Gdzie można zdobyć półkrążek do poniższego eksperymentu?

Zjawiska fotometryczne. Dyfrakcja i interferencja. Załamanie i odbicie światła. Układy optyczne.
Stefaniak1916
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 55
Rejestracja: 11 lut 2017, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 13 razy

Gdzie można zdobyć półkrążek do poniższego eksperymentu?

Post autor: Stefaniak1916 » 20 paź 2017, o 20:21

Ostatnio poznałem taki eksperyment, polegający na tym, że korzysta się ze szpilek, kartki, styropianu oraz półprzezroczystego półkrążka.
Na kartce rysuje się dwie proste prostopadłe, z czego jedną nazywa się normalną. Kartkę kładzie się na kawałku styropianu i w środek przecięcia prostych wbijamy szpilkę.
Przy szpilce kładziemy półkrążek, żeby jego średnica dotykała równolegle poziomej prostej, a „środkiem” półkrążka było przecięcie prostych.
Możemy zauważyć, że kartka jest podzielona na \(\displaystyle{ 4}\) ćwiartki. Przykładowo, wbijamy szpilkę w dowolne miejsce w III ćwiartce patrząc przez półkrążek próbujemy po drugiej stronie półkrążka wbić trzecią szpilkę, posuwajac szpilką po brzegach półkrążka, żeby na oko trzy szpilki były w jednej lini, pokrywały się.
Zabierając półkrążek widzimy że \(\displaystyle{ 3}\) szpilki nie są w jednej linii, obrazuje to schemat załamywania się światła. Potem mierząc odpowiednie kąty wpisujemy wartości do tabeli.
Moje pytanie brzmi: gdzie można kupić taki półkrążek nie wydając kilkuset złotych na pomoce naukowe dla nauczycieli? Najlepiej w okolicach Warszawy.
Dziękuję i pozdrawiam!
Rekrutacja Instytut Matematyczny, Uniwersytet Wrocławski (gif)

ODPOWIEDZ