Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Własności przestrzeni; metryczność, zwartość, spójność... Przekształcenia i deformacje... Teoria wymiaru... słowem - topologia.
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Rozbitek »

Udowodnij twierdzenie:
\(\displaystyle{ int A = X \setminus cl ( X \setminus A)}\)

Korzystając z własności, że:

\(\displaystyle{ int A \subset A}\)

\(\displaystyle{ X \setminus cl(X \setminus A) \subset A}\)

teraz korzystam z własności, że

\(\displaystyle{ A \subset clA}\)

\(\displaystyle{ (X \setminus A) \subset cl (X \setminus A)}\)

\(\displaystyle{ X \setminus (X \setminus A) \subset A}\)

\(\displaystyle{ X \setminus (X \setminus A) \subset A}\)

\(\displaystyle{ [X \setminus (X \setminus A)] = A}\)

\(\displaystyle{ A \subset A}\), a to prawda

więc to znaczy, że:

\(\displaystyle{ X \setminus cl(X \setminus A) \subset A}\)

a to znaczy, że:

\(\displaystyle{ int A = X \setminus cl ( X \setminus A)}\)
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34506
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Jan Kraszewski »

Rozbitek pisze:a to znaczy, że:

\(\displaystyle{ int A = X \setminus cl ( X \setminus A)}\)
Dlaczego?

Ja w Twoim rozumowaniu nie potrafię niestety odnaleźć ciągu logicznego - nie wiadomo, co według Ciebie wynika z czego i dlaczego.

JK
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Rozbitek »

Jan Kraszewski pisze:
Rozbitek pisze:a to znaczy, że:

\(\displaystyle{ int A = X \setminus cl ( X \setminus A)}\)
Dlaczego?
JK
Ostatniego przejścia nie jestem właśnie pewny
Jan Kraszewski pisze:
Ja w Twoim rozumowaniu nie potrafię niestety odnaleźć ciągu logicznego - nie wiadomo, co według Ciebie wynika z czego i dlaczego.
wnętrze \(\displaystyle{ A}\) zawiera się w \(\displaystyle{ A}\)

a więc skoro: \(\displaystyle{ X \setminus cl ( X \setminus A)}\) jest wnętrzem, to dalsze rozumowanie powinno mnie doprowadzić, do właściwych wniosków. Co więcej

Dalej skorzystałem z własności, że zbiór zawiera się w domknięciu, a skoro domknięcie zawiera sięw czymś, to tym bardziej zbiór się w tym czymś zawiera.
Dalej tylko ciągnę to myślenie.
Ostatnio zmieniony 12 cze 2017, o 21:01 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34506
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Jan Kraszewski »

Rozbitek pisze:a więc skoro: \(\displaystyle{ \red X \setminus cl ( X \setminus A)}\) jest wnętrzem, to dalsze rozumowanie powinno mnie doprowadzić, do właściwych wniosków. Co więcej
No fatalnie. Czy wiesz o tym, że nie wolno wnioskować z tezy? Oraz o tym, że jak z tezy wywnioskujesz prawdę, to to dokładnie nic nie znaczy? Pomijając już fakt, że samo "wnioskowanie" też nie trzyma się kupy, np. z czego korzystasz w tym przejściu:

\(\displaystyle{ (X \setminus A) \subset cl (X \setminus A)\\
X \setminus (X \setminus A) \subset A\ ?}\)


JK
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Rozbitek »

Jan Kraszewski pisze:
Rozbitek pisze:a więc skoro: \(\displaystyle{ \red X \setminus cl ( X \setminus A)}\) jest wnętrzem, to dalsze rozumowanie powinno mnie doprowadzić, do właściwych wniosków. Co więcej
No fatalnie. Czy wiesz o tym, że nie wolno wnioskować z tezy? Oraz o tym, że jak z tezy wywnioskujesz prawdę, to to dokładnie nic nie znaczy?
A no faktycznie.
Jan Kraszewski pisze: \(\displaystyle{ (X \setminus A) \subset cl (X \setminus A)\\
X \setminus (X \setminus A) \subset A\ ?}\)
\(\displaystyle{ (X \setminus A) \subset cl (X \setminus A)}\)
taka jest własność dopełnienia.

