Baza, a powłoka liniowa

Przestrzenie wektorowe, bazy, liniowa niezależność, macierze.... Formy kwadratowe, twierdzenia o klasyfikacji...
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: matematykiv »

Baza to maksymalny podzbiór niezależnych liniowo wektorów należących do przestrzeni \(\displaystyle{ V}\). Gdy do bazy doda się jakikolwiek wektor, to będzie to już zbiór liniowo zależny.

Natomiast powłoka to najmniejsza podprzestrzeń liniowa przestrzeni \(\displaystyle{ V}\) zawierająca zbiór \(\displaystyle{ A}\).
Jaka jest różnica? Z bazy zawsze da się "stworzyć" każdy element przestrzeni \(\displaystyle{ V}\), natomiast z powłoki liniowej da się stworzyć tylko ten zbiór \(\displaystyle{ A}\)?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34542
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: Jan Kraszewski »

Powłoką liniową bazy jest cała przestrzeń.

Powłoka liniowa podzbioru przestrzeni liniowej to jego domknięcie ze względu na działania tej przestrzeni, czyli dodawanie i mnożenie przez skalar. Jest to zatem podprzestrzeń liniowa generowana przez ten zbiór.

JK
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: matematykiv »

Czyli jeśli powłoka liniowa generuje podprzestrzeń, to jeśli jej wektory są liniowo niezależne to ona też może być bazą?

Powłoka liniowa to po prostu zbiór dowolnych wektorów, które generują jakąś podprzestrzeń przestrzeni \(\displaystyle{ V}\)?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34542
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: Jan Kraszewski »

matematykiv pisze:Czyli jeśli powłoka liniowa generuje podprzestrzeń, to jeśli jej wektory są liniowo niezależne to ona też może być bazą?
Powłoka nic nie generuje. Powłoka jest generowana.
matematykiv pisze:Powłoka liniowa to po prostu zbiór dowolnych wektorów, które generują jakąś podprzestrzeń przestrzeni \(\displaystyle{ V}\)?
Nie ma czegoś takiego jak "powłoka liniowa". Jest tylko "powłoka liniowa zbioru \(\displaystyle{ A \subseteq V}\)".

JK
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: matematykiv »

No dobrze, czyli jeśli mamy przestrzeń \(\displaystyle{ \RR}\) i odcinek o końcach \(\displaystyle{ (1,1),(3,3)}\) to rozumiem, że zbiór \(\displaystyle{ A}\), o którym pisałem w pierwszym poście to te dwa punkty. W takim razie najmniejsza podprzestrzeń liniowa zawierająca \(\displaystyle{ A}\) to tak jakby prosta \(\displaystyle{ y=x}\) czyli inaczej mówiąc \(\displaystyle{ Lin(A) = \{(x_{1},x_{1})^{T} : x_{1} \in \RR \}}\). Dobrze?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34542
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: Jan Kraszewski »

matematykiv pisze:No dobrze, czyli jeśli mamy przestrzeń \(\displaystyle{ \RR}\)

Raczej \(\displaystyle{ \RR^2}\).
matematykiv pisze:i odcinek o końcach \(\displaystyle{ (1,1),(3,3)}\) to rozumiem, że zbiór \(\displaystyle{ A}\), o którym pisałem w pierwszym poście to te dwa punkty. W takim razie najmniejsza podprzestrzeń liniowa zawierająca \(\displaystyle{ A}\) to tak jakby prosta \(\displaystyle{ y=x}\)
Nie "tak jakby prosta \(\displaystyle{ y=x}\)" tylko "prosta \(\displaystyle{ y=x}\)"...

Zgadza się.

