Studia po 4 latach, szukam rady

Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o studiowaniu: co wybrać? jakie są warunki przyjęć? życie studenckie? Zajrzyjcie tutaj!
szukamrady
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 27 lip 2018, o 18:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Studia po 4 latach, szukam rady

Post autor: szukamrady »

Dzień dobry, miło mi się z wami wszystkimi przywitać.
Chciałbym u was znaleźć radę na temat mojej sytuacji, zdaje sobie sprawę iż ostateczna decyzja należy do mnie, jednakże jest tu pewnie wiele osób z większym doświadczeniem życiowym i naukowym niż ja.
W 2016 pisałem matury z angielskiego,polskiego,matematyki i fizyki na poziomie rozszerzonym. Język polski napisałem na 60% a pozostałe wyniki oscylowały się w przedziale 90%-96%. Wszystko niby fajnie wygląda. Ale nie poszedłem na studia. Pochodzę z rodziny która częściowo mieszka w Polsce a częściowo na Białorusi, blisko granicy z Rosją. Tak wyszło że po maturach, wyjechałem w rodzinne strony do pracy a było to związane ze zdrowotnymi problemami matki. Teraz po zakończeniu niestety, tego rozdziału będę wracał do Polski z racji tego że teraz tutaj mam najbliższą rodzinę, i mogę sobie tutaj układać życie.

Tym chciałem wyjaśnić, czemu nie poszedłem na studia. Chciałem was teraz zapytać, czy warto w mojej sytuacji się w to jeszcze iść na studia. Tylko proszę o trzeźwe oceny, a nie pseudomotywacyjne frazy w stylu "zawsze warto się uczyć" - z tego sobie zdaję sprawę.

Mam możliwość iść na studia w Warszawie, i mam wsparcie brata i ojca w studiowaniu jeśli bym się tego podjął.
Po liceum myślałem że poszedłbym na wydział matematyki na uniwersytecie warszawskim. I teraz też bym się podjął studiów na tym wydziale, informatycznych albo matematycznych. Jednakże, jak ja pójdę na pierwszy rok, to rówieśnicy o ile dobrze liczę, poszli by na rok czwarty...... to być trochę trzy lata do tyłu. Czy warto jeszcze zainwestować w czas w taką edukacje, czy uważacie że lepiej byłoby realizować się już w czymś innym.

Dziękuje za odpowiedzi jeśli takowe się znajdą. Pozdrawiam serdecznie.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Re: Studia po 4 latach, szukam rady

Post autor: Premislav »

W zaistniałej sytuacji proponuję iść na informatykę na UW, ponieważ jest po prostu dużo bardziej opłacalna niż matematyka (no, jeśli jesteś naprawdę pasjonatem matematyki, nastawionym na pracę naukową, to wtedy warto wziąć matematykę). Wiekiem się nie przejmuj w ogóle, ważne jest, czy będziesz się miał z czego utrzymać (na pierwszym i przeważnie na drugim roku studiów ścisłych raczej nie pogodzisz studiów z pracą na pół etatu itd. chyba że jesteś geniuszem), ale skoro piszesz, że
Mam możliwość iść na studia w Warszawie, i mam wsparcie brata i ojca w studiowaniu jeśli bym się tego podjął.
to rozumiem, że jakieś widoki są (w zależności od sytuacji materialnej można też wziąć kredyt studencki, ale to nie wystarczy; można się też starać o stypendium socjalne).
ODPOWIEDZ