Równanie różniczkowe drugiego rzeu metoda przewidywań

Równania różniczkowe i całkowe. Równania różnicowe. Transformata Laplace'a i Fouriera oraz ich zastosowanie w równaniach różniczkowych.
bartekxk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2018, o 18:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Równanie różniczkowe drugiego rzeu metoda przewidywań

Post autor: bartekxk »

Witam, mam takie pytanie.
Dlaczego w równaniu
\(\displaystyle{ y''-4y'+4y=8 x^{2} +e ^{2x}}\)
przy równianiu jednorodnym
\(\displaystyle{ yj=c1e ^{2x} + c2xe ^{2x}}\)
y przewidywane dla\(\displaystyle{ e ^{2x}}\)muszę wielomian podnosić do sześcianu? Przy podnoszeniu do kwadratu wychodzi zły wynik, a wielomian do kwadratu nie zawiera się w równaniu jednorodnym.
Proszę o pomoc.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4069
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Równanie różniczkowe drugiego rzeu metoda przewidywań

Post autor: Janusz Tracz »

Ponieważ równanie charakterystyczne ma pierwiastek podwójny to w rozwiązaniu przewidywanym wyrażanie \(\displaystyle{ e^{2x}}\) trzeba pomnożyć przez \(\displaystyle{ x^2}\) bo było to rozwiązanie istotnie różne od rozwiązania jednorodnego. Rozwiązanie szczególne powinno być liniowo niezależne z rozwiązaniem ogólnym. Widać to też na prostym eksperymencie. Gdybyśmy przewidywali rozwiązanie szczególne w postaci \(\displaystyle{ Ae^{2x}}\) lub \(\displaystyle{ Axe^{2x}}\) to dodanie takiego rozwiązania do

\(\displaystyle{ C_1e^{2x}+C_2xe^{2x}+Ae^{2x}=C_3e^{2x}+C_2xe^{2x}}\)

nic nie zmiana, bo stała \(\displaystyle{ C_1}\) i tak jest dowolna. Przewidywać będziemy \(\displaystyle{ Ax^2e^{2x}}\) pochodzące od \(\displaystyle{ e^{2x}}\) oraz wielomian stopnia drugiego pochodzący od \(\displaystyle{ 8x^2}\)
bartekxk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2018, o 18:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Równanie różniczkowe drugiego rzeu metoda przewidywań

Post autor: bartekxk »

Tylko właśnie problem jest w tym, że przy przewidywaniu \(\displaystyle{ Ax ^{2}e ^{2x}}\) rozwiązanie wychodzi błędne, dopiero przy\(\displaystyle{ Ax^{3} e^{2x}}\) wynik wychodzi poprawny. Właśnie nie potrafię zrozumieć dlaczego muszę podnosić do szescianu zamiast do kwadratu.
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4069
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1393 razy

Re: Równanie różniczkowe drugiego rzeu metoda przewidywań

Post autor: Janusz Tracz »

Nie wiem jak to liczysz więc nie jestem wstanie powiedzieć co jest nie tak. Wiem że przewidywanie powinno być z \(\displaystyle{ Ax^2e^{2x}}\) i że wynik wychodzi poprawny gdy takie jest. Skąd masz to zadanie i odpowiedź? Z Kryśickiego? Zresztą na potwierdzenie możesz sprawdzić Wolframem
bartekxk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 28 sie 2018, o 18:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

Re: Równanie różniczkowe drugiego rzeu metoda przewidywań

Post autor: bartekxk »

Znalazłem błąd w rozwiązaniu, masz racje, dzięki za pomoc.
ODPOWIEDZ