Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
DuDiiC
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 10
Rejestracja: 9 maja 2016, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 2 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: DuDiiC »

Jan Kraszewski pisze:
DuDiiC pisze:przekształciłem \(\displaystyle{ x+y \le 2}\) do postaci \(\displaystyle{ xy \le 1}\).
A napisałeś, że przekształcasz równoważnie? Bo przekształcanie tezy bez tej uwagi jest ryzykowne.

JK
Tak, napisałem, ze obie strony dodatnie, czyli mogę podnieść do kwadratu, rozbilem wzorskroconego mnożenia i przeksztalcilem. Bardziej się martwie o to co napisałem w zadaniu z wyznaczeniem C i D czworokąta, bo robiłem to tak ja szybko i chaotycznie, że mogłem coś ważnego pominąć. Wynik mi wyszedł dobry, ale powodzenia dla kogoś, kto to sprawdza :p
Ale matura była naprawdę trudniejsza niż zeszloroczna, przede wszystkim była CALKOWICIE inna. Nie było żadnych zadań porównywalnych, dotyczyła kompletnie innych zagadnień. Łatwo było uzyskać 20% (pierwsze 6 zadań + prawdopodobieństwo z podanym wynikiem robiło się szybko i przyjemnie), ale wyzej to się trzeba było namęczyć. Moim zdaniem nawet parametr nie był taki typowy, bo była wartość bezwzględna, podnoszenie nierówności stronami do kwadratu, wszystkie założenia, które należało podać... No ale na moje szczęście liczby były przyjemne, nie tak jak w zeszlorocznej, dzieki czemu nie poleglem na liczeniu, co mi się często zdarzało. Ogólnie to nie ruszylem zadania na dowód z okręgami i nie zdazylem dokończyć zadania 10, byłem juz prawie przy koncowce, gdy usłyszałem, żeby odkładać długopis
Ale progi zdecydowanie spadną, szczególnie tam, gdzie się tylko (albo głównie) matma liczy.
Terabajt
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 1 gru 2013, o 18:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: Terabajt »

Premislav Potwierdzam że jest przereklamowane, ale akurat do matematyki nie mam zastrzeżeń. Nie byłem jakimś wybitnym uczniem matmy, ale na >80% liczyłem i matury z poprzednich lat pisalem na >90%. Matury z zadań info zrobilem wszystkie i z ostatnich 3 mam średni wynik koło 70%, a są one dużo trudniejsze niż normalne. Zrobiłem rozeznanie w Słowackim i BAtorym i na prawdę dobrze to nie wygląda. Ze Słowackiego 2 ludzi czwórkowych mówią że jak bedzie 40% to bedzie dobrze. Dowodu geometrycznego to prawie nikt nie zrobił, są ludzie którym poszło w miarę dobrze ale to zdecydowana mniejszość. Wszyscy podzielają moje zdanie, że poprzednie matury przy tej to były jak podstawa. Obliczenia może trudne, ale były BARDZO SCHEMATYCZNE i każdy wiedział co trzeba było robić.
mint18
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 279
Rejestracja: 16 lip 2015, o 11:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lub
Podziękował: 160 razy
Pomógł: 21 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: mint18 »

Jeszcze mam pytanie do analitycznej. Było podane, że \(\displaystyle{ AC}\) jest jedyną osią symetrii, sprawdzaliście w takim razie czy otrzymane współrzędne punktu \(\displaystyle{ C}\) spełniają ten warunek?
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: Premislav »

Terabajt pisze: Obliczenia może trudne, ale były BARDZO SCHEMATYCZNE i każdy wiedział co trzeba było robić.
Gdyby tak było, to średnie wyniki matur by tak nie wyglądały.
No ale nie ma co się za bardzo przejmować, na tym forum udzielają się w dużej części ludzie, którzy lubią matmę, byli świetnie przygotowani, więc to może trochę zaburzać obraz. Tylko warto uświadomić sobie, czego zabrakło i co można by lepiej przyswoić.

Straznik Teksasu, a ja lubię nierówności (choć nie umiem), natomiast uważam, że pomysł z okręgiem (chyba Alad robił podobnie) jest świetny. Cztery dowody algebraiczne:
Ukryta treść:    
Ukryta treść:    
Ukryta treść:    
Ukryta treść:    
Ale najszybsza (obok Schwarza) jest kwadratowa-arytmetyczna. A stereometrii nie pamiętam.-- 10 maja 2016, o 10:18 --O, jeszcze inaczej:
Ukryta treść:    
Peterek_w
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4
Rejestracja: 2 maja 2016, o 20:49
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Konin

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: Peterek_w »

