Zaprojektuj połączenie gwintowe

SW13ZY
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2017, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: SW13ZY »

Witam,
Dostałem polecenie na studiach aby zaprojektować połączenie gwintowe które jest obciążone siłą \(\displaystyle{ 15\ kN}\) i nie wiem jak mam to obliczyć. Wiem że nakrętka ma mieć \(\displaystyle{ n=6}\) . Obliczyłem \(\displaystyle{ d_1}\) które ma \(\displaystyle{ 16}\) więc przyjąłem z tabelki M20... a dalej co? jak obliczyć długość śruby? Szerokość nakrętki? skoro \(\displaystyle{ P}\) to \(\displaystyle{ 2.5}\) to po prostu \(\displaystyle{ 2.5 \cdot 6}\) ?
Ostatnio zmieniony 11 gru 2017, o 08:18 przez SlotaWoj, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: kruszewski »

Z tekstu i pytań domyślam się, że jest to fragment obliczeń projektu podnośnika śrubowego.
Jeżeli tak, to w każdym podręczniku do PKM - Cz. maszyn jest pełna procedura takiego obliczania i projektowania. Autorów jest wielu ale Google, podnośnik śrubowy i tyle do czytania ile Kolega chce i wytrzyma.
Ostatnio zmieniony 10 gru 2017, o 10:11 przez kruszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 610 razy

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: siwymech »

Pan informacje o założeniach do projektu bardzo lapidarne.
Trzeba dookreślić -doprecyzować:-rodzaju obciążenia, charakter pracy, zastosowania połączenia.
Połączenie gwintowe ruchowe, to najczęstsze projekty (PKM) związane z mechanizmami śrubowymi.
**************************
Zachęcając do korzystania z literatury:
Wysokość \(\displaystyle{ H}\)nakrętek obliczamy z warunku wytrz. na nacisk powierzchniowy.
Zapewniamy sztywność i trwałość nakrętki( mechanizm śrubowy- długa śruba) przez warunek:
\(\displaystyle{ \frac{H}{P}=z=(6-10)}\)
\(\displaystyle{ z}\)- liczba zwojów czynnych nakrętki
**********************************
Dla nakrętek ogólnego przeznaczenia "normalnych" przyjmuje się (nie oblicza się):
\(\displaystyle{ H \approx 0,8d}\)
Przykładowa długość skręcenia \(\displaystyle{ l}\)
dla stali i żeliwa - \(\displaystyle{ l=(1-1,3)d}\)
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: kruszewski »

Warto zaglądnąć pod ten adres:

Kod: Zaznacz cały

http://bc.pollub.pl/Content/681/pkm1-news.pdf
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 610 razy

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: siwymech »

Uogólniłbym - bowiem wypracowano metodykę obl. połączeń gwintowych w zależności od przypadku obciążenia.
**************************************
Bardzo przystępna pozycja, wprowadzającą w istotę problematyk i- podręcznik do technikum
... 3w&f=false
SW13ZY
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2017, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: SW13ZY »

Dostałem zadnie:
1. Zaprojektuj połączenia gwintowena do którego przykręcony jest hak osiowo., a na haku jest siła 15kN.
a. Połączenie sztywne
b. połączenie luźne ( nakrętka nie jest dokręcona )
2. Zaprojektuj połączenia gwintowane do którego przykręcony- poprzecznie przykręcony z 2 stron jest hak poprzecznie, a na haku jest siła 15kN.
a. Połączenie sztywne
b. połączenie luźne ( nakrętka nie jest dokręcona )
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 610 razy

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: siwymech »

Z całym szacunkiem, ale tak niejasno nie sformułowano zadania projektowego na "wyższej" uczelni.
SW13ZY
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2017, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: SW13ZY »

No ja to wiem, ale żeby chociaż wykładowca zasugerował jak to zrobić lub z jakiej książki korzystać... ale to już norma: "macie zadanie i róbcie". Bez znaczenia, że nikt nie wie jak to zrobić, ani jak ma to finalnie wyglądać.
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 610 razy

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: siwymech »

Musi Pan uznać sugestie - konieczne samodzielne studiowanie stosownej literatury, Części maszyn, PKM- Rozdział: Połączenia kształtowe-gwintowe, śrubowe.
Rozpocząć kwerendę od poszukiwania rozwiązania montażu haka do poprzeczki, lepiej wpisać do wyszukiwarki: zblocze hakowe - to pojęcie z dźwignic!!!
..............................
Koniecznie zapoznanie się z przypadkami obciążeń. Tam analiza obciążenia i opisane warunki wytrzymałościowe. To będzie Pana baza do zakwalifikowania z jakim mamy przypadkiem obc. w oparciu o dane do ćwiczenia.

