być to samo - nazwa pliku? Tak założyłam, choć dziwi mnie jakoby program wymagał dwukrotnego wpisania nazwy. Gdy miałam nazwę dłuższą niż 1 znak to nie działało, dla 1 znaku zadziałało, ale... width=3cm ustawia sztywno szerokość i niszczy mi jednostkę, usunięcie tego powoduje że obrazek rośnie mi do ogromnych rozmiarów i nie mieści się na stronie. Sposób ten ma pewną przewagę - mogę bezpośrednio podpisać obrazek, więc chciałabym to opanować.

-- 15 sty 2019, o 22:14 --

Chyba sobie poradziłam - znalazłam opcje 'scale'. Choć nie rozumiem, czemu mój obrazek jest dwa razy większy niż powinien, ale to musi być jakiś mój błąd niezwiązany z latexem.

-- 15 sty 2019, o 22:21 --

Ale dalej nie wiem jak użyć pliku o dłuższej, nie jednoznakowej nazwie :/
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Re: grafika w latexu

Post autor: yorgin »

Tam jest jakoś dziwnie to napisane.

Prawidłowa składnia to

Kod: Zaznacz cały

includegraphics[opcje]{nazwa pliku}
Dla przykładu:

Kod: Zaznacz cały

includegraphics[scale=0.3]{logo.png}
Generalnie nie nazywa się pliku jedną literą, tylko tak, by wiadomo było, co jest na obrazku.

I nie polecam painta do obrazków - jeśli rysunek to proste figury geometryczne, geogebra rysuje świetne obrazki i pozwala wygenerować kod TikZ obrazka, który można eksportować do pliku źródłowego.
Anuuusia111
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 25 sie 2018, o 22:43
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole

grafika w latexu

Post autor: Anuuusia111 »

Wielkie dzięki. Co do geogebry to słyszałam o niej i nawet do niej zajrzałam, ale dla mnie to znów nauka czegoś nowego i uznałam, że na tą chwilę paint mi w zupełności wystarczy.
psi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 65
Rejestracja: 12 lis 2012, o 23:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 35 razy

grafika w latexu

Post autor: psi »

Cześć!
Tak się składa też akurat uczę się dodawać proste rysunki do LaTeXa. Doszedłem na razie do takiego sposobu, który wystarcza na moje potrzeby prostych czarno-białych rysunków z geometrii. Otóż trzeba pobrać i zainstalować darmowy program Inscape. W programie tym można ustawiać różne wielkości kartek na. domyśle A4. Do tego można wyświetlić siatkę, której oczka da się ustawić w różnych wymiarach np. 1cmx1cm. Narysować rysunek - tu się trzeba trochę poduczyć. Jak się już narysuje to zapisać plik w formacie .eps. Tak wygenerowany plik dodajemy w LaTeXu poleceniami:

Kod: Zaznacz cały

% dodanie pakietu
usepackage{graphicx}

% dodanie obrazka 
egin{center}
includegraphics[scale=1.0]{rysunek.eps}
end{center}
I wtedy masz wyśrodkowany rysunek, którego duża szansa, że nie trzeba będzie nawet skalować jeżeli rysunek był dobrze drobiony na kartce A4 w Inscape i nasz dokument w LaTeXu też jest A4.

Odkryłem jeszcze, że jest taka możliwość aby przy opisie rysunku w Inscape posługiwać się kodem LaTeXa, a później przy eksporcie do pliku .eps zaznaczyć eksport z opcją kodu LaTeXa. Wtedy LaTeX w swoim dokumencie w miejsca z kodem w rysunku podstawia np. wzory matematyczne. Tak mi się wydaje, że tak to działa - widziałem gdzieś na filmiku. Ale sam dopiero będę to sprawdzał jak to działa.
Ostatnio zmieniony 19 sty 2019, o 19:05 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak tagów [code].
ODPOWIEDZ