Pole obszaru

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
crative
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 29 wrz 2015, o 16:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 16 razy

Pole obszaru

Post autor: crative »

Obliczyć pole obszaru ograniczonego krzywymi \(\displaystyle{ y= \sqrt{\left| x\right| }, y=x ^{2}}\)
i nie wiem czy to ma być suma dwóch całek czy nie, bo obliczyłem jako sume, ale mam wynik równy \(\displaystyle{ 0}\)
\(\displaystyle{ \int_{-1}^{0}\left( \int_{x ^{2} }^{ \sqrt{\left| x \right| }}1dy \right)dx + \int_{0}^{1}\left( \int_{x ^{2} }^{ \sqrt{\left| x \right| }}1dy \right)dx}\)
rubiccube
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 4 sty 2017, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Pole obszaru

Post autor: rubiccube »

\(\displaystyle{ f(x)= \sqrt{\left| x\right| }-x^2}\) to funkcja parzysta więc pole to
\(\displaystyle{ 2 \int_{0}^{1}\sqrt{\left| x\right| }-x^2}\)
Awatar użytkownika
wujomaro
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2154
Rejestracja: 27 lis 2009, o 19:02
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 299 razy

Re: Pole obszaru

Post autor: wujomaro »

Jeśli zrobisz zobisz rysunek pomocniczy, to zobaczysz, że szukasz pola dwóch symetrycznych obszarów. Wystarczy, że policzysz pole jednego obszaru i pomnożysz je razy dwa. Możesz do tego wykorzystać pojedynczą całkę, tylko sprawdź w jakich granicach zmieniaja się \(\displaystyle{ }\) i jaka funkcja ogranicza obszar z góry i z dołu.
Pozdrawiam!
crative
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 172
Rejestracja: 29 wrz 2015, o 16:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Poznań
Podziękował: 16 razy

Re: Pole obszaru

Post autor: crative »

A co zrobić z tą wartością bezwzględną w całce, bo nadal nie zgadza mi się wynik??
rubiccube
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 36
Rejestracja: 4 sty 2017, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 4 razy

Pole obszaru

Post autor: rubiccube »

całkujesz w granicach od \(\displaystyle{ 0}\) do \(\displaystyle{ 1}\) więc wart. bezwzgl. możesz opuścić.
ODPOWIEDZ