relatywistyczny ruch jednostajnie przyspieszony

Szczególna i ogólna teoria względności. Zjawiska relatywistyczne.
entomonolog
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 5 gru 2013, o 15:10
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy

relatywistyczny ruch jednostajnie przyspieszony

Post autor: entomonolog »

Trappist - 1
Odległość od ziemi \(\displaystyle{ 40 ly}\)
W kapsule leci człowiek. Kapsuła ma stałe przyspieszenie o wartości \(\displaystyle{ a = g}\) dla uproszczenia \(\displaystyle{ 10 \frac{m}{s^2}}\).
W jakim czasie astronauta w kapsule z tym przyspieszeniem jest w stanie pokonać tą odległość?
W sensie - ile lat upłynie dla astronauty w kapsule (bo dla ziemian to zapewne kilkatysięcy)

ODP: W przybliżeniu 5 miesięcy

Ma ktoś pomysł?
Wychodzi na to, że w którymś momencie \(\displaystyle{ V=c}\) a więc mianownik nam się wyzeruje....
Kombinuje na różne sposoby i nie mogę do tego dojść.. Czy niezbędne będzie całkowanie?
Ostatnio zmieniony 15 lis 2017, o 22:12 przez entomonolog, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kerajs
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8581
Rejestracja: 17 maja 2013, o 10:23
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 307 razy
Pomógł: 3349 razy

relatywistyczny ruch jednostajnie przyspieszony

Post autor: kerajs »

Jesteś pewien, że 40 lat świetlnych można śmignąć w 5 miesięcy?

W Twoim wieku można sporo zapomnieć, wiem to po sobie choć jestem dużo młodszy. Proponuję przejrzeć rozdział Relatywistyka w dowolnym podręczniku fizyki.

PS
Pewnie wiesz, że przez połowę trasy należy przyspieszać a w drugiej połowie hamować, jeżeli chcesz zbadać jedną z planet tego czerwonego karła.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

relatywistyczny ruch jednostajnie przyspieszony

Post autor: AiDi »

Pokaż jak kombinujesz, bo nie wiem jaki mianownik Ci się zeruje. Ten czas to ma być czas mierzony przez kogo? Czas własny astronauty?
kerajs pisze:Proponuję przejrzeć rozdział Relatywistyka w dowolnym podręczniku fizyki.
No nie wiem czy tak dowolnym, relatywistyczny ruch jednostajnie przyspieszony nie jest standardowym tematem fizyki ogólnej. Ja ten temat zwykle spotykałem dopiero w książkach z OTW (jak np. Grawitacji J.Hartle'a, s. 93).
entomonolog
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 44
Rejestracja: 5 gru 2013, o 15:10
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 12 razy

relatywistyczny ruch jednostajnie przyspieszony

Post autor: entomonolog »

Poprawiłem.

W jakim czasie astronauta w kapsule z tym przyspieszeniem jest w stanie pokonać tą odległość?
W sensie - ile lat upłynie dla astronauty w kapsule (bo dla ziemian to zapewne kilka tysięcy)
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

relatywistyczny ruch jednostajnie przyspieszony

Post autor: AiDi »

Ustalmy inercjalny układ odniesienia w którym astronauta porusza się wzdłuż osi \(\displaystyle{ OX}\). W STW ruch jednostajnie przyspieszony z przyspieszeniem \(\displaystyle{ g}\) sprowadza się do takiego związku z prędkością:
\(\displaystyle{ g=\frac{\textsf{d}(\gamma v)}{\textsf{d}t}}\).
Całkując otrzymujemy: \(\displaystyle{ gt=\gamma v}\) i rozwiązując ze względu na \(\displaystyle{ v}\):
\(\displaystyle{ v(t)=\frac{gt}{\sqrt{1+\frac{g^2t^2}{c^2}}}}\).
Odcałkuj to drugi raz otrzymując \(\displaystyle{ x(t)}\). Z tego, że wiesz jaki dystans astronauta pokona w naszym układzie inercjalnym będziesz w stanie wyznaczyć ile czasu współrzędniowego \(\displaystyle{ t_{lotu}}\) mu to zajmie. Dalej, czas jaki upłynie na zegarku astronauty to jego czas własny dany całką:
\(\displaystyle{ \tau=\int_0^{t_{lotu}}\frac{\textsf{d}t}{\sqrt{1-\frac{v^2(t)}{c^2}}}}\).
ODPOWIEDZ