nić, blok, przyspieszenie

Ruch prostoliniowy, po okręgu, krzywoliniowy. rzuty. Praca, energia i moc. Zasady zachowania.
kara4425001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 lis 2017, o 22:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 2 razy

nić, blok, przyspieszenie

Post autor: kara4425001 »

Na gładkiej poziomej płaszczyźnie znajduje się ciało o masie \(\displaystyle{ 2 kg}\). Drugie ciało o masie \(\displaystyle{ 3 kg}\) zawieszona jest na nici przerzuconej przez blok i przyczepione do masy pierwszej. Blok jest
w kształcie walca o promieniu \(\displaystyle{ 10 cm}\) i masie \(\displaystyle{ 1 kg}\). Znaleźć przyśpieszenie, z jakim poruszają
się masy.

Wcześniej jeszcze było takie zadanie:

Na gładkiej poziomej płaszczyźnie znajduje się ciało o masie \(\displaystyle{ 2 kg}\). Drugie ciało o masie \(\displaystyle{ 3 kg}\)
zawieszona jest na nici przerzuconej przez blok i przyczepione do masy pierwszej. Znaleźć
przyśpieszenie, z jakim poruszają się obie masy.

Zrobiłam je. Ale nie wiem co teraz zmienia to że to jest walec i że ma promień jakiś tam. Czy to realnie zmienia przyspieszenie?
Ostatnio zmieniony 9 lis 2017, o 15:38 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Wartości wielkości fizycznych zapisujemy z użyciem LateXa.
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

nić, blok, przyspieszenie

Post autor: AiDi »

kara4425001 pisze:Czy to realnie zmienia przyspieszenie?
Tak. Przez to, że walec ma masę, siła ciężkości wiszącego ciała (która to siła rozpędza układ) musi rozpędzić i walec. Standardowe zadanie z dynamiki bryły sztywnej, przerabiałaś już ten temat?
kara4425001
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 8 lis 2017, o 22:28
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Opole
Podziękował: 2 razy

nić, blok, przyspieszenie

Post autor: kara4425001 »

Właśnie teraz jestem na etapie przerabiania, nie mam pojęcia jak się w takim razie za to wziąć
Awatar użytkownika
AiDi
Moderator
Moderator
Posty: 3843
Rejestracja: 25 maja 2009, o 22:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 45 razy
Pomógł: 702 razy

Re: nić, blok, przyspieszenie

Post autor: AiDi »

W przypadku pomijania masy walca siły naciągu liny były wszędzie takie same. Jeśli masy nie pomijamy, to siły naciągu po jednej stronie walca będą inne niż po drugiej. Niech \(\displaystyle{ m_1}\) będzie masą spadającą, a \(\displaystyle{ N_1}\) siłą "naciągu", która w tym przypadku działa na walec od strony masy pierwszej. Masa \(\displaystyle{ m_2}\) leży na płaszczyźnie, a siła naciągu po jej stronie jest równa \(\displaystyle{ N_2}\). Dla obu mas można zapisać II zasadę dynamiki w sposób standardowy:
\(\displaystyle{ m_1a=m_1g-N_1\\
m_2a=N_2}\)

Musimy teraz wciąć pod uwagę ruch obrotowy walca. Działają na niego dwie siły \(\displaystyle{ N_1}\) i \(\displaystyle{ N_2}\). Znasz II zasadę dynamiki dla ruchu obrotowego? Jak nie to proszę się z nią zapoznać i zapisać w przypadku omawianego walca.
ODPOWIEDZ