Statyka - belka

sahacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2016, o 15:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wwa

Statyka - belka

Post autor: sahacz »

Mam problem z zadaniem, za które szczerze mówiąc nei potrafię się zabrać, bo z której strony liczę - wychodzą mi różne wyniki. Prosiłabym o pomoc (wytłumaczenie)

Zadanie wygląda następująco:

Należy wyznaczyć reakcje podporowe, zapisać funkcje sił przekrojowych (M i T). Zapisać równanie osi belki, które umożliwi wyznaczenie przemiszczenia punktu znajdującego się na końcu belki (tam gdzie siła 9kN) oraz zaprojektować przekróc poprzeczny belki, dla którego spełnione będa warunki nośności i sztywności ( \(\displaystyle{ \sigma_{c,dop} = 150 MPa}\) oraz \(\displaystyle{ \sigma_{t,dop} = 180MPa}\)).

Prosiłabym o wskazówki, jak zabrać się za to zadanie.

Przepraszam, w miejscu gdzie jest wartość \(\displaystyle{ 6 kN}\) powinno być \(\displaystyle{ 10 kN}\)
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Statyka - belka

Post autor: kruszewski »

Obliczając w kolejności:
1. Reakcje w podporach, w tym i moment u twierdzenia. Proszę zauważyć, że mamy tylko trzy niewiadome. Reakcję styczną do przekroju utwierdzenia, moment utwierdzenia i reakcję podpory przegubowo przesuwnej.
(przypisać arbitralnie siłę \(\displaystyle{ 6 \ kN}\) do końca/początku którejś części belki i rozwiązywać belkę jak pokazywano na ćwiczeniach).
2.Sporządzić wykresy sił przekrojowych.
3. Określić przekroje o maksymalnym lokalnie wytężeniu i określić maksymalne globalne dla lewej i prawej części belki (chyba że maja mieć jednakowe przekroje to dla największego) a następnie dla nich dobrać przekroje poprzeczne, najpewniej prostokątne.
sahacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2016, o 15:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wwa

Statyka - belka

Post autor: sahacz »

A czy mogłabym poprosić o podpowiedź do rozpisania prawej strony belki? O ile z lewą sobie poradziłam, z prawej za każdym razem mam inne wyniki
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Statyka - belka

Post autor: kruszewski »

Proszę więc pokazać obliczenia prawej strony.
A może zaglądnąć wcześniej tu:
... 010_06.pdf
I przepatrzeć przykłady tam rozwiązywane gdzie autor świetnie pokazuje metodę [postępowania i ti krok po kroku.
sahacz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 25 cze 2016, o 15:21
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: wwa

Statyka - belka

Post autor: sahacz »

Mam pytanie apropos zamieszczonych zadan w linku. Autor w nich rozpisuje rownania dla wartosci sil oraz momentów w jednym ciągu. Nie jest wiec tak, ze belke z przegubem traktujemy jak dwie osobne? Czy jest to po prostu dozwolone, ale nie konieczne?
kruszewski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6882
Rejestracja: 7 gru 2010, o 16:50
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Staszów
Podziękował: 50 razy
Pomógł: 1112 razy

Statyka - belka

Post autor: kruszewski »

W którym miejscu tak jest napisane?
Czy to nie wynika z objaśnienia, że suma reakcji w przegubie pd prawej i lewej strony zeruje się i można jej "nie widzieć" pisząc równania równowagi całej belki?
Rafal Mstowski
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 20 sie 2016, o 12:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Sosnowiec

Statyka - belka

Post autor: Rafal Mstowski »

Pod poniższym linkiem ma Pani precyzyjnie rozpisane i wyjaśnione jak obliczyć reakcje podporowe w belce przegubowej:
... orowa#zad4
Proszę na spokojnie przeanalizować wyżej rozwiązane zadania i problem się wyjaśni.
ODPOWIEDZ