Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
piasek101
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 23498
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 22:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: piaski
Podziękował: 1 raz
Pomógł: 3265 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: piasek101 »

Mat123456789 pisze:Bronię tylko swojego rozwiązania , wiadomo że zawsze zależy jaki sprawdzający się trafi ale szansa na 4 punkty spokojnie jest prawda?
Może nie spokojnie ale jest - pisałem Ci dlaczego.
Mat123456789
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 10 sty 2015, o 12:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 7 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Mat123456789 »

Nie rozpatruję tego jako kombinacja, nigdzie kombinacji nie liczyłem. Jeszcze raz przedstawię swój tok rozumowania. Mam 5 par spełniający warunki zadania. Rozpatruję pierwszą parę, czyli np. chcę wylosować 12 i 18 z 90 wszystkich możliwości. podchodzę do tej urny wkładam rękę i prawdopodobieństwo, że wylosuję jedną z tych 2 to \(\displaystyle{ \frac{2}{90}}\), podchodzę drugi raz do tej urny i muszę dolosować brakującą jedną już mam czyli teraz prawdopodobieństwo to \(\displaystyle{ \frac{1}{89}}\). Tak samo mogę rozpatrywać pozostałe 4 przyjęte przeze mnie pary.-- 6 maja 2016, o 21:13 --@piasek101 sorry, że tak dopytuje ale wiesz na pewno że ważne są te punkty. I szczerze mówiąc to trochę nie rozumiem czemu mieliby mi odjąć? ale gdyby to ile z tych 4 by zabrali myślisz maksymalnie??
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34541
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Jan Kraszewski »

Mat123456789 pisze:Mam 5 par i rozpatruję każda osobno. Więc za pierwszym razem mam 2 zdarzenia sprzyjające (2kule z pary które dają 30) czyli prawdopodobieństwo że wyciągnę jedną z nich to \(\displaystyle{ \frac{2}{90}}\), w drugim podejściu muszę wylosować tą brakującą kulę do pary, ale tych kul jest już 89, czyli \(\displaystyle{ \frac{1}{89}}\). Rozpatrywałem jednak tylko 1 sprzyjającą parę a takich jest 5 więc mnożę to razy 5 i stąd otrzymuje zapisany wcześniej wzór/zależność \(\displaystyle{ P(A)= (\frac{2}{90} \cdot \frac{1}{89}) \cdot 5}\)
Przy tym opisie jest w porządku (tak naprawdę jest to rozwiązanie "drzewkiem"), ale możesz trafić na egzaminatora, który nie domyśli się takiego sposobu rozumowania (zakładając, że nie będzie takiego przykładu w materiałach dla egzaminatorów). Tak czy inaczej należą Ci się 4 punkty.
Milczek pisze:W ostatnim właśnie z prawdopodobieństwem zrobiłem takie cuda że :
Liczebność zdarzeń w przestrzeni probablistycznej zapisałem jako \(\displaystyle{ \Omega = 90}\) co jest cóż , troszkę źle.
Natomiast zdarzenia sprzyjające wypisałem sobie i było ich \(\displaystyle{ A=10}\) co jest już prawdą.

Koniec końców \(\displaystyle{ P(A)=\frac{1}{9}}\).

Na ile punktów mogę liczyć za takie rozwiązanie?
Cztery punkty za to zadanie to dość sporo i nie jestem pewien, jak je zamierzają dzielić. "Na czuja" to jest maksymalnie jeden punkt, ale to moje gdybanie.

JK
Mat123456789
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 10 sty 2015, o 12:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 7 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Mat123456789 »

@Jan Kraszewski

O dziękuję. To jest problem tej matury, zrobiłeś zadania, za które zasłużyłeś na 4 punkty ale teraz się zastanawiasz czy jakiś egzaminator ci je da. Mam nadzieje, że będzie jak Pan napisał i otrzymam te punkty na które zasłużyłem
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34541
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Jan Kraszewski »

Jak nie dostaniesz, to odwołuj się.

JK
Mat123456789
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 10 sty 2015, o 12:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 7 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Mat123456789 »

serio Pan pisze?? Pytam bo czasem niektórzy piszą to z ironią, więc lepiej się upewnić
Janpostal
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: 7 gru 2015, o 17:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 16 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Janpostal »

Mam własnie pytanie odnośnie odwoływania się, jak to wygląda? Mamy wgląd do swojego arkusza i systemu w jaki został oceniony i za co zostały nam zabrane punkty, czy dostajemy tylko czyste wyniki i dopiero przy odwołaniu możemy sprawdzić swoje błędy?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34541
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Jan Kraszewski »

Mat123456789 pisze:serio Pan pisze?? Pytam bo czasem niektórzy piszą to z ironią, więc lepiej się upewnić
Jak najbardziej serio.