i jeżeli tak jest i jednocześnie:
\(\displaystyle{ X \setminus cl(X \setminus A) \subset A}\)

to oczywiste jest, że:
\(\displaystyle{ X \setminus (X \setminus A) \subset A}\)
Ostatnio zmieniony 12 cze 2017, o 21:02 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34506
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Jan Kraszewski »

Rozbitek pisze:\(\displaystyle{ (X \setminus A) \subset cl (X \setminus A)}\)
taka jest własność dopełnienia.

i jeżeli tak jest i jednocześnie:
\(\displaystyle{ X \setminus cl(X \setminus A) \subset A}\)

to oczywiste jest, że:
\(\displaystyle{ X \setminus (X \setminus A) \subset A}\)
"Dowód przez oczywistość" jest bardzo pociągający, ale nie polecam używania go. Zamiast przepisywać znaczki zastanowiłbyś się lepiej, co one znaczą, wtedy nie popełniałbyś takich błędów.

W tym wypadku oczywiste jest, że to wnioskowanie nie jest poprawne, choć oczywiście wniosek jest prawdziwy, bo \(\displaystyle{ A \subseteq A}\) bez żadnych wnioskowań.

Oczywiste jest, że zbiór \(\displaystyle{ cl(X \setminus A)}\) jest "większy" od zbioru \(\displaystyle{ X \setminus A}\), zatem oczywiste jest, że jego dopełnienie \(\displaystyle{ X \setminus cl(X \setminus A)}\) jest "mniejsze" od dopełnienia \(\displaystyle{ X \setminus (X \setminus A)}\). A z tego, że "mniejszy" zbiór zawiera się w \(\displaystyle{ A}\) nijak nie możesz wnioskować, że "większy" też się zawiera.

To tyle oczywistości.

JK
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Re: Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Rozbitek »

Bo że "większy" się zawiera założyłem wcześniej, korzystając z tezy, co nie było zbyt szczęśliwe. Czyli właściwie to udowodniłem, że \(\displaystyle{ A \subset A}\) (zakładając, że teza jest prawdziwa). No cóż, czasem tak mam. xD

Wpadłem na pomysł, przede wszystkim to uświadomiłem sobie, że nie było żadnych założeń za co przepraszam:
\(\displaystyle{ (X, d)}\) - prz. metr.
\(\displaystyle{ A \subset X}\)

\(\displaystyle{ int A = X \setminus cl ( X \setminus A)}\)

Teraz pomysł:
\(\displaystyle{ int A = X \setminus (X \setminus int A)}\)

Tylko nwm co dalej. :/
Ostatnio zmieniony 12 cze 2017, o 23:40 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34506
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Re: Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Jan Kraszewski »

Rozbitek pisze:Bo że "większy" się zawiera założyłem wcześniej, korzystając z tezy, co nie było zbyt szczęśliwe. Czyli właściwie to udowodniłem, że \(\displaystyle{ A \subset A}\) (zakładając, że teza jest prawdziwa).
Nie, nic nie udowodniłeś.
Rozbitek pisze:Wpadłem na pomysł, przede wszystkim to uświadomiłem sobie, że nie było żadnych założeń za co przepraszam:
\(\displaystyle{ (X, d)}\) - prz. metr.
\(\displaystyle{ A \subset X}\)

\(\displaystyle{ int A = X \setminus cl ( X \setminus A)}\)
I znów masz problem: piszesz same znaczki i nie wiem, czy znów nie uznajesz tezy za założenie. Jak formułujesz dowód, to w dowodzie teza powinna pojawić się (zazwyczaj) na końcu - jako wniosek z rozumowania.
Rozbitek pisze:Teraz pomysł:
\(\displaystyle{ int A = X \setminus (X \setminus int A)}\)
Widzisz, dowód nie polega na uprawianiu magii znaczków, na zasadzie "coś wymyślę, a nuż się uda". Dowód polega na tym, że powinieneś najpierw dobrze zrozumieć, co masz dowieść, potem wymyślić jak to dowieść, a dopiero na końcu opisać to rozumowanie.

