Rzuty lini przerywania dwóch ostrosłupów - problem

Dział poświęcony konstrukcjom platońskim i nie tylko...
wasd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2017, o 15:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Rzuty lini przerywania dwóch ostrosłupów - problem

Post autor: wasd »

Cześć wszystkim.

Mam problem z rozwiązaniem przykładu z wyznaczeniem lini przerywania dwóch ostrosłupów.

Wprowadziłem prostą 'w' przez wierzchołki "W1" i "W2", znalazłem ślad poziomy Hw.

I teraz w innych przykładach prowadząc proste przez Hw i wierzchołki podstawy pierwszego ostrosłupa, proste te przecinały podstawy drugiego ostrosłupa. Atu tak się nie dzieje. Czy oznacza to że krawędzie nie biorą udziału w przenikaniu i generalnie te ostrosłupy się nie przenikają ? (w co wątpię)

Czy jest jakaś inna metoda?

Dzięki,
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Rzuty lini przerywania dwóch ostrosłupów - problem

Post autor: kruszewski »

Tu "konstrukcja" takiego przenikania.

Warte zauważenia jest zdanie: "Najprostsze rozwiązanie tego zadania to wprowadzenie dodatkowych płaszczyzn tnących ostrosłupy przez oba wierzchołki i krawędzie ich ścian bocznych".

2. ... ch-mongea/
wasd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2017, o 15:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Re: Rzuty lini przerywania dwóch ostrosłupów - problem

Post autor: wasd »

Dziękuję za odpowiedź :)

Byłem już na tej stronie, siedzę nad tym od wczoraj i nie mogę tego 'rozwiązać'...

W tym rysunku który załączyłem mam ten sam punkt co w tym pierwszym linku punkt "L", u mnie on jest nazwany "Hw", Ale to mi nic nie daję bo prowadząc proste z tego punktu do wierzchołków podstaw to żadna prosta nie przecina podstawy drugiego ostrosłupa.

Chyba że coś mylę;)
Albo jest jakaś inna metoda w takim przypadku?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Re: Rzuty lini przerywania dwóch ostrosłupów - problem

Post autor: kruszewski »

... nia_v2.pdf
Mimo wszystko spawdziłbym czy te ostrosłupy przenikają się. Wystawiając płaszczyzną \(\displaystyle{ \beta}\)
prostopadłą do rzutni pionowej i śladzie \(\displaystyle{ h_ \beta}\) do którego przynależy rzut pionowy krawędzi \(\displaystyle{ W_1,F}\) sprawdziłbym czy krawędzie drugiego ostrosłupa przebijają tę płaszczyznę \(\displaystyle{ \beta}\) tak, że trójkąt utworzony przez punkty przebicia ma wspólne punkty z krawędzią \(\displaystyle{ W_1, F}\)
Ostatnio zmieniony 27 paź 2017, o 01:47 przez kruszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Re: Rzuty lini przerywania dwóch ostrosłupów - problem

Post autor: SlotaWoj »

wasd pisze:Ale to mi nic nie daję bo prowadząc proste z tego punktu do wierzchołków podstaw to żadna prosta nie przecina podstawy drugiego ostrosłupa.
Bo te ostrosłupy są rozłączne: żadna krawędź jednego nie przebija żadnej ściany drugiego i vice versa.
wasd
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 25 paź 2017, o 15:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Re: Rzuty lini przerywania dwóch ostrosłupów - problem

Post autor: wasd »

Witam,

Dziękuję za podpowiedzi i odpowiedzi;)

Sprawdziłem jak zasugerowaliście i jestem pewien że te dwa ostrosłupy się nie przenikają.

A teraz jakbym miał wyrysować który jest "z przodu" a który "z tyłu", to to się jakoś sprawdza, czy wystarczy (w takim zadaniu/przypadku) wyrysować tak żeby jak jeden jest przed drugim, to żeby to się zgadzało na rzucie pionowym i poziomym?

Michał
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Rzuty lini przerywania dwóch ostrosłupów - problem

Post autor: SlotaWoj »

Skoro \(\displaystyle{ W_2}\) jest wyżej niż \(\displaystyle{ W_1}\), to na rzucie poziomym \(\displaystyle{ A'B'C'W_2'}\) musi częściowo zasłaniać \(\displaystyle{ D'E'F'W_1'}\) i podobnież będzie na rzucie pionowym.
ODPOWIEDZ