Poślizg i toczenie

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
9lewandowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 2 lis 2017, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wwa
Podziękował: 1 raz

Poślizg i toczenie

Post autor: 9lewandowski »

Witam, mam do rozwiązania zadanie z mechaniki-statyka, gdzie na płaskiej powierzchni jest walec. Do podłoża przymocowujemy przegubowo belke i opieramy na walcu, a na drugim końcu belki przykładamy siłę. Mam znaleźć max siłę jakiej mogę użyć, żeby to pozostało w równowadze. Występują również opory toczenia tylko po podłożu, a współczynniki tarcia belka-walec i walec-podłoże są jednakowe. Nie mam pojęcia, jak zachowa się walec, ale wyliczyłem, że siła tarcia działająca na walec przy podłożu jest większa niż siła tarcia przy belce. Oznacza to, że pezy tym samy współczynniku tarcia poślizg będzie tam, gdzie belka styka się z walcem? Z góry dzięki
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Poślizg i toczenie

Post autor: kruszewski »

Proszę sporządzić rysunek i popatrzeć.
Orientacja siły o którą jest pytanie jest istotna.
9lewandowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 2 lis 2017, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wwa
Podziękował: 1 raz

Poślizg i toczenie

Post autor: 9lewandowski »

Zadanie drugie.

Jeśli, współczynniki tarcia są te same, to poślizg nastąpi tam, gdzie jest mniejsze tarcie? Wiem, że w przypadku, gdyby z momentu względem środka walca wyszło, że tarcia w obu punktach styku są identyczne co do wartości i współczynniki w obu punktach tarcia są równe, to poślizg nastąpi tam, gdzie reakcja jest mniejsza. Ale w przypadku, gdy siła tarcia na dole jest większa od tej na górze, to co to oznacza?-- 5 wrz 2018, o 20:18 --Chodzi mi tylko czy jeśli tarcie w danym punkcie jest większe, to można zakładać toczenie w tym miejscu.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Poślizg i toczenie

Post autor: kruszewski »

Myślę, że ten rysunek wyjaśni Koledze Jego problem.
Proszę zauważyć, że składowa siły tarcia o listwę prostopadła do podłoża dodaje się do akcji walca (kuli) na płytę wzmacniając jego nacisk a tym samym reakcję podłoża, a zatem zwiększa siłę tarcia w punkcie (wzdłuż linii) styczności z podłożem. Proszę zauważyć różnicę długości wektorów sił tarcia czerwonej i amarantowej, a stąd i różnicę momentów tych sił względem środka kuli (osi walca) i zwrot jej wektora,"kierunek obrotu" .


Linie jednakowego koloru nie są przypadkowe.
9lewandowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 2 lis 2017, o 22:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wwa
Podziękował: 1 raz

Poślizg i toczenie

Post autor: 9lewandowski »

Więc w obliczeniach na poziomie statyki (warunek graniczny ruchowi) należy przyjąć, że poślizg nastąpi w punkcie styku walca i listwy? A i w zadaniu należy przyjąć, że nie występują opory toczenia. Za nic nie mogę znaleźć max siły P.
ODPOWIEDZ