Ja, niestety, na pomysł okręgu wpadłem jakieś 5 minut przed czasem i na szybko tylko napisałem i narysowałem, zapomniałem pokazać, że odległość od środka okręgu do tej prostej to rzeczywiście pierwiastek z dwóch Ale może coś za to dostanę, kto wie.
Za to, uwaga, zadanie z ostrosłupem mi się bardzo podobało Może dlatego, że w Kiełbasie było ciurkiem chyba z 10 zadań na kąt między ścianami, przez co nie dało się zapomnieć sposobu rozwiązywania. I pod tym względem uważam, że to zadanie było nieco schematyczne - rok temu przecież też był kąt między ścianami
vicossess
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 45
Rejestracja: 28 wrz 2015, o 20:47
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 4 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: vicossess »

Ja jeszcze spytam o zadanie 12 - to z funkcją kwadratową i parametrem m.
Jak sądzicie, ile punktów będą odejmować za głupie niedoczytanie i pominięcie warunku \(\displaystyle{ x_1x_2 = 6m+1>0}\)? Myślałem, że to zadanie było na 4 punkty i odejmą mi co najwyżej 1, a dzisiaj doczytałem, że było aż na 6 punktów i boję się, że mogę nawet 2 punkty urwać.
Rozpatrzyłem tylko przypadki, gdy \(\displaystyle{ \Delta >0}\) i warunek podany w zadaniu, wyszedł mi przedział \(\displaystyle{ (-\frac{1}{2};0) \cup (4, \frac{9}{2})}\)
Milczek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 821
Rejestracja: 22 lut 2013, o 19:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 84 razy
Pomógł: 45 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: Milczek »

vicossess pisze:Ja jeszcze spytam o zadanie 12 - to z funkcją kwadratową i parametrem m.
Jak sądzicie, ile punktów będą odejmować za głupie niedoczytanie i pominięcie warunku \(\displaystyle{ x_1x_2 = 6m+1>0}\)? Myślałem, że to zadanie było na 4 punkty i odejmą mi co najwyżej 1, a dzisiaj doczytałem, że było aż na 6 punktów i boję się, że mogę nawet 2 punkty urwać.
Rozpatrzyłem tylko przypadki, gdy \(\displaystyle{ \Delta >0}\) i warunek podany w zadaniu, wyszedł mi przedział \(\displaystyle{ (-\frac{1}{2};0) \cup (4, \frac{9}{2})}\)
Albo dwa punkty za pominięcie warunku
albo nawet trzy za pominięcie warunku oraz podanie błędnej odpowiedzi( często w kluczach jest punktowana poprawna odpowiedź), ale myślę że dwa.
Zahion
Moderator
Moderator
Posty: 2095
Rejestracja: 9 gru 2012, o 19:46
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa, mazowieckie
Podziękował: 139 razy
Pomógł: 504 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: Zahion »

Raczej mniej niż \(\displaystyle{ 2}\) nie stracisz. Nie liczyłbym na utratę jednego punktu, brak warunku, brak rozwiążania warunku, inna odpowiedz. Wydaje mi się, że co najmniej 2.
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: AndrzejK »

Ponawiam swoje pytanie, bo zginęło w gąszczu postów :)
AndrzejK pisze:Wiecie może (pewnie Pan Jan Kraszewski wie) ile zabiorą punktów za złe rozwiązanie warunku: \(\displaystyle{ |x_1-x_2|<3}\) w dwunastym?
Dobrze przekształciłem, podstawiłem ze wzorów Viete'a i wyszła mi nierówność \(\displaystyle{ \sqrt{4m^2-16m}<3}\), a później obustronnie podniosłem do drugiej potęgi i zamiast \(\displaystyle{ 4m^2-16m<9}\) (przy czym lewa strona musi być nieujemna) napisałem \(\displaystyle{ |4m^2-16m|<9}\) i to rozwiązałem? Doprowadziłem zadanie do końca z tym błędem.
Artut97
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 318
Rejestracja: 18 paź 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 265 razy
Pomógł: 1 raz

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: Artut97 »

Ja też ponowię pytanie.

Ile zabierają punktów za popełnienie błędu rachunkowego, jeśli sposób rozumowania był poprawny?
W 12 zapisałem wszystkie warunki, tylko przy jednym z warunków wyszło mi \(\displaystyle{ \left( 0;4\right)}\) zamiast \(\displaystyle{ \left( - \infty ;0\right) \cup \left( 4; \infty \right)}\). W 15 natomiast pod \(\displaystyle{ \cos120^{o}}\) podstawiłem \(\displaystyle{ - \frac{ \sqrt{3} }{2}}\). W 16 pole w zależności od \(\displaystyle{ x}\) wyszło mi poprawne, lecz mam gdzieś błąd przy liczeniu ekstremum zamiast \(\displaystyle{ x= \frac{2}{3}}\) wyszedł mi \(\displaystyle{ x= \frac{1}{3}}\).

