Podgrupa grupy macierzy odwracalnych

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
Maslow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2015, o 17:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 31 razy

Podgrupa grupy macierzy odwracalnych

Post autor: Maslow »

Mam sprawdzić, czy zbiór

\(\displaystyle{ H:=\left\{ \begin{bmatrix} 1+a&-a\\a&1-a\end{bmatrix}: a \in \mathbb{Z}\right\}}\)

tworzy podgrupę macierzy \(\displaystyle{ GL _{2}(\mathbb{R})}\)

Czyli wystarczy sprawdzić że wyznacznik dowolnej macierzy ze zbioru \(\displaystyle{ H}\) jest różny od zera ?

Czy coś jeszcze ?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22210
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3755 razy

Re: Podgrupa grupy macierzy odwracalnych

Post autor: a4karo »

Nie. trzeba jeszcze sprawdzić zamknięcie tego zbioru na działanie i branie elementu odwrotnego
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15687
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: Podgrupa grupy macierzy odwracalnych

Post autor: Premislav »

Jasne że „coś jeszcze" Wiesz w ogóle, co to jest grupa czy podgrupa? Jak nie, to sprawdź, powinnaś mieć te definicje na zajęciach (jeżeli nie było Cię na zajęciach, to weź notatki od znajomych albo poczytaj np. tu
Podpowiem, że jest to podgrupa \(\displaystyle{ GL_{2}(\RR)}\)
Najprościej to udowodnić tak:
wyznacznik macierzy postaci \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1+a&-a\\a&1-a\end{bmatrix}}\) dla \(\displaystyle{ a\in \ZZ}\) (a nawet ogólniej, choćby i dla \(\displaystyle{ a\in \CC}\)) jest równy \(\displaystyle{ 1\neq 0}\), zatem \(\displaystyle{ H}\) jest podzbiorem \(\displaystyle{ GL_2(\RR)}\).
Ponadto:
1) element neutralny w \(\displaystyle{ GL_2(\RR)}\) z działaniem mnożenia macierzy, czyli \(\displaystyle{ I=\begin{bmatrix} 1&0\\0&1\end{bmatrix}}\), jest elementem \(\displaystyle{ H}\), wystarczy wziąć \(\displaystyle{ a=0}\);
2) jeżeli \(\displaystyle{ A=\begin{bmatrix} 1+a&-a\\a&1-a\end{bmatrix}}\) dla pewnego \(\displaystyle{ a \in \ZZ}\), to bezpośredni rachunek pokazuje, że \(\displaystyle{ A^{-1}=\begin{bmatrix} 1-a&a\\-a&1+a\end{bmatrix}}\) (obliczenia sobie przeprowadź), więc gdy \(\displaystyle{ A \in H}\), to także \(\displaystyle{ A^{-1}\in H}\)
3) Pokaż bezpośrednim rachunkiem (chyba macierze umiesz mnożyć), że gdy
\(\displaystyle{ A=\begin{bmatrix} 1+a&-a\\a&1-a\end{bmatrix}, \ a \in \ZZ}\) oraz \(\displaystyle{ B=\begin{bmatrix} 1+b&-b\\b&1-b\end{bmatrix}, \ b \in \ZZ}\),
to macierz \(\displaystyle{ AB}\) można zapisać w postaci \(\displaystyle{ \begin{bmatrix} 1+c&-c\\c&1-c\end{bmatrix}}\) dla pewnego \(\displaystyle{ c \in \ZZ}\).
Łączności sprawdzać nie trzeba (czemu?).
Maslow
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 64
Rejestracja: 7 lut 2015, o 17:37
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 31 razy

Re: Podgrupa grupy macierzy odwracalnych

Post autor: Maslow »

Wiem co to są grupy i jak się to sprawdza. Po prostu do tej pory we wszystkich zadaniach było jasno wskazane o jakie działanie chodzi, np. sprawdź czy para (G,+) jest grupą. Tutaj nie ma napisanego działania i to mnie zmyliło, człowiek ma chyba prawo się pomylić od czasu do czasu, co nie ? Wolałam się więc zapytać, i wychodzi na to że dobrze zrobiłam bo wyprowadziliście mnie z błędu Bardzo dziękuję za pomoc

P.S.
I tak, umiem mnożyć macierze
ODPOWIEDZ