JK
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Re: Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Rozbitek »

Jan Kraszewski pisze:
Rozbitek pisze:Wpadłem na pomysł, przede wszystkim to uświadomiłem sobie, że nie było żadnych założeń za co przepraszam:
\(\displaystyle{ (X, d)}\) - prz. metr.
\(\displaystyle{ A \subset X}\)

\(\displaystyle{ int A = X \setminus cl ( X \setminus A)}\)
I znów masz problem: piszesz same znaczki i nie wiem, czy znów nie uznajesz tezy za założenie. Jak formułujesz dowód, to w dowodzie teza powinna pojawić się (zazwyczaj) na końcu - jako wniosek z rozumowania.
Założenia:
\(\displaystyle{ (X, d)}\) - prz. metr.
\(\displaystyle{ A \subset X}\)

Teza:
\(\displaystyle{ int A = X \setminus cl ( X \setminus A)}\)
Jan Kraszewski pisze: Widzisz, dowód nie polega na uprawianiu magii znaczków, na zasadzie "coś wymyślę, a nuż się uda". Dowód polega na tym, że powinieneś najpierw dobrze zrozumieć, co masz dowieść, potem wymyślić jak to dowieść, a dopiero na końcu opisać to rozumowanie.
Najpierw dobrze zrozumieć.
To przyznam się, że nie mam pojęcia jak miałoby wyglądać dopełnienie \(\displaystyle{ (X \setminus A)}\).
Bo dopełnienie rozumiem jako najmniejszy z nadzbiorów.

Rozumiem, że jak metryka nie jest określona to działa na każdej? Może się to wyda komuś nieprawdopodobne, ale jakoś mi najłatwiej przychodzi wyobrażenie sobie Euklidesowej.

Powiedzmy, że dopełnieniem zbioru \(\displaystyle{ X}\) jest zbiór \(\displaystyle{ Y}\), w taki razie dopełnieniem zbioru \(\displaystyle{ X \setminus A}\), też będzie \(\displaystyle{ Y}\), tylko już bez tego \(\displaystyle{ A}\)? Czy łącznie ze zbiorem \(\displaystyle{ A}\)?

Rozumiem, że takie mgliste tłumaczenie może być, więc zrobiłem rysunek:
Ostatnio zmieniony 13 cze 2017, o 02:15 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34506
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Re: Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Jan Kraszewski »

Rozbitek pisze:To przyznam się, że nie mam pojęcia jak miałoby wyglądać dopełnienie \(\displaystyle{ (X \setminus A)}\).
Bo dopełnienie rozumiem jako najmniejszy z nadzbiorów.
No to ja się nie dziwie, że wypisujesz takie "dowody", skoro nie rozumiesz podstawowych pojęć, którymi operujesz. Dwie uwagi zatem:

1. Nie ma czegoś takiego, jak "dopełnienie zbioru". Zawsze jest dopełnienie do ustalonej wcześniej przestrzeni. Dlatego mówiąc "dopełnienie" zawsze musisz wiedzieć, do czego dopełniasz.
2. Dopełnienie zbioru jest rozłączne z tym zbiorem, więc na pewno nie jest "najmniejszym z nadzbiorów", bo w ogóle nie jest nadzbiorem.

I rada:
Najpierw poznaj i zrozum definicje pojęć, których używasz.
Rozbitek pisze:Rozumiem, że jak metryka nie jest określona to działa na każdej?
Przykro mi, ale nie rozumiem tego zdania.
Rozbitek pisze:Może się to wyda komuś nieprawdopodobne, ale jakoś mi najłatwiej przychodzi wyobrażenie sobie Euklidesowej.
To najbardziej naturalna metryka, dlaczego miałoby to kogokolwiek dziwić?
Rozbitek pisze:Powiedzmy, że dopełnieniem zbioru \(\displaystyle{ X}\) jest zbiór \(\displaystyle{ Y}\), w taki razie dopełnieniem zbioru \(\displaystyle{ X \setminus A}\), też będzie \(\displaystyle{ Y}\), tylko już bez tego \(\displaystyle{ A}\)? Czy łącznie ze zbiorem \(\displaystyle{ A}\)?

