Matura rozszerzona z matematyki 2018

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34126
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5192 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: Jan Kraszewski »

Dyskutujemy w tym wątku (ale dopiero po zakończeniu egzaminu).

("nowa matura")

("stara matura")

JK
deciver
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 7 maja 2014, o 16:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1 raz

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: deciver »

Jak oceniacie poziom tegorocznej matury ?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15685
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 195 razy
Pomógł: 5219 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: Premislav »

To był jakis żart, ale tak musiało być, dali proste podstawy to musieli wzamian dowalić rozszerzenia z kosmosu. Pamiętacie próbną? Nazywali ją egzaminem dla astronauty. Tegoroczną mature można nazwać egzaninem dla Einsteina, chociaż nie wiem czy nawet on by to dobrze napisał... Brak mi słów, jestem załamany
Benny01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1116
Rejestracja: 11 wrz 2015, o 19:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Górnicza Dolina
Podziękował: 74 razy
Pomógł: 115 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: Benny01 »

Premislav pisze:To był jakis żart, ale tak musiało być, dali proste podstawy to musieli wzamian dowalić rozszerzenia z kosmosu. Pamiętacie próbną? Nazywali ją egzaminem dla astronauty. Tegoroczną mature można nazwać egzaninem dla Einsteina, chociaż nie wiem czy nawet on by to dobrze napisał... Brak mi słów, jestem załamany
Będzie dobrze, może doliczą Ci jakieś procenty za samo podejście
deciver
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 7 maja 2014, o 16:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1 raz

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: deciver »

Jestem załamany, że z analitycznej nie rozwiązałem za 6 punktów bo widziałem drogę, ale tak ciężkie rachunki mi wychodziły. Ciekawią mnie wyniki w percentylach np. 60% na ile będzie się klasyfikowały.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: PoweredDragon »

Analityczna oczywiście niezrobiona, jak to geo; z trygonometrią skopałem, bo wszystko robiłem dobrze, tylko zamiast cosinusa policzyłem sinus xD Poza tym wszystko zrobione.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: kmarciniak1 »

Ogólnie to chyba trzeba się było mocno mocno sprężać, żeby to zrobić w 3 godziny.
Mnie brakło trochę czasu, żeby przemyśleć dowód podzielności, więc w tym zadaniu mam tylko machanie rękami, pisane przez ostatnie 5 minut xD

Z takich schematów to był oczywiście parametr(stosunkowo mało liczenia jeśli umiejętnie się porządkowało), styczne,ciągi raczej typowe, optymalizacja z ułatwieniem w postaci wzoru do którego trzeba dojść, baaardzo prosty dowód geometryczny.Trygo po użycia wzoru na podwojony \(\displaystyle{ \sin}\) bardzo przyjemnie się rozkładała.

Zadanie z analitycznej albo wymagało błyskotliwości albo było strasznie pogmatwane w obliczeniach.Ja liczyłem najpierw styczne do okręgu, a później po kolei punkty wspólne z okręgiem .Jakieś "dzikie" liczby mi powychodziły.


Czy zdarzenia sprzyjające w prawdopodobieństwie to tyle?
Ukryta treść:    
deciver
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 83
Rejestracja: 7 maja 2014, o 16:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1 raz

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: deciver »

Jak trzeba było podpunkt a zrobić w ostatnim zadaniu ? Ja wyznaczyłem funkcje b(a) gdzie b to krótsza podstawa i dalej nie wiedxialek. Podpunkty b i c proste były.-- 9 maja 2018, o 13:50 --
kmarciniak1 pisze:Ogólnie to chyba trzeba się było mocno mocno sprężać, żeby to zrobić w 3 godziny.
Mnie brakło trochę czasu, żeby przemyśleć dowód podzielności, więc w tym zadaniu mam tylko machanie rękami, pisane przez ostatnie 5 minut xD

Z takich schematów to był oczywiście parametr(stosunkowo mało liczenia jeśli umiejętnie się porządkowało), styczne,ciągi raczej typowe, optymalizacja z ułatwieniem w postaci wzoru do którego trzeba dojść, baaardzo prosty dowód geometryczny.Trygo po użycia wzoru na podwojony \(\displaystyle{ \sin}\) bardzo przyjemnie się rozkładała.

