Wiązania glikozydowe

sheeze
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 6 paź 2015, o 10:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 42 razy

Wiązania glikozydowe

Post autor: sheeze »

Jak określić czy wiązanie jest \(\displaystyle{ \alpha}\) czy \(\displaystyle{ \beta}\) - glikozydowe? Od czego to zależy? Szukałam już w internecie ale niczego nie znalazłam, co jasno wyjaśniłoby mi tę kwestię.
Będę bardzo wdzięczna za pomoc
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Wiązania glikozydowe

Post autor: pesel »

W wiązaniu glikozydowym przynajmniej jeden węgiel musi być anomeryczny. Patrzysz czy w wyjściowej cząsteczce (jej formie pierścieniowej) przy anomerycznym węglu była konfiguracja \(\displaystyle{ \alpha}\) czy ta druga, nazwy zapomniałem. W różnych disacharydach masz różne typy wiązań podane w tabelce tutaj:

Kod: Zaznacz cały

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Disacharydy
sheeze
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 6 paź 2015, o 10:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 42 razy

Wiązania glikozydowe

Post autor: sheeze »

A dlaczego np. w budowie laktozy, która ma wiązanie \(\displaystyle{ \beta}\)- 1,4 , ta cząsteczka, której czwarty węgiel tworzy wiązanie ma przy anomerycznym atomie węgla OH "w podstawie", więc powinna chyba być cząsteczką \(\displaystyle{ \alpha}\) i takie tworzyć wiązanie, a tak nie jest
pesel
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1707
Rejestracja: 8 cze 2010, o 13:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 412 razy

Wiązania glikozydowe

Post autor: pesel »

Ale 4 węgiel w drugiej cząsteczce (glukozie) nie jest anomeryczny. Gdyby wiązanie tworzył pierwszy węgiel drugiej cząsteczki (anomeryczny) to wiązanie byłoby \(\displaystyle{ \alpha, \beta-(1,1)}\) ale to nie byłaby już laktoza tylko trehaloza. Po prostu, pierwszy monosacharyd daje do wiązania węgiel anomeryczny, a drugi albo anomeryczny albo nie.
sheeze
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 87
Rejestracja: 6 paź 2015, o 10:45
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Krosno
Podziękował: 42 razy

Wiązania glikozydowe

Post autor: sheeze »

Już teraz rozumiem, dzięki wielkie!
ODPOWIEDZ