I prędkość kosmiczna

Mechanika płynów. Sprężystość. Grawitacja. Inne zagadnienia mechaniki klasycznej.
Awatar użytkownika
VirtualUser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 443
Rejestracja: 2 wrz 2017, o 11:13
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 113 razy
Pomógł: 15 razy

I prędkość kosmiczna

Post autor: VirtualUser »

Witam, mam mały problem...
Księżyc, naturalny satelita Ziemi, obiega Ziemię po orbicie o promieniu 9 razy większym od promienia orbity sztucznego satelity Ziemi. Zakładając kołowy kształt torów obu satelitów odpowiedz na pytania:
\(\displaystyle{ 1.1.}\)Czy sztuczny satelita Ziemi porusza się z I prędkością kosmiczną. Odpowiedź uzasadnij
(...)
Skoro jego orbita jest kołowa to według mnie siła grawitacji równoważy siłę odśrodkową a z tego wynika, że obiekt porusza się z pierwszą prędkością kosmiczną. Jednak odpowiedź to Fałsz, dlaczego?
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

I prędkość kosmiczna

Post autor: Milczek »

Pierwsza prędkość kosmiczna jest to prędkość jaką należy nadać ciału, aby obiegało Ziemię po orbicie kołowej o promieniu niewiele większym od promienia Ziemi
korki_fizyka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 656
Rejestracja: 17 lut 2016, o 21:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 74 razy

I prędkość kosmiczna

Post autor: korki_fizyka »

VirtualUser pisze:Witam, mam mały problem...

Skoro jego orbita jest kołowa to według mnie siła grawitacji równoważy siłę odśrodkową a z tego wynika, że obiekt porusza się z pierwszą prędkością kosmiczną. Jednak odpowiedź to Fałsz, dlaczego?
Sprawdź definicję I prędkości kosmicznej a na pewno sam odpowiesz sobie na to pytanie -- 10 lis 2017, o 18:44 --Jeżeli już zajrzałeś do podręcznika, to odpowiedz sobie na następujące pytanie sprawdzające: z jaką prędkością porusza się satelita na wyższej orbicie kołowej ?
ODPOWIEDZ