Studia - gdzie i jak?

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
PoweredDragon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 817
Rejestracja: 19 lis 2016, o 23:48
Płeć: Mężczyzna
wiek: 21
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 115 razy

Studia - gdzie i jak?

Post autor: PoweredDragon »

Siemson. Jestem w II klasie LO na rozszerzonej matmie, fizyce i chemii; zamiarowałem iść na studia fizyczne (Fizyka lub Astronomia) lub w ostateczności na studia matematyczne. I tu pojawił się pewien dylemat:

Na chwilę obecną nic nie wskazuje na to, abym nie dostał się na dobrą uczelnie czy to w Polsce czy za granicą (przy czym ta druga opcja jest mniej prawdopodobna, o czym więcej niżej), więc przychodzę z pytaniami:
  • Która uczelnia z tymi kierunkami byłaby najlepsza (bo opinie są strasznie podzielone). Słyszałem, że na UJ na matematyczno-przyrodniczych (tych zindywidualizowanych ;v) jest dość wysoki poziom i można się w zasadzie luźno załapać na stypendia po zrobieniu pierwszego stopnia lub nawet w trakcie. Czy to prawda? Mógłby mi to ktoś opisać jakoś bliżej, jeśli miał styczność? Jakieś inne uczelnie polecacie?
  • Jak to jest z tymi studiami za granicą? O TOEFL się nie martwię, bo mam CAE, ale z tego co słyszałem, to trzeba też zdać te SATy i one rzeczywiście wypadają podobnie do naszej matury i pod względem słownictwa nijak się nie mają do CAE (na którym więcej było gramatyki), w którym nie było tyle zakorzenionego specjalistycznego słownictwa w każdej dziedzinie (jak wziąłem samo czytanie ze zrozumieniem z jakiegoś poprzedniego SATa i zacząłem czytać o inwestycjach, stopach procentowych i giełdzie, to się załamałem samym słownictwem xD). Czy rzeczywiście myśląc o studiach za granicą musiałbym te SATy zdać przed grudniem nadchodzącego 2017 roku? Wiązałoby się to z nadrobieniem słownictwa w matmie, fizyce, chemii (co planowałem i tak nadrobić, więc miałbym większą motywację), ale też w tematach codziennych jak polityka, sport, itp., których, nie oszukujmy się, wiele osób się nie uczy, bo uważa za niezbyt przydatne ze swojej perspektywy (w sensie: tak szczegółowo).
  • Rekrutacja na uczelnie zaczyna się różnie (o kierunkach nie wspomnę); widziałem różne terminy, a w zasadzie teraz raczej terminów na światowych gigantów nie idzie znaleźć, przy czym ludzie wypisują najdziwniejsze rzeczy (a to marzec, a to grudzień, a to czerwiec; nie idzie się połapać ), choć z tego co słyszałem, to grudzień jest tym "prawdziwym" terminem na wielu zagranicznych uczelniach. Prawda to?
Awatar użytkownika
Chewbacca97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 464
Rejestracja: 9 lis 2013, o 22:09
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 33 razy
Pomógł: 120 razy

Studia - gdzie i jak?

Post autor: Chewbacca97 »

Wszystko zależy od kraju, który Cię interesuje. Potem powinieneś wejść na stronę uczelni, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Tam znajdziesz wszystkie informacje dotyczące rekrutacji, progi z ubiegłych lat oraz wymagane testy znajomości języka. Z tego co mi wiadomo TOEFL działa głównie w USA, jeżeli myślisz o Wielkiej Brytanii powinieneś przyjrzeć się IELTSowi. Tak jak mówię, wszystkie te informacje dostępne są na stronie uczelni. Proces aplikowania (przynajmniej na uczelnie w Wielkiej Brytanii) jest całkiem przyjemny i zaczyna się od UCASa. O SATach słyszę pierwszy raz, także nie mogę się wypowiedzieć na ten temat.
Vorge
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23
Rejestracja: 10 maja 2013, o 13:25
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: ...
Pomógł: 3 razy

Studia - gdzie i jak?

Post autor: Vorge »

O zagranicznych się nie wypowiem, ale w Polsce jeżeli jesteś ambitny to polecam fizykę/astronomię indywidualną na UW. Bardzo wysoki poziom, zarówno zajęć jak i współstudentów. Nie sądzę, żeby Kraków dorównywał, ale ja jestem mocno stronniczy :)

Polecam spróbować, chociażby po to, żeby zobaczyć jak to wygląda i nawiązać znajomości. Jeżeli potem uznasz, że nie wyrabiasz, albo wolisz poświęcić czas na inne rzeczy niż tylko zajęcia uczelniane (np. praca w labie/koła naukowe) możesz bezproblemowo przenieść się na 'zwykłą' fizykę.
1dorota
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 5
Rejestracja: 19 mar 2015, o 19:07
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Studia - gdzie i jak?

Post autor: 1dorota »

Kończę 3 rok logistyki w Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu [ciach] Studia licencjackie z logistyki na razie mi wystarczą. Zastanawiam się nad rozpoczęciem drugiego kierunku na jakiś studiach matematycznych w Poznaniu. Sama nie wiem czy chce żeby była to typowa matematyka. Boję się trochę, że nie poradzę sobie z bardziej skomplikowanymi zagadnieniami. Jaki studia i jaką uczelnie byście polecili w Poznaniu?
Ostatnio zmieniony 22 lut 2018, o 19:13 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Nieuzgodniona reklama.
ODPOWIEDZ