Rozumiem, że takie mgliste tłumaczenie może być, więc zrobiłem rysunek:
Rysunek nie pasuje do pytania, co to jest \(\displaystyle{ P}\)? Poza tym do czego dopełniasz? A odpowiedź na powyżej postawione pytanie i tak zależy od tego, jak mają się do siebie \(\displaystyle{ X}\) i \(\displaystyle{ A}\).

I jeszcze uwaga: mam wrażenie, jakbyś zaczynał uczyć się matematyki wyższej "od środka", bez wcześniejszego poznania podstaw. Skąd Twoje nagłe zainteresowanie topologią?

JK
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Re: Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Rozbitek »

Jan Kraszewski pisze: 1. Nie ma czegoś takiego, jak "dopełnienie zbioru". Zawsze jest dopełnienie do ustalonej wcześniej przestrzeni. Dlatego mówiąc "dopełnienie" zawsze musisz wiedzieć, do czego dopełniasz.
2. Dopełnienie zbioru jest rozłączne z tym zbiorem, więc na pewno nie jest "najmniejszym z nadzbiorów", bo w ogóle nie jest nadzbiorem.

I rada:
Najpierw poznaj i zrozum definicje pojęć, których używasz.
W jaki sposób jest rozłączny?


\(\displaystyle{ D _{d}}\) - rodzina zbiorów domkniętych.
Definicja, to:
\(\displaystyle{ D _{A} := \left\{ F \in D _{d} : A \subset F\right\}}\)
\(\displaystyle{ clA := \bigcap D _{A}}\)

Czyli iloczyn czego właściwie?
Wszystkich taki zbiorów które zawierają się w rodz. zb. domkniętych i A się w każdym z nich zawiera?
Skąd mam wiedzieć czy dany zbiór należy do rodziny?

Jan Kraszewski pisze:Przykro mi, ale nie rozumiem tego zdania.
Twierdzenie jest prawdziwe dla każdej metryki?
Jan Kraszewski pisze:To najbardziej naturalna metryka, dlaczego miałoby to kogokolwiek dziwić?
To był żart.
Jan Kraszewski pisze:A odpowiedź na powyżej postawione pytanie i tak zależy od tego, jak mają się do siebie \(\displaystyle{ X}\) i \(\displaystyle{ A}\).
\(\displaystyle{ A}\) jest podzbiorem \(\displaystyle{ X}\), a \(\displaystyle{ X}\) jest całą przestrzenią.
Jan Kraszewski pisze:I jeszcze uwaga: mam wrażenie, jakbyś zaczynał uczyć się matematyki wyższej "od środka", bez wcześniejszego poznania podstaw. Skąd Twoje nagłe zainteresowanie topologią?
Moje nagłe zainteresowanie topologią wynika z tego, że za tydzień mam poprawkę ze wstępu do Topologii. Przyszedłem na studia matematyczne bez odpowiedniej wiedzy matematycznej, ale lubię matematykę i próbuję nadrabiać braki. Niestety w moim technikum poziom matematyki był tragiczny, a zdarzało się, że nauczycielka nie potrafiła zrobić zadania z książki. Próbną maturę z matematyki zaliczyło 6 osób na całą szkołę razem ze mną. Jak było z właściwą - nie wiem. Wyniki są utajnione.
Dosyć późno poznałem piękno matematyki, bo dopiero pod koniec 3 klasy. W 4 podjąłem decyzję, że będę zdawał matematykę rozszerzoną, nie mając z nią styczności nawet na moment. To czego się nauczyłem to granice i właściwie to tyle, więc poszło jak poszło, nie będę się chwalił wynikiem, bo i nie ma czym.
Jednak zdecydowałem, że chcę uczyć matematyki w szkole, dlatego jestem tu gdzie jestem.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34506
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5222 razy

Re: Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Jan Kraszewski »

Rozbitek pisze:W jaki sposób jest rozłączny?

