Poprawny zapis

Proste problemy dotyczące wzorów skróconego mnożenia, ułamków, proporcji oraz innych przekształceń.
ceanseer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 9 mar 2010, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Poprawny zapis

Post autor: ceanseer »

\(\displaystyle{ \sqrt[3]{-8} = -8^{ \frac{1}{3} } = -( 2^{3} )^{ \frac{1}{3} } = -2}\)

Jestem prawie przekonany, że ten zapis jest dobry, ale chciałbym się upewnić.
szw1710

Poprawny zapis

Post autor: szw1710 »

\(\displaystyle{ \sqrt[3]{-8}}\) to zapis zrozumiały, ale nie do końca poprawny. Pierwiastki arytmetyczne definiujemy dla liczb dodatnich. Gdyby to pominąć, jest OK.

Co ciekawe, \(\displaystyle{ \sqrt[3]{-8}}\) jest dobrym zapisem dla pierwiastków zespolonych.
ceanseer
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 78
Rejestracja: 9 mar 2010, o 20:36
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 3 razy

Poprawny zapis

Post autor: ceanseer »

szw1710 pisze:\(\displaystyle{ \sqrt[3]{-8}}\) to zapis zrozumiały, ale nie do końca poprawny. Pierwiastki arytmetyczne definiujemy dla liczb dodatnich. Gdyby to pominąć, jest OK.

Co ciekawe, \(\displaystyle{ \sqrt[3]{-8}}\) jest dobrym zapisem dla pierwiastków zespolonych.
Dziękuję za odpowiedź. Jednakże, podczas edukacji uczono mnie, że nie istnieje minus pod pierwiastkiem. Potem usłyszałem o liczbach zespolonych.

Spotkałem się dopiero teraz z takim zadaniem i chciałem sprawdzić, czy zapis jest logiczny.
szw1710

Poprawny zapis

Post autor: szw1710 »

Dziękuję za odpowiedź. Jednakże, podczas edukacji uczono mnie, że nie istnieje minus pod pierwiastkiem. Potem usłyszałem o liczbach zespolonych.
Właśnie to mówiłem w kontekście pierwiastków arytmetycznych. Ale i tak jest to zrozumiałe. Możemy się umówić, że \(\displaystyle{ \sqrt[3]{a}=b\iff a=b^3}\). W tym kontekście \(\displaystyle{ \sqrt[3]{-8}=-2}\), bo \(\displaystyle{ (-2)^3=-8}\). Stąd zapis pierwiastka (nieparzystego stopnia) z liczby ujemnej ma jednoznaczny sens i nie trzeba z nim aż tak walczyć. Mowa tu o liczbach rzeczywistych.
Awatar użytkownika
Cytryn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 405
Rejestracja: 17 wrz 2016, o 17:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 46 razy

Poprawny zapis

Post autor: Cytryn »

szw1710 pisze:\(\displaystyle{ \sqrt[3]{-8}}\) to zapis zrozumiały, ale nie do końca poprawny. Pierwiastki arytmetyczne definiujemy dla liczb dodatnich. Gdyby to pominąć, jest OK.
W moim liceum uczono, że pierwiastki nieparzystego stopnia mają sens także dla ujemnych liczb. Czy nauczyciele matematyki okłamali mnie? Gdzie pojawia się problem z liczbami rzeczywistymi?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22292
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3768 razy

Poprawny zapis

Post autor: a4karo »

Nie okłamali Cię. Rzeczywiście mają one sens dla liczb ujemnych, ale należy zachować bardzo dużą ostrożność, bo dla liczb ujemnych nie zachodzą wzory do których przywykliśmy.

Dla nieparzystych \(\displaystyle{ n}\) zapis \(\displaystyle{ \sqrt[n]{x}}\) oznacza funkcję, która dla dodatnich \(\displaystyle{ x}\) przyjmuje wartość \(\displaystyle{ x^{1/n}}\) a dla ujemnych \(\displaystyle{ x}\) wartość \(\displaystyle{ -|x|^{1/n}}\) (lub, co na jedno wychodzi funkcję odwrotną do funkcji \(\displaystyle{ x\to x^n}\))

Ale nie można już napisac, że dla ujemnych \(\displaystyle{ x}\) zachodzi \(\displaystyle{ \sqrt[3]{x}=x^{1/3}}\), bo prowadziło by to do dziwnych skutków. N.p.
\(\displaystyle{ -1=\sqrt[3]{-1}\red=?\black (-1)^{1/3}=(-1)^{2/6}=\left[(-1)^2\right]^{1/6}=1}\)

Prawa działań na wykładnikach maja sens dla dodatnich podstaw.
ODPOWIEDZ