Ilość kombinacji a dzielenie przez permutacje?[LICEUM]

Permutacje. Kombinacje. Wariacje. Rozmieszczanie kul w urnach. Silnie i symbole Newtona. Przeliczanie zbiorów. Funkcje tworzące. Teoria grafów.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Ilość kombinacji a dzielenie przez permutacje?[LICEUM]

Post autor: VirtualUser »

Witam, mam problem ze zrozumieniem kiedy mam dzielić przez permutacje, a kiedy nie. Otóż dla zadania:
Ośmiu kolegów postanowiła po lekcjach zagrać w piłkę. Przed rozpoczęciem meczu muszą podzielić się na dwa czteroosobowe zespoły. Na ile sposobów mogą dokonać tego podziału?
Wytłumaczę jak ja to rozumiem i niech ktoś ewentualnie skoryguje mój tok myślenia.
Wybieram 4 chłopców do jednej drużyny, a potem czterech do drugiej. Jednak jak wybiorę powiedzmy chłopców \(\displaystyle{ abcd}\) do pierwszej to do drugiej trafią \(\displaystyle{ efgh}\), ale jeśli wybiorę do pierwszej \(\displaystyle{ efgh}\) to do drugiej trafią \(\displaystyle{ abcd}\). A skoro drużyny nie są rozróżnialne no to dzielę to przez permutację ilości drużyn. \(\displaystyle{ \frac{ {8 \choose 4} {4 \choose 4} }{2!}}\). (To się zgadza z odpowiedzią)
Każdy z sześciu skazanych ma być osadzony w jednym z trzech zakładów karnych.
na ile sposobów można rozmieścić skazanych tak, aby w każdym zakładzie karnym wyrok
odsiadywało dwóch z nich?
Tutaj zakłady karne muszą być rozróżnialne więc robię po prostu \(\displaystyle{ {6 \choose 2} {4 \choose 2} {4 \choose 2}}\) (To się zgadza z odpowiedzią)

Ale zakładając, że moje rozumowanie jest poprawne (jeśli nie jest to niech ktoś łopatologicznie to wytłumaczy, proszę...) to w tym zadaniu jest błąd:
Komendant posterunku policji ma do dyspozycji siedmiu policjantów. Oblicz, na ile sposobów komendant może spośród tych policjantów utworzy dwa trzyosobowe patrole
Patrole przecież są rozróżnialne więc osobiście zrobił bym to tak: \(\displaystyle{ {7 \choose 3} {4 \choose 3}}\) a autor jednak twierdzi, że nie są (chyba, że to wszystko z czego innego wynika?) i dzieli to wszystko przez \(\displaystyle{ 2!}\)...
Pomocy :/
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Ilość kombinacji a dzielenie przez permutacje?[LICEUM]

Post autor: a4karo »

Ale W Twoim sposobie patrole ABC i DEF są liczone dwa razy
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Ilość kombinacji a dzielenie przez permutacje?[LICEUM]

Post autor: VirtualUser »

jeżeli jeden patrol jest w dzielnicy x, a drugi w dzielnicy y (no bo tak wyglądają patrole) to faktycznie dwukrotnie pojawiają mi się składy ABC DEF, ale są one w odwrotnych dzielnicach
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Ilość kombinacji a dzielenie przez permutacje?[LICEUM]

Post autor: a4karo »

Ok, ale równie dobrze mogą one wykonywać odwrotne zadania.

Nigdzie nie było powiedziane do jakich celów są one przeznaczone.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

Re: Ilość kombinacji a dzielenie przez permutacje?[LICEUM]

Post autor: VirtualUser »

Racja, w takim razie jak rozpoznawać czy mam dzielić przez permutacje czy nie? Jest jakiś złoty środek na to?
ODPOWIEDZ