Uzyskanie wielomianu na podstawie punktów wykresu

Własności wielomianów; pierwiastki, współczynniki. Dzielenie wielomianów. Wzory Viete'a. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI wielomianowe (wyższych stopni). Rozkład na czynniki.
MironH
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2018, o 13:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Uzyskanie wielomianu na podstawie punktów wykresu

Post autor: MironH »

Witam,

czy istnieje jakiś sposób na uzyskanie funkcji wielomianowej mając dane jej wartości dla niektórych parametrów? Chodzi mi tu o ogólny algorytm wyznaczenia takiej funkcji wielomianowej. Słyszałem, że coś takiego można uzyskać stosując FFT (szybką transformację Fouriera), ale nie wiem, ile w tym prawdy, ani tym bardziej jak się do tego zabrać.

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że punkty nie wyznaczają jednoznacznie funkcji wielomianowej, jednak chodzi mi o to, by uzyskać funkcję która w sposób przybliżony będzie przewidywać wyniki innej funkcji, której wartości mam dane dla pewnych, podanych argumentów.
Awatar użytkownika
mortan517
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3359
Rejestracja: 6 lis 2011, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 662 razy

Re: Uzyskanie wielomianu na podstawie punktów wykresu

Post autor: mortan517 »

Poczytaj o interpolacji wielomianowej. Dla \(\displaystyle{ n+1}\) punktów można uzyskać wielomian stopnia \(\displaystyle{ n}\), który "przechodzi" przez te punkty.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Re: Uzyskanie wielomianu na podstawie punktów wykresu

Post autor: PoweredDragon »

Wręcz przeciwnie. Zbiór \(\displaystyle{ n+1}\) punktów jednoznacznie wyznacza wielomian \(\displaystyle{ n}\)-tego stopnia.
Najbardziej podstawowa metoda (dla małych wielomianów lub informatyczna "na pałę")

\(\displaystyle{ W(x) = a_0x^n+a_1x^{n-1}+...+a_{n}}\)

I rozwiązujesz układ równań
\(\displaystyle{ W(x_0) = y_0 \\ W(x_1) = y_1\\
W(x_2) = y_2\\
...\\
W(x_n) = y_n}\)


Co więcej, jeszcze można zgadywać postać iloczynową \(\displaystyle{ W(x) = (x-x_0)(x-x_1)...(x-x_n)}\), jeśli masz podane miejsca zerowe lub postać \(\displaystyle{ W(x) = (x-x_0)(x-x_1)...(x-x_n)+r}\) jeśli masz podaną inną wartość. Jeśli dużo wartości się powtarza (np. dla 10 z 15 wartości masz \(\displaystyle{ W(x_i) = a}\) to to pozwala zredukować liczbę ewentualnych równań do zliczenia :V)
MironH
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2
Rejestracja: 11 cze 2018, o 13:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Uzyskanie wielomianu na podstawie punktów wykresu

Post autor: MironH »

Dziękuję za pomoc, widzę już, że rozwiązanie jest dość oczywiste.
ODPOWIEDZ