Przekrój graniastosłupa ukośnego pięciokątnego

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
Lujkaujka
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 28 paź 2017, o 13:13
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Bydgoszcz

Przekrój graniastosłupa ukośnego pięciokątnego

Post autor: Lujkaujka »

Witajcie, mam problem z zadaniem, w którym mam wyznaczyć przekrój graniastosłupa ukośnego pięciokątnego (stojącego podstawą na rzutni pi _{1} ) płaszczyzną dowolną alpha , do pomocy mam to samo zadanie tylko że z ostrosłupem

Kod: Zaznacz cały

http://wstaw.org/w/4GIA/
jednak nie wiem jak wyznaczyć punkty rzymskie z których wychodzą proste wyznaczające przekrój, narysowałam coś takiego

Kod: Zaznacz cały

http://wstaw.org/w/4GIB/
i nie wiem za bardzo co dalej mam zrobić.
Z góry przepraszam za jakość zdjęć.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Przekrój graniastosłupa ukośnego pięciokątnego

Post autor: kruszewski »

Jak dowolną, to można chytreńko wybrać poziomo rzutującą nachyloną do rzutni poziomej pod kątem ostrym (i prostopadłą do rzutni ionowej).
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 610 razy

Re: Przekrój graniastosłupa ukośnego pięciokątnego

Post autor: siwymech »

Przez płaszczyznę dowolną należy rozumieć płaszczyznę nachyloną do obu rzutni pod pewnym kątem. Ślady takiej płaszcz.przecinają się na osi x- węzeł leży na osi x.
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Przekrój graniastosłupa ukośnego pięciokątnego

Post autor: kruszewski »

Wielka racja!
J`m sorry!
Awatar użytkownika
siwymech
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2429
Rejestracja: 17 kwie 2012, o 14:18
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Nowy Targ
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 610 razy

Re: Przekrój graniastosłupa ukośnego pięciokątnego

Post autor: siwymech »



W celu wyznaczenia wierzchołków przekroju płaszczyzną dowolną \(\displaystyle{ \alpha}\) posłużono się wprowadzeniem płaszczyzn pomocniczych \(\displaystyle{ \beta , _{1} ... \beta _{5}}\) prostopadłych do rzutni poziomej i przechodzącymi przez krawędzie wielościanu; \(\displaystyle{ D' _{1}, D' _{1},C' _{1}, C' _{1}, B' _{1}, B' _{1}}\) ...
Krawędzie płaszczyzn(k) przecinające się z z odp.krawędziami bocznymi wielościanu wyznaczają punkty przekroju.

........................................
Na rys. poprowadzono przykładowe płaszczyzny \(\displaystyle{ \beta _{1}, \beta _{2}}\) przez krawędzie boczne wielościanu \(\displaystyle{ D' _{1}, D' _{1},C' _{1}, C' _{1}}\) i wyznaczono punkty przekroju \(\displaystyle{ 1,2}\).
/Znajdujemy je na rzucie pionowym i odrzutujemy na odp. krawędź wielościanu. w rzucie poziomym !/ .
Podobnie wyznaczamy pozostałe wierzchołki przekroju, łacząc je zaś, otrzymujemy przekrój wielościanu. Uwzględniamy widoczność!
ODPOWIEDZ