JK
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: matematykiv »

A co w jeśli byłby to zbiór \(\displaystyle{ A=\{(2,-1),(1,1)\}}\) w przestrzeni \(\displaystyle{ \RR^{2}}\)?
Wtedy \(\displaystyle{ Lin(A) = \{(2x_{1},-x_{2})^{T},(x_{1},x_{2})^{T} : x_{1},x_{2} \in \RR\}}\)? Trochę mnie zastanawia ten przykład bo \(\displaystyle{ Lin(A)}\) ma być podprzestrzenią zawierającą \(\displaystyle{ A}\)... Graficznie widać, że prosta przechodząca przez te punkty nie przechodzi przez punkt \(\displaystyle{ (0,0)}\). Chociaż \(\displaystyle{ x_{1}, x_{2} \in \RR}\) i po podstawieniu \(\displaystyle{ 0}\) by pasowały i już sam nie wiem.
Ukryta treść:    
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34542
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: Jan Kraszewski »

matematykiv pisze:Czy wszystko wyżej jest źle i powłoką liniową zbioru \(\displaystyle{ A}\) w \(\displaystyle{ \RR^{2}}\) jest \(\displaystyle{ Lin(A)=\RR^{2}}\)?
Tak.
matematykiv pisze: A baza \(\displaystyle{ A}\) to na przykład \(\displaystyle{ (2x_{1},-x_{2})^{T},(x_{1},x_{2})^{T}}\)
A co to?

Nie ma czegoś takiego jak "baza \(\displaystyle{ A}\)".

JK
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: matematykiv »

Rzeczywiście, przecież baza musi być jakiejś przestrzeni, a \(\displaystyle{ A}\) to nie przestrzeń.

Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, wiem, że to bez sensu i to widać z rysunku, ale dlaczego nie możemy podstawić sobie \(\displaystyle{ (0,0)}\) za \(\displaystyle{ x_{1}}\) i \(\displaystyle{ x_{2}}\)?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34542
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: Jan Kraszewski »

matematykiv pisze:Zastanawia mnie tylko jedna rzecz, wiem, że to bez sensu i to widać z rysunku, ale dlaczego nie możemy podstawić sobie \(\displaystyle{ (0,0)}\) za \(\displaystyle{ x_{1}}\) i \(\displaystyle{ x_{2}}\)?
Ale o co chodzi? Bo nie rozumiem, o co pytasz.

JK
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: matematykiv »

Jak algebraicznie pokazać, że powłoką liniową \(\displaystyle{ A}\) jest \(\displaystyle{ \RR^{2}}\), a nie prosta przechodząca przez dwa punkty należące do \(\displaystyle{ A}\)?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34542
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: Jan Kraszewski »

matematykiv pisze:Jak algebraicznie pokazać, że powłoką liniową \(\displaystyle{ A}\) jest \(\displaystyle{ \RR^{2}}\),
Wystarczy zauważyć, że wektory \(\displaystyle{ (2,-1),(1,1)}\) są liniowo niezależne. W związku z tym generują dwuwymiarową podprzestrzeń \(\displaystyle{ \RR^2}\).
matematykiv pisze:a nie prosta przechodząca przez dwa punkty należące do \(\displaystyle{ A}\)?
Przecież ta prosta nie jest podprzestrzenią liniową \(\displaystyle{ \RR^2}\) !

JK
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: matematykiv »

No właśnie, ja o tym wiem, wynika to z rysunku. Trzeba to sprawdzić po prostu jak w gimnazjum czyli zapisać to jako funkcję liniową i sprawdzić \(\displaystyle{ f(0)}\)?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34542
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: Jan Kraszewski »

To, że wektory są liniowo niezależne, sprawdzasz z definicji. I to zupełnie wystarcza. Natomiast to, że ta prosta nie jest podprzestrzenią liniową wynika z tego, że nie przechodzi ona przez \(\displaystyle{ (0,0)}\), co łatwo sprawdzić.

JK
matematykiv
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 230
Rejestracja: 4 wrz 2014, o 18:13
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 58 razy

Baza, a powłoka liniowa

Post autor: matematykiv »

Mam jeszcze jedno banalne pytanie związanie z bazami.

Jak wyznaczyć bazę podprzestrzeni \(\displaystyle{ W=L((0,1,0,1)^{T},(0,1,1,0)^{T},(0,0,-1,1)^{T})}\) przestrzeni \(\displaystyle{ V=\RR^{4}}\)?

Już na oko widać, że drugi + trzeci wektor dają pierwszy, więc są liniowo zależne. To jak mam znaleźć bazę? Zgadnąć? Skąd będę wiedział, że znalazłem dobrą bazę?
ODPOWIEDZ