Statystyka - studia

Dział dla użytkowników nie lubiących googlować ;) Konkretne zagadnienia matematyczne w sieci, skrypty online, poszukiwania wszelakie acz KONKRETNE!
Finn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2012, o 17:18
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Statystyka - studia

Post autor: Finn »

Cześć,
Studiuję kierunek nie związany z matematyką, jednak w tym roku pojawił się przedmiot statystyka. Jako temat pracy zaliczeniowej wylosowałem bezrobocie w 10 letnim przedziale czasowym, a dokładniej moim zadaniem jest opracowanie, analiza, wnioski, oraz podanie co z tego wynika. Nie wiem zupełnie, jak się zabrać za temat. Dlatego postanowiłem napisać post z prośbą o podlinkowanie źródeł dzięki którym będę mógł w sposób zrozumiały, dla laika matematycznego przebrnąć przez tę pracę.
Pozdrawiam
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Statystyka - studia

Post autor: janusz47 »

Najpierw musimy zebrać materiał statystyczny - jak kształtowało się bezrobocie w okresie ostatnich dziesięciu lat? (chodzi o nasz Kraj?) z internetu lub Rocznika Statystycznego GUS.

Potem musimy ten materiał poddać analizie statystycznej.

Określić miary tendencji centralnej klasyczne i pozycyjne. Miary zróżnicowania (dyspersji). Miary asymetrii.

Na podstawie otrzymanych wartości - wyciągnąć odpowiednie wnioski.

Proponuję podręcznik

Janina Jóźwiak Jarosław Podgórski. Statystyka od Podstaw WN PWN Warszawa 2012.
Finn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2012, o 17:18
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Re: Statystyka - studia

Post autor: Finn »

Kraj poddany badaniu, to USA. Po przekartkowaniu tabel z ich urzędu statystycznego - BLS, wyszło mi, że na październik 2017 roku, bezrobocie wynosiło 4,068~. Po wygooglowaniu wychodzi, że w tym okresie bezrobocie wynosiło 4,1% , ale zakładam, że doszło tutaj do zaokrąglenia. Wzór, który zastosowałem, to

\(\displaystyle{ S _{b} = \frac{U}{E+U} \cdot 100}\)
E: liczba osób zatrudnionych
U: Liczba osób bezrobotnych


Prezentacja tematu ma zostać wyświetlona przy użyciu programu Power Point, także zakładam, że nie muszę prezentować, wszystkich wyliczeń, a tylko ich wynik. Czy istnieje program, który mógłby przyspieszyć pracę?
Pozdrawiam
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7910
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1670 razy

Re: Statystyka - studia

Post autor: janusz47 »

Na przykład program R.
ODPOWIEDZ