symbol newtona dowód przez indukcję

Ze względu na specyfikę metody - osobny dział.
osa750
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 14 paź 2009, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

symbol newtona dowód przez indukcję

Post autor: osa750 »

Dobry wieczór mam problem z takimi przykładami:

1) Dowieść przez indukcję: \(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n} {n \choose k} =2^n}\)

2) Metodą różniczkowania rozwinięcia newtona oblicz: \(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n} k {n \choose k}}\)

3) Odpowiednio dobierając a i b w rozwinięciu newtona \(\displaystyle{ (a+b) ^{n}= \sum_{k=0}^{n} {n \choose k} a^{k}b^{n-k}}\) znajdź wyrażenia na: \(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n} k {n \choose k}}\) oraz \(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n} k (-1)^{k} {n \choose k}}\)

Co do ostatniego to wiem że to chodzi o zwykły dwumian newtona. Ale jak on się ma do następnych? Wydaje się że już gdzieś to widziałem i mam wrażenie jak bym miał zaciemnienie umysłu. Jakieś wskazówki do tego i reszty? Dziękuję.

Edit: poprawione
Ostatnio zmieniony 10 paź 2017, o 20:14 przez osa750, łącznie zmieniany 2 razy.
szw1710

Re: symbol newtona dowód przez indukcję

Post autor: szw1710 »

376642.htm

ad 2) Różniczkujemy funkcję \(\displaystyle{ f(x)=(1+x)^n}\).
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: symbol newtona dowód przez indukcję

Post autor: Premislav »

3) Ale przecież w ogólności
nie jest prawdziwą równość \(\displaystyle{ (a+b) ^{n}= \sum_{k=0}^{n} k {n \choose k} a^{k}b^{n-k}}\), mamy za to (patrz poprzedni podpunkt)
\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n}kx^{k-1}{n \choose k}=n(x+1)^{n-1}}\) i z tego można skorzystać w tym ostatnim, wstawiając odpowiednie wartości.

-- 10 paź 2017, o 20:12 --

BTW
\(\displaystyle{ \sum_{k=0}^{n} k{n \choose k}= \sum_{k=0}^{n} (n-k){n \choose n-k}=\sum_{k=0}^{n} (n-k){n \choose k}}\)
więc jeśli
\(\displaystyle{ S=\sum_{k=0}^{n} k{n \choose k}}\), to \(\displaystyle{ 2S=n \sum_{k=0}^{n}{n \choose k}}\)
osa750
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 14 paź 2009, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

symbol newtona dowód przez indukcję

Post autor: osa750 »

Dobra, chyba skumałem o co chodzi. Napiszę wieczorem moje wypociny, bo na razie jestem na komórce -- 11 paź 2017, o 10:02 --Premislav. Skąd się wzięło przejście w ostatniej linijce?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: symbol newtona dowód przez indukcję

Post autor: Premislav »

\(\displaystyle{ 2S=\sum_{k=0}^{n} k{n \choose k}+\sum_{k=0}^{n} k{n \choose k}=\\=\sum_{k=0}^{n} k{n \choose k}+\sum_{k=0}^{n} (n-k){n \choose n-k}=\\=\sum_{k=0}^{n} k{n \choose k}+\sum_{k=0}^{n} (n-k){n \choose k}=\\=\sum_{k=0}^{n}( k+n-k){n \choose k}=n \sum_{k=0}^{n} {n \choose k}}\)
W drugiej równości odwróciłem kolejność sumowania w jednej z sum, w trzeciej równości skorzystałem z tożsamości \(\displaystyle{ {n \choose n-k}={n \choose k}}\) (w naturalnych \(\displaystyle{ k, n}\) spełniających \(\displaystyle{ 0\le k\le n}\) działa, co można sprawdzić rozpisując na silnie albo pisząc interpretację kombinatoryczną, nie pamiętam, czy to się jakoś uogólniało).
osa750
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 77
Rejestracja: 14 paź 2009, o 20:15
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rabka-Zdrój
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 1 raz

symbol newtona dowód przez indukcję

Post autor: osa750 »

Ok dzięki. Teraz zajarzylem. A co do 1 zadania. Widzę że to elegancko ze wzoru Newtona wychodzi. A jak to zrobić Indukcja?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Re: symbol newtona dowód przez indukcję

Post autor: Premislav »

Wskazówka do drugiego kroku indukcyjnego:
dla \(\displaystyle{ k=1,2\ldots n}\) mamy \(\displaystyle{ {n+1 \choose k}={n \choose k}+{n \choose k-1}}\)
W oparciu o tę wskazówkę spróbuj sam to zrobić, nie jest to trudne.
ODPOWIEDZ