Np. I przypadek - połączenie bez napięcia wstępnego śruby, obciążone roboczą siłą osiową w śrubie
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: kruszewski »

To Pan, student, ma zaproponować schemat takiego połączenia, a w dalszej części "ubrać" go w odpowiednie tworzywo. Aby wyrobić sobie pogląd o takich konstrukcjach, rozwiązaniach należy przeglądnąć trochę literatury o takich "wynalazkach". Czyli zapoznać się z rozwiążaniami już istniejącymi. Ale i patrzeć po okolicy, bo często można spotkać ciekawe rozwiązania przydatne w późniejszym czasie.
Proponuję Koledze by zaprezentował tu taki schemat, ale z uzasadniem, dla czego taki i podyskutujemy.
SW13ZY
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2017, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: SW13ZY »

Tak, to ja mam "ZAPROJEKTOWAĆ", ale skoro mamy wszystko robić na własną rękę, a potem usłyszeć "to jest źle" i żadnych słów dlaczego? Co z tego, że mam pokupowane książki techniczne, skoro wszystko jest i tak źle. Wiec pomyślałem, że może na forum wytłumaczą mi jak to się powinno robić
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: kruszewski »

Znam ten ból, ale zawsze istnieje "instancja odwoławcza". Pytanie dla czego jest żle? Jeżeli Pan Asystent nie wyjaśnia przekonywująco, raz, drugi, temu innemy studentowi, to należy poprosić pana dziekana o odsunięcie takiego asystenta od dydaktyki. Oni z reguły nie mają omal żadnego doświadczenia praktycznego w tej dyscyplinie.
Kiedyś, kiedyś, w programie telewizyjnym o takich problemach student wypowiedział zdanie: "czego może nauczyć mnie pan docent, który nigdy nie skonstruował żadnego urządzenia?"
Kiedy byłem studntem to na ćwiczeniach z PKM-u prowadzący upierał się przy rozwiązaniu na oko racjnalnym' Po dłuższej irracjonalnej dyskusji wyraziłem zgodę na zmianę rozwiązania ale pod warunkiem, że pokaże mi sposób na włożenie tego elementu tam, gdzie on proponuje go umieścić.
Odpuścił.
Rozwiązań konstrukcyjnych każdego omal problemy jest kilka. Jedne maja przewagę nad drugimi prostotą, obróbką, ceną, łatwością użytkowania, niezawodnością działania, etc. Nawet estetyką.
Wybrać należy zawsze optymalny wariant. Ale tę optymalność należy uzasadnić. Najpierw sobie a później zamawiającemu i / lub użytkownikowi. Tu zamawiającym jest katedra poprzez pana asystenta.
I nie pisze tego teoretyk sztuki PKM, ale taki co za rajzbretem spędził blisko pół wieku popełniając różne "wynalazki".
SW13ZY
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2017, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: SW13ZY »

Niestety to jest "stary wyjadacz" nie tylko my mamy tak trudno, ale wszyscy, z racji ze mamy z nim praktycznie przez całe studia to nikt nie chce podpadać. Nie raz był zgłaszany i nic nie poskutkowało, wiec niestety, jeżeli nie zmieni się dziekan to nic się z nim nie stanie.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: kruszewski »

Zatem poproszę o szkic tego wynalazku. Podyskutujemy. Tu jest wielu co znają fach od strony fachowej.
omocy nie odmówi nikt.
SW13ZY
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 9 gru 2017, o 23:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin

Zaprojektuj połączenie gwintowe

Post autor: SW13ZY »

Znalazłem że do Pierwszego przypadku z osiowym zamocowaniem rysunek ma wyglądać tak:

A co do poprzecznego to mówił ze z dwóch stron ma być połączenie gwintowe. Tyle wiem. A jak dopytywaliśmy się o konkrety to usłyszeliśmy: "Zaprojektujcie".
ODPOWIEDZ