Równanie różniczkowe

Równania różniczkowe i całkowe. Równania różnicowe. Transformata Laplace'a i Fouriera oraz ich zastosowanie w równaniach różniczkowych.
paweto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 7 sie 2015, o 22:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 11 razy

Równanie różniczkowe

Post autor: paweto »

\(\displaystyle{ \frac{x}{ \mbox{d}x } = Ax,


A = \left[ \begin{array}{cc}0 & 1\\ -1 & 0\end{array}\right]}\)


Mógłby mi ktoś napisać jak się zabrać za to zadanie? Wiem, że jest to układ równań różniczkowych zapisany w postaci macierzowej ale nie mam pojęcia jak to mam rozpisać. Pomoże ktoś?
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Równanie różniczkowe

Post autor: kerajs »

\(\displaystyle{ \begin{cases} x_1'=x_2 \\ x_2'=-x_1 \end{cases}}\)
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Równanie różniczkowe

Post autor: Janusz Tracz »

Po stronie lewej jest wektor pochodnych zapisany w dziwny niepoprawny sposób który można przedstawić jako \(\displaystyle{ \left[ y',x'\right]}\) a po stronie prawej masz iloczyn macierzy i wektora szukanych funkcji powiedzmy \(\displaystyle{ \left[ y,x\right]}\). Można to zapisać jako układ równań, po wykonaniu mnożenia mamy:

\(\displaystyle{ \begin{cases} y'=x \\ x'=-y \end{cases}}\)

gdzie \(\displaystyle{ x,y}\) to funkcje zmiennej \(\displaystyle{ t}\). Po zróżniczkowaniu pierwszego równania i wstawianiu do drugiego mamy

\(\displaystyle{ y''=-y}\)

co daje się rozwiązać standardowymi metodami dla równań drugiego rzędu ze stałymi współczynnikami

\(\displaystyle{ y=C_1\sin t+C_2\cos t}\)

a ponieważ \(\displaystyle{ x=y'}\) to

\(\displaystyle{ x=\left(C_1\sin t+C_2\cos t \right)'}\)
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Równanie różniczkowe

Post autor: Benny01 »

Macierz \(\displaystyle{ A}\) mamy w postaci Jordana.
Rozwiązaniem układu jest \(\displaystyle{ x=e^{At} \cdot c \Rightarrow x= \begin{bmatrix} \cos t & \sin t \\- \sin t& \cos t \end{bmatrix} \cdot \begin{bmatrix} c_1\\c_2\end{bmatrix}}\)
\(\displaystyle{ x_1=c_1 \cdot \cos t +c_2 \cdot \sin t}\)

\(\displaystyle{ x_2=-c_1 \cdot \sin t + c_2 \cdot \cos t}\)
paweto
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 145
Rejestracja: 7 sie 2015, o 22:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 11 razy

Re: Równanie różniczkowe

Post autor: paweto »

Czyli po lewej i prawej stronie mam wektory, tak?
Po lewej stronie: \(\displaystyle{ x'}\) - wektor
Po prawej stronie: \(\displaystyle{ A}\) - macierz, \(\displaystyle{ x}\) - wektor

Wektor po lewej stronie zapisuję sobie najlepiej jako \(\displaystyle{ [ x'_{1}, x'_{2} ]}\), a wektor po prawej jako: \(\displaystyle{ [ x_{1}, x_{2} ]}\) i rozwiązuję tymi metodami dla równań drugiego rzędu ze stałymi współczynnikami, tak? A gdy mam coś takiego tylko z macierzą \(\displaystyle{ _{3x3}}\) to robię analogicznie do tego powyżej?
Awatar użytkownika
Janusz Tracz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4074
Rejestracja: 13 sie 2016, o 15:01
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: hrubielowo
Podziękował: 80 razy
Pomógł: 1395 razy

Re: Równanie różniczkowe

Post autor: Janusz Tracz »

Czyli po lewej i prawej stronie mam wektory, tak?
Po lewej stronie: \(\displaystyle{ x'}\) - wektor
Po prawej stronie: \(\displaystyle{ A}\) - macierz, \(\displaystyle{ x}\) - wektor
Tak. Możesz zapisać \(\displaystyle{ x_1,x_2,x_3}\) albo \(\displaystyle{ x,y,z}\) to nie ma znaczenia. Co do samych metod rozwiązywania to jest ich sporo ja wybrałem metodę która sprowadziła układ równań pierwszego stopnia do równania stopnia drugiego, Benny01 wybrał inną metodę a można było jeszcze inaczej za pomocą transformaty Laplace’a. Jeśli masz układ \(\displaystyle{ 3 \times 3}\) to też można stosować takie metody.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8585
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3351 razy

Re: Równanie różniczkowe

Post autor: kerajs »

paweto pisze:Czyli po lewej i prawej stronie mam wektory, tak?
Po lewej stronie: \(\displaystyle{ x'}\) - wektor
Po prawej stronie: \(\displaystyle{ A}\) - macierz, \(\displaystyle{ x}\) - wektor
Tak, masz macierz niewiadomych (po prawej) i macierz pochodnych po tych niewiadomych (po lewej stronie)
paweto pisze: Wektor po lewej stronie zapisuję sobie najlepiej jako \(\displaystyle{ [ x'_{1}, x'_{2} ]}\), a wektor po prawej jako: \(\displaystyle{ [ x_{1}, x_{2} ]}\)
Raczej:
\(\displaystyle{ \begin{bmatrix} x_1'\\x_2'\end{bmatrix} \ \ lub \ \ \begin{bmatrix} \frac{ \mbox{d}x_1 }{ \mbox{d}x } \\ \frac{ \mbox{d}x_2 }{ \mbox{d}x}\end{bmatrix} \ \ oraz \ \ \begin{bmatrix} x_1\\x_2\end{bmatrix}}\)
Zauważ że, o ile nie pomyliłeś się przy przepisywaniu, to \(\displaystyle{ x_1=f(x) \wedge x_2=g(x)}\)
paweto pisze: i rozwiązuję tymi metodami dla równań drugiego rzędu ze stałymi współczynnikami, tak?
Stosujesz metodę którą narzuca treść zadania lub rozwiązujesz dowolną znaną Ci metodą.
paweto pisze: A gdy mam coś takiego tylko z macierzą \(\displaystyle{ _{3x3}}\) to robię analogicznie do tego powyżej?
Tak.-- 24 cze 2018, o 15:34 --Ech, przegapiłem odpowiedź Janusza Tracza. Sorry.
ODPOWIEDZ