Mamy alkohol 40% 500ml
Chcemy aby alkohol uzyskał 6%
Ile np coli musze wlać do szklanki aby procent alkoholu wynosił 6%?
załóżmy ze szklanka ma 330ml
Ile wlac napoju do szklanki aby otrzymać dany % stęzenia
- Cosinus01
- Użytkownik

- Posty: 225
- Rejestracja: 18 lut 2014, o 14:32
- Płeć: Mężczyzna
- Podziękował: 34 razy
- Pomógł: 17 razy
Re: Ile wlac napoju do szklanki aby otrzymać dany % stęzenia
Trzeba skorzystać z reguły krzyżowej. Wtedy wyjdzie stosunek, w jakim trzeba zmieszać alkohol z colą:
Uwzględniając pewne uproszczenia, możemy wyliczyć potrzebne objętości obydwu roztworów:
Ukryta treść:
Ukryta treść:
-
PoweredDragon
- Użytkownik

- Posty: 817
- Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
- Płeć: Mężczyzna
- wiek: 21
- Lokalizacja: Polska
- Podziękował: 3 razy
- Pomógł: 115 razy
Re: Ile wlac napoju do szklanki aby otrzymać dany % stęzenia
Ok. To po kolei:
\(\displaystyle{ 0,4 \cdot 500 = 200}\) -> Tyle masz alkoholu
\(\displaystyle{ 0,06 \cdot 330 = 19,8}\) -> Tyle musi być w jednej szklance
Zatem dzielisz butelkę ok. 10 części po 50 ml, rozlewasz i masz ok. 6%
\(\displaystyle{ 0,4 \cdot 500 = 200}\) -> Tyle masz alkoholu
\(\displaystyle{ 0,06 \cdot 330 = 19,8}\) -> Tyle musi być w jednej szklance
Zatem dzielisz butelkę ok. 10 części po 50 ml, rozlewasz i masz ok. 6%
