Matma od Podstaw na Informatykę.

Dział dla użytkowników nie lubiących googlować ;) Konkretne zagadnienia matematyczne w sieci, skrypty online, poszukiwania wszelakie acz KONKRETNE!
czyku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 7 lis 2016, o 10:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sz-c
Podziękował: 19 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: czyku »

Witam, tak pokrótce postaram się wyjaśnić sytuację.. od gimnazjum a nawet i w podstawówce bardzo kulałem z matmy(nie uczyłem się).. Ukończyłem zawodówkę, potem liceum prywatnie zaoczne i postanowiłem zdać maturę.. Więc wałkowałem arkuszę, chodziłem na korki, udało się zdać na 54% - moim celem była informatyka lecz koniec końców poszedłem na inny kierunek(nie ścisły - więc ponad rok czasu znów nie miałem kontaktu z matmą). Jednak po roku stwierdziłem, że w tej informatyce się widzę.. przez czas gdy uczłem się do matury, całkiem polubiłem matmę, stwierdziłem, że jest całkiem spoko i żałowałem, że już w szkole jej nie polubiłem ( nie wiem czy to wina nauczycieli czy moja ale nevermind )..

O co chodzi? Chce za rok pójść na Informatyke, zaocznie na jakąś Politechnike. Chce przez ten rok walczyć z matmą i fizą abym nadrobił zaległości.. Żebym tam poszedł i przynajmniej wiedział o czym mówią wykładowcy. Niestety nie wiem od czego zacząć a więc piszę najpierw na forum. Planuje też zapisać się na korki. Jeśli ktoś prowadzi takie korki przez internet - możemy to przedyskutować na PW
Prosiłbym was o poradę jaki portal/książkę/kurs jak zacząć, od czego?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7941
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1681 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: janusz47 »

Czyku

Musisz wziąć się porządnie do roboty.

Matematyka - Zbiory zadań Andrzeja Kiełbasy. zakres rozszerzony +arkusze maturalne z tego zakresu 2012-2016.

Fizyka - Zrozumieć fizykę części I -III. Zakres rozszerzony. Wyd. Era + arkusze maturalne z tego zakresu 2012 -2016.

Swoimi wątpliwościami podczas nauki, dziel się na forum - pomożemy.

Pozdrawiam i życzę owocnej miłej nauki.
MatPiotr
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 20
Rejestracja: 14 paź 2016, o 20:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: pzn
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 1 raz

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: MatPiotr »

Na studiach informatycznych raczej nie będziesz miał problemów ze zrozumieniem o czym mówią wykładowcy. Będziesz miał inny dział matematyki, czyli wszystko na nowo. Z zawodowych zaś głównie umiejętność tworzenia algorytmów będzie ci potrzebna. Z matematyki przeglądaj arkusze maturalne i jakie były i informatory ( ... j-formule/) i rozwiązuj je od początku do końca. Jak rozwiążesz wszystkie to będziesz dobrze przygotowany. Jak masz problemy z podstawami matematyki to polecam kanał matemaks na youtube. Z informatyki polecam stronę miroslawzelent.pl lub pasja-informatyki.pl oraz .
czyku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 7 lis 2016, o 10:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sz-c
Podziękował: 19 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: czyku »

Dzięki za odpowiedzi.
Od jutra biorę się ostro:)

Rozumiem, że Kiełbase to może być jakiekolwiek wydanie? czy lepiej się zaopatrzyć w 2015?
Na forum jeszcze znalazłem Wstęp do Matematyki Kraszewskiego - warto się zagłębiac w moim przypadku?

Nie wiem jak to jeszcze rozplanować.. czy np. jeden dzień wałkować ciągi, drugi funkcję itp. czy wszystko po trochu codziennie. Jak by nie patrzeć jest trochę czasu ale z drugiej strony na tyle materiału to jednak nie ma go dużo więc warto by było produktywnie ten czas wykorzystać.
Awatar użytkownika
Kacperdev
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3260
Rejestracja: 23 mar 2010, o 19:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 686 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: Kacperdev »

Na forum jeszcze znalazłem Wstęp do Matematyki Kraszewskiego - warto się zagłębiac?
To jest inny wstęp niż Ci się wydaje. ; )
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: kalwi »