\(\displaystyle{ D _{d}}\) - rodzina zbiorów domkniętych.
Definicja, to:
\(\displaystyle{ D _{A} := \left\{ F \in D _{d} : A \subset F\right\}}\)
\(\displaystyle{ clA := \bigcap D _{A}}\)
To nie jest definicja dopełnienia, tylko domknięcia zbioru. To dość istotna różnica.
Rozbitek pisze:Czyli iloczyn czego właściwie?
Wszystkich taki zbiorów które zawierają się w rodz. zb. domkniętych i A się w każdym z nich zawiera?
Domknięcie zbioru \(\displaystyle{ A}\) to najmniejszy zbiór domknięty zawierający \(\displaystyle{ A}\). Taka jest definicja, powyżej masz jedną z konstrukcji domknięcia.
Rozbitek pisze:Skąd mam wiedzieć czy dany zbiór należy do rodziny?
Po tym, czy spełnia definicję tej rodziny. A wiedza, które zbiory są domknięte w danej przestrzeni topologicznej/metrycznej wynika ze zrozumienia ich definicji (do której to definicji odwołujesz się w dowodach).
Rozbitek pisze:Twierdzenie jest prawdziwe dla każdej metryki?
Które twierdzenie?

JK
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Re: Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Rozbitek »

Jan Kraszewski pisze: Które twierdzenie?
JK
\(\displaystyle{ intA = X \setminus cl(X \setminus A)}\)
Gdzie \(\displaystyle{ X}\) jest całą przestrzenią, a \(\displaystyle{ A \subset X}\).



Mówisz, żeby najpierw zrozumieć definicję.

Mamy wnętrze zbioru \(\displaystyle{ (intA)}\)
Wnętrze, to maksymalny, otwarty podzbiór w \(\displaystyle{ A}\).

Zbiór otwarty natomiast, to zbiór w którym każdy punkt należący do zbioru, zawiera się w tym zbiorze wraz z pewną kulą.

\(\displaystyle{ X}\) to cała przestrzeń.

Do tej pory wszystko rozumiem.

Dalej:
Domknięcie zbioru (dajmy na to zb.\(\displaystyle{ B}\))
Ozn. \(\displaystyle{ cl(B)}\).

Domknięcie to część wspólna wszystkich zbiorów domkniętych zawierających B. Więc najmniejszy zbiór domknięty, który zawiera w sobie \(\displaystyle{ B}\).

No i tutaj mam pytanie:
Rozważmy przestrzeń metryczną \(\displaystyle{ (\RR, d)}\), gdzie \(\displaystyle{ d}\) - metr. nat.
i \(\displaystyle{ \QQ \subset \RR}\)
To \(\displaystyle{ cl(\QQ) = \RR}\)

A jeżeli rozważymy:
\(\displaystyle{ \QQ \setminus \left\{ 1\right\}}\)
to \(\displaystyle{ cl(\QQ \setminus \left\{ 1\right\} ) = \RR}\) czy \(\displaystyle{ cl(\QQ \setminus \left\{ 1\right\} ) = \RR \setminus \left\{ 1\right\}}\)?
Awatar użytkownika
Cytryn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 405
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 46 razy

Re: Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Cytryn »

Rozbitek pisze: A jeżeli rozważymy:
\(\displaystyle{ \QQ \setminus \left\{ 1\right\}}\)
to \(\displaystyle{ cl(\QQ \setminus \left\{ 1\right\} ) = \RR}\) czy \(\displaystyle{ cl(\QQ \setminus \left\{ 1\right\} ) = \RR \setminus \left\{ 1\right\}}\)?
Wskazówka, \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty} 1 + \frac 1n = 1}\).
Rozbitek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 486
Rejestracja: 22 lut 2017, o 14:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 8 razy

Re: Zależność między wnętrzem a dopełnieniem

Post autor: Rozbitek »

Cytryn pisze:
Wskazówka, \(\displaystyle{ \lim_{n \to \infty} 1 + \frac 1n = 1}\).

Oh tak, cudownie byłoby widzieć jakąś zależność między granicą, a domknięciem, ale niestety...
ODPOWIEDZ