Mówicie, że więcej niż \(\displaystyle{ 2}\) punkty nie zabiorą przy każdym zadaniu?
Krzychu12321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 1 lut 2015, o 20:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: aaaaaaaaaaaa
Podziękował: 20 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: Krzychu12321 »

mint18 pisze:Jeszcze mam pytanie do analitycznej. Było podane, że \(\displaystyle{ AC}\) jest jedyną osią symetrii, sprawdzaliście w takim razie czy otrzymane współrzędne punktu \(\displaystyle{ C}\) spełniają ten warunek?
Kurde, zapomniałem o tym. Myślicie, że mogą za to zabrać punkt?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34542
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: Jan Kraszewski »

Zahion pisze:Raczej mniej niż \(\displaystyle{ 2}\) nie stracisz. Nie liczyłbym na utratę jednego punktu, brak warunku, brak rozwiążania warunku, inna odpowiedz. Wydaje mi się, że co najmniej 2.
Niekoniecznie. Zadania z parametrem ostatnio miały klucze punktujące osobno każdy warunek. Ja bym stawiał na taki klucz: 2 pkt za warunek \(\displaystyle{ \Delta>0}\), 1 pkt za warunek \(\displaystyle{ x_1\cdot x_2>0}\), 2 pkt za warunek \(\displaystyle{ |x_1- x_2|<3}\) i 1 pkt za zebranie tego do kupy. Może się więc zdarzyć jeden punkt mniej za ominięcie tego warunku. Ale równie dobrze mogą obciąć więcej.
Artut97 pisze:W 12 zapisałem wszystkie warunki, tylko przy jednym z warunków wyszło mi \(\displaystyle{ \left( 0;4\right)}\) zamiast \(\displaystyle{ \left( - \infty ;0\right) \cup \left( 4; \infty \right)}\).
Wg mnie minimum dwa.
Artut97 pisze:W 15 natomiast pod \(\displaystyle{ \cos120^{o}}\) podstawiłem \(\displaystyle{ - \frac{ \sqrt{3} }{2}}\).
Tutaj pewnie jeden punkt.
Artut97 pisze:W 16 pole w zależności od \(\displaystyle{ x}\) wyszło mi poprawne, lecz mam gdzieś błąd przy liczeniu ekstremum zamiast \(\displaystyle{ x= \frac{2}{3}}\) wyszedł mi \(\displaystyle{ x= \frac{1}{3}}\).
Tu trudno mi stwierdzić.
AndrzejK pisze:Dobrze przekształciłem, podstawiłem ze wzorów Viete'a i wyszła mi nierówność \(\displaystyle{ \sqrt{4m^2-16m}<3}\), a później obustronnie podniosłem do drugiej potęgi i zamiast \(\displaystyle{ 4m^2-16m<9}\) (przy czym lewa strona musi być nieujemna) napisałem \(\displaystyle{ |4m^2-16m|<9}\) i to rozwiązałem? Doprowadziłem zadanie do końca z tym błędem.
W wersji optymistycznej \(\displaystyle{ -1}\), ale może też być \(\displaystyle{ -2}\).

Oczywiście wszystkie powyższe to tylko moje prywatne gdybania.

JK
Straznik Teksasu
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 426
Rejestracja: 29 paź 2015, o 16:26
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 21 razy
Pomógł: 90 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: Straznik Teksasu »

Jak już wspominałem wcześniej zad.9 można by zrobić metodą analityczną. Spróbowałem je tak zrobić, ale coś mi nie wychodzi:-(
Ukryta treść:    
Może to kwestia błędu w rachunkach albo błędnego rozumienia ?
nebhe
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 51
Rejestracja: 10 mar 2015, o 18:48
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Lublin
Podziękował: 8 razy
Pomógł: 1 raz

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: nebhe »

U mnie w szkole nikt nie zrobił dowodu, ale rozwiązanie jak się już zobaczyło to jednak proste, jedynie dwa trójkąty trzeba zauważyć. Ogólnie ludzie narzekają na maturę, osobiście myślę że za dowód bo tam trochę rzeczy porobiłęm i na kątach się pobawiłęm to z punkt dostanę i wierzchołka C nie wyznaczyłem w analitycznej więc liczę na wynik ok 90%
Krzychu12321
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 61
Rejestracja: 1 lut 2015, o 20:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: aaaaaaaaaaaa
Podziękował: 20 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom rozszerzony

Post autor: Krzychu12321 »

Ponawiam pytanie, może Pan Kraszewski będzie wiedział.
Czy w analitycznej za niesprawdzenie, że AC jest jedyną osią symetrii będą cięte punkty?
ODPOWIEDZ