Jeśli chcesz sobie zerknąć na to co jest na studiach IT (tutaj akurat telekomunikacja i elektronika na EITI PW) to proszę:



Na informatyce jest jednak wyższy poziom matmy u nas, tutaj możesz sprawdzić:

A matmy jako takiej z liceum to za bardzo nie ma, tj. najbardziej się przydaje znajomość trygonometrii

I pytanie czy chcesz iść na infę z uniwerku, czyli bardziej teoretyczną, czy z politechniki, czyli więcej praktyki (w Twoim przypadku chyba by ta druga była lepsza)
czyku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 7 lis 2016, o 10:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sz-c
Podziękował: 19 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: czyku »

Tak interesuje mnie politechnika.. Ogólnie najbliżej mam na Świętokrzyską, i na 90% tam uderzę bo mogę spokojnie dojeżdżać na zjazdy i wracać do domu, na Warszawe czy np Łódź musiałbym już kwatere wynajmować na weekend.. tutaj są przedmioty : ... i-stopnia/

Kalwi więc sugerujesz od razu już uczyć się konkretnie z programu zajęć uczelnii?
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: kalwi »

Tak, nie ma co się bawić w poziom maturalny. Jeśli masz jakieś ewentualne braki - to nadrobisz je w trakcie. Ale liczenie granic czy całek to zazwyczaj ogranicza się (jeśli chodzi o wiedzę z LO) do przekształcania ułamków, wyłączania przed nawias, znajomości funkcji trygonometrycznych itp. Cała reszta jest nowa.
czyku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 7 lis 2016, o 10:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sz-c
Podziękował: 19 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: czyku »

A masz jakąś konkretną książkę/strone z działami które znajdują się na informatyce - z której się uczyłeś/uczysz?

Najprościej to by było chyba wpisać dane zagadnienie w google i szukać informacji, ale może masz jakiś patent
Awatar użytkownika
kropka+
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4389
Rejestracja: 16 wrz 2010, o 14:54
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Łódź
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 787 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: kropka+ »

Wystarczy wejść na stronę Politechniki Śląskiej. Ściągnij sobie "matematyczne" pliki dla kierunku NSI Tam masz zagadnienia i literaturę.
kalwi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1931
Rejestracja: 29 maja 2009, o 11:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 145 razy
Pomógł: 320 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: kalwi »

Tak jak wyżej, jest to napisane na stronie uczelni. Na każdym wydziale jest to trochę inaczej, bo to nie jest odgórnie narzucone przez ministerstwo. Także tu nie ma patentu. Aczkolwiek może pomyśl o przedmiocie typu telekomunikacja, bo tam masz dużo programowania, a mniej matematyki (ale z kolei więcej rzeczy związanych z prądem)
czyku
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 7 lis 2016, o 10:32
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sz-c
Podziękował: 19 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: czyku »

OK, żeby nie było działam cały czas
Aktualnie przerabiam wykłady na YOUTUBE z Politechniki Wrocławskiej, i książka Krysickiego już jest w drodze, po zatym ciężko mi cokolwiek zrozumieć jak na razie. Ale im bardziej nie rozumiem tym bardziej mnie ta matematyka wciąga
Mam jeszcze pytanie, zawsze jak czegoś nie rozumiałem lubiłem rozłożyć sytuację na czynniki pierwsze, nie lubiałem uczyć się na blachę tylko koniecznie musiałem zrozumieć. Więc tutaj chciałbym podobnie.. Polecicie jakąś książkę o historii matematyki? Skąd to w ogóle się wzięło dlaczego np pierwastek to pierwiastek a całka to całka itd.
Są w ogóle takie publikację?
janusz47
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7941
Rejestracja: 18 mar 2009, o 16:24
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 30 razy
Pomógł: 1681 razy

Matma od Podstaw na Informatykę.

Post autor: janusz47 »

Jest wiele książek z historii matematyki na przykład:

1. Marek Kordos. Wykłady z historii matematyki. SCRIPT Warszawa 2005.

2. Historia matematyki w trzech tomach pod redakcją A.P. Juszkiewicza PWN . Warszawa 1975.

3. Nicolas Bourbaki. Elementy historii matematyki. PWN Warszawa 1980.
ODPOWIEDZ