Źródło wiedzy o działaniu m.in.komputerów

419862391432
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 24 wrz 2017, o 21:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 64 razy

Źródło wiedzy o działaniu m.in.komputerów

Post autor: 419862391432 »

Może to głupie pytanie, ale gdzie mogę się nauczyć o tym jak działają smartfony, komputery, telewizory? Chcę też nabyć trochę praktycznej wiedzy - nie umiałbym nawet złożyć komputera.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Re: Źródło wiedzy o działaniu m.in.komputerów

Post autor: SlotaWoj »

Google prawdę Ci powie!
Piszesz: jak działa komputer, naciskasz: Szukaj, coś się wyświetla, klikasz, czytasz albo oglądasz i słuchasz, i wiesz.
Aha! Ważna sprawa: nauczyć się, a dowiedzieć – to nie to samo.
419862391432
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 24 wrz 2017, o 21:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 64 razy

Re: Źródło wiedzy o działaniu m.in.komputerów

Post autor: 419862391432 »

No tak, ale myślałem nad obszerniejszym i dokładniejszym źródłem, może ktoś poleci jakąś książkę, która omawia działanie komputera od podstaw?
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Re: Źródło wiedzy o działaniu m.in.komputerów

Post autor: NogaWeza »

A umiesz elektronikę? Zacznijmy od analogowej: klasyka - RLC, tranzystory bipolarne i polowe? Potem cyfrowa i może elementy teorii automatów: logika, przerzutniki, które potem pozwalają wprowadzić rejestry (pamięć)? Bez takiej wiedzy, to nie zrozumiesz niczego dogłębnie, a jedynie będziesz mógł pomachać sobie rękami i powiedzieć przykładowo, że jakiś tam element w komputerze "komunikuje się" z z jakimś innym elementem, czy tam odbiera/wysyła informacje. Niby prawda, ale jak to się dokładnie dzieje? A no właśnie... Swoją drogą, nie oczekuj, że zrozumiesz po paru tygodniach czy tam miesiącach jak działa cały komputer. Jakiś mikroprocesor? Może, ale nie wiem, bo się nie znam.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Re: Źródło wiedzy o działaniu m.in.komputerów

Post autor: SlotaWoj »

A jakiś język programowania znasz? Jeśli nie, to poznaj, ale zacznij od jakiegoś nieobiektowego.
Pytałeś o działanie telewizora. Ale jakiego? Stare (takie z kineskopem) były analogowe, a współczesne są cyfrowe (to takie specjalizowane komputery), Podobnież z telefonami.
Awatar użytkownika
mdd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1897
Rejestracja: 14 kwie 2013, o 10:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 512 razy

Źródło wiedzy o działaniu m.in.komputerów

Post autor: mdd »

419862391432 pisze:No tak, ale myślałem nad obszerniejszym i dokładniejszym źródłem, może ktoś poleci jakąś książkę, która omawia działanie komputera od podstaw?
Dwie książki polecam:

1) Wojciech Głocki: Układy cyfrowe. WSiP
2) Andrzej Skorupski: Podstawy budowy i działania komputerów. Wydawnictwa Komunikacji i Łączności.

Nie licz na to, że zrozumiesz od razu wszystko co będziesz czytał. Czasami tak jest, że jakaś informacja zostanie zrozumiana znacznie później - najczęściej czytając książkę o podobnej tematyce innego autora. Tak to już jest. Wszystko wymaga wysiłku. Można odnieść wrażenie, że niektórzy mają łatwiej, np. , ale tak nie jest - wszystko ma swoją cenę.
Afish
Moderator
Moderator
Posty: 2828
Rejestracja: 15 cze 2008, o 15:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Seattle, WA
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 356 razy

Re: Źródło wiedzy o działaniu m.in.komputerów

Post autor: Afish »

Code: The Hidden Language of Computer Hardware and Software autorstwa Charlesa Petzolda.
Książka powoli i przystępnym językiem tłumaczy budowę komputera zaczynając od obwodu z żarówką.
419862391432
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 24 wrz 2017, o 21:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 64 razy

Re: Źródło wiedzy o działaniu m.in.komputerów

Post autor: 419862391432 »

To jednak ta wiedza niech zostanie dla mnie niezdobyta. Strasznie brzmiące nazwy tutaj padły, znowu zadziałał mój słomiany zapał i myślałem, że po przeczytaniu 1 książki już wszystko zrozumiem. A co do książki "Code: The Hidden Language of Computer Hardware and Software autorstwa Charlesa Petzolda", to ja mam problem z przetłumaczeniem na polski jednego zdania, a co dopiero książkę przeczytać. A angielskiego uczę się 10 rok w szkole.
ODPOWIEDZ