Zadanie z analitycznej albo wymagało błyskotliwości albo było strasznie pogmatwane w obliczeniach.Ja liczyłem najpierw styczne do okręgu, a później po kolei punkty wspólne z okręgiem .Jakieś "dzikie" liczby mi powychodziły.


Czy zdarzenia sprzyjające w prawdopodobieństwie to tyle?
Ukryta treść:    
Ja styczne policzyłem i potem chciałem punkt wspólny prostej w której zawiera się podstawa trójkąta i okręgi bo to jest środek podstawy AB stąd B i później prosta prostopadła do podstawy przechodząca przez jej środek przyrównać do prostej AC i wyliczyć C ale przy liczeniu środka AB już mi paskudne liczby wychodziły
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: PoweredDragon »

Co do zdarzeń sprzyjających, to było ich prawie na pewno \(\displaystyle{ 20 \cdot 3!}\)

Realnie zabrakło mi tylko czasu na analityczną...
Ostatnio zmieniony 9 maja 2018, o 13:58 przez PoweredDragon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: VirtualUser »

PoweredDragon pisze:Co do zdarzeń sprzyjających, to było ich prawie na pewno \(\displaystyle{ 20 \cdot 3!}\)
A nie \(\displaystyle{ 20 \cdot 3! \cdot 5!}\)? Musiałeś jeszcze permutować liczby nieparzyste.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: PoweredDragon »

VirtualUser pisze:
PoweredDragon pisze:Co do zdarzeń sprzyjających, to było ich prawie na pewno \(\displaystyle{ 20 \cdot 3!}\)
A nie \(\displaystyle{ 20 \cdot 3! \cdot 5!}\)? Musiałeś jeszcze permutować liczby nieparzyste.
A faktycznie, mój błąd.
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: kmarciniak1 »

VirtualUser pisze: A nie \(\displaystyle{ 20 \cdot 3! \cdot 5!}\)? Musiałeś jeszcze permutować liczby nieparzyste.
Aj to ja też zapomniałem o tym \(\displaystyle{ 3!}\) niestety...

deciver pisze:
Ja styczne policzyłem i potem chciałem punkt wspólny prostej w której zawiera się podstawa trójkąta i okręgi bo to jest środek podstawy AB stąd B i później prosta prostopadła do podstawy przechodząca przez jej środek przyrównać do prostej AC i wyliczyć C ale przy liczeniu środka AB już mi paskudne liczby wychodziły
Punkt \(\displaystyle{ B}\) liczyłem tak samo i mi też już w tym momencie zadanie przestało się podobać xD
A później przeciąłem dwusieczną z punktu \(\displaystyle{ C}\) z jakąś styczną
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: PoweredDragon »

kmarciniak złóżmy nasze matury wspólnie. Razem wychodzi nam dobre prawdopodobieństwo
Awatar użytkownika
kmarciniak1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 809
Rejestracja: 14 lis 2014, o 19:37
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 48 razy
Pomógł: 183 razy

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: kmarciniak1 »

PoweredDragon pisze:kmarciniak złóżmy nasze matury wspólnie. Razem wychodzi nam dobre prawdopodobieństwo
To jest świetny pomysł
Jeszcze dodatkowo zadanie z trygonometrii i dowód podzielności możemy połączyć

PS
Czy Pan Jan Kraszewski, orientuje się, ile punktów się traci za nieuwzględnienie jednego czynnika w liczeniu zdarzeń sprzyjających?
Ostatnio zmieniony 9 maja 2018, o 14:31 przez kmarciniak1, łącznie zmieniany 2 razy.
GRyszard
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 18 sty 2016, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Matura rozszerzona z matematyki 2018

Post autor: GRyszard »

Dla mnie - niespełnionego olimpijczyka - również trudne. Ominąłem zadanie z dowodem wpisywalności KLMN w okrąg i błąd obliczeniowy w zadaniu ze wzorami Viete'a. To tyle, jeśli chodzi o wiadome mi potknięcia ;) Koledzy niestety rezygnują już ze studiowania za granicą :( Liczyłem po ostatnich dniach na coś łatwiejszego :)
ODPOWIEDZ