Czym jest topologia

Własności przestrzeni; metryczność, zwartość, spójność... Przekształcenia i deformacje... Teoria wymiaru... słowem - topologia.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3394
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 981 razy
Pomógł: 3 razy

Czym jest topologia

Post autor: max123321 »

Czym intuicyjnie jest topologia?
szw1710

Re: Czym jest topologia

Post autor: szw1710 »

Nauką o przekształceniach ciągłych.

Bardziej obrazowo: jeśli ugniatasz kulę z plasteliny, ale jej nie rozrywasz ani nie zlepiasz, wszystko co z niej dostaniesz, uważasz za to samo. Sześcian, kula, prostopadłościan, stożek itp. Ale nie torus.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3394
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 981 razy
Pomógł: 3 razy

Re: Czym jest topologia

Post autor: max123321 »

Ok rozumiem, ale chodziło mi o topologię związaną przestrzeniami metrycznymi. W sensie przestrzeń topologiczna i tego typu rzeczy. Intuicyjnie bardziej.
szw1710

Re: Czym jest topologia

Post autor: szw1710 »

Jeśli chcesz intuicji, to bynajmniej nie jest nią metryka. Ona związana jest z mierzeniem odległości, a to jest topologii obce. Tzn. nie jest naturalnym źródłem rozmyślań topologicznych. Jeśli już jest metryka, to oczywiście ona generuje topologię. Ale sama topologia, wcześniej nazywana (chyba przez Brouwera) analysis situs, jest związana z greckim τόπος - miejsce, przestrzeń. Więc to taka nauka o przestrzeni, o jej własnościach, o tym co stałe, niezmienne. Potem ujęto to w ładne słowo homeomorfizm.

Wydaje mi się, że pytając o intuicję, chcesz żeby nieco podciągnąć Cię z topologii bo to nauka trudna. A ja Ci odpowiadam o stosunku do topologii, jaki mam od czasu ukończenia studiów.
max123321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3394
Rejestracja: 26 maja 2016, o 01:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 981 razy
Pomógł: 3 razy

Re: Czym jest topologia

Post autor: max123321 »

No dobra to jak sobie w takim razie wyobrażać topologię euklidesową?
szw1710

Re: Czym jest topologia

Post autor: szw1710 »

Dałbym tu spokój z zaawansowaną topologią. Najnormalniej w świecie. Odległość mierzysz... linijką czyli po linii prostej łączącej dwa punkty. To daje nam, że koła są okrągłe. Otwartość, domkniętość - można łatwo zdefiniować. Koło otwarte - bez brzegu. Domknięte - z brzegiem. Otwartymi nazwiemy takie zbiory, które są sumami kół otwartych. I zbiory otwarte mają pewne własności:

a) zbiór pusty jest otwarty (pusta suma) i cała przestrzeń jest otwarta
b) suma dowolnie wielu zbiorów otwartych jest zbiorem otwartym
c) część wspólna skończenie wielu zbiorów otwartych jest zbiorem otwartym

Na tych trzech aksjomatach zasadza się pojęcie przestrzeni topologicznej. Więc w tym aspekcie aksjomaty wzięto z geometrii. Ale dalsze rzeczy już od niej odchodzą.
ODPOWIEDZ