JK
Mat123456789
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 73
Rejestracja: 10 sty 2015, o 12:23
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 7 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Mat123456789 »

Dobrze w takim razie bardzo dziękuje za dobrą radę.
JaNie
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 5 sty 2016, o 00:21
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 1 raz

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: JaNie »

Cześć,

Ja niestety dałem d**y z tym zadaniem.
Tzn omegę policzyłem dobrze czyli \(\displaystyle{ 8010}\) potem wypisałem wszystkie możliwości i wyszło mi ich \(\displaystyle{ 20}\) ponieważ z pośpiechu nie uwzględniłem, że jest bez zwracania, skutkiem czego prawdopodobieństwo wyszło mi \(\displaystyle{ \frac{2}{801}}\) poza tym wszystko (no, może poza jednym xD) ładnie opisałem.

Teraz pytanie ile punktów mogę za to dostać?
AndrzejK
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 974
Rejestracja: 21 wrz 2013, o 15:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 114 razy
Pomógł: 102 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: AndrzejK »

Skoro już wszyscy pytają, to ja też zadam pytanie, w szczególności że są tu osoby doświadczone, które mają jakąś wiedzę o sprawdzaniu matur.

Jeśli dobrze policzyłem omegę, ale pomyliłem się w liczeniu zdarzeń sprzyjających (nieopatrznie dołączyłem \(\displaystyle{ (15,15)}\), a przecież losowanie było bez zwracania) i wynik wyszedł mi \(\displaystyle{ P(A)=\frac{11}{8010}}\), to na ile punktów mogę liczyć?
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34541
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 4 razy
Pomógł: 5226 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Jan Kraszewski »

JaNie pisze:Cześć,

Ja niestety dałem d**y z tym zadaniem.
Tzn omegę policzyłem dobrze czyli \(\displaystyle{ 8010}\) potem wypisałem wszystkie możliwości i wyszło mi ich \(\displaystyle{ 20}\) ponieważ z pośpiechu nie uwzględniłem, że jest bez zwracania, skutkiem czego prawdopodobieństwo wyszło mi \(\displaystyle{ \frac{2}{801}}\) poza tym wszystko (no, może poza jednym xD) ładnie opisałem.

Teraz pytanie ile punktów mogę za to dostać?
Raczej niewiele, bo pomieszałeś modele. Osobiście stawiałbym na 1 pkt.
AndrzejK pisze:Jeśli dobrze policzyłem omegę, ale pomyliłem się w liczeniu zdarzeń sprzyjających (nieopatrznie dołączyłem \(\displaystyle{ (15,15)}\), a przecież losowanie było bez zwracania) i wynik wyszedł mi \(\displaystyle{ P(A)=\frac{11}{8010}}\), to na ile punktów mogę liczyć?

Nie zdziwiłbym się, gdyby za taki błąd obcinano 1 punkt, więc może nawet 3 punkty.

JK
Zapominajka_96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 maja 2016, o 19:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Zapominajka_96 »

Jan Kraszewski pisze:
Zapominajka_96 pisze: czy zostaną mi odjete punkty za niepodanie odpowiedzi przy rozwiazaniu równania i nierównosci
To zależy, co znaczy "niepodanie odpowiedzi". Jeżeli chodzi tylko o wpisanie odpowiedzi w pole "Odp:", to nie, za to się nie traci, pod warunkiem, że gdzieś te odpowiedzi w rozwiązaniu pojawiły się.
Zapominajka_96 pisze:i czy jesli przy rownosci narysowalam parabole(zacmienie...)ale wszystkie obliczenia mam dobrze to czy całe jest niezaliczone?
Nie bardzo rozumiem, w czym problem.
Co do udzielenia odpowiedzi to wszystko dobrze wyraźnie rozwiązałam,wyliczyłam \(\displaystyle{ x_1,x_2}\) parabola przedział itd ale nigdzie słownie nie napisałam odpowiedzi ani nie podkreśliłam...moja głupota strach...stres...

A co do paraboli,drugiego pytania mojego,to chodzi mi o to ze do zadania :
"Rozwiąż równanie \(\displaystyle{ (2-x)(x^2+2x-15)=0}\)" także wszystko dobrze rozwiazalam tylko ze narysowalam niepotrzebnie parabole wtedy mogą mi nie uznać tego zadania?
Może sie zlitują nade mna...
Jak ogolnie egzaminatorzy poprawiają prace? Robią to TYLKO według klucza czy są także "na rękę" uczniowi ;c ?
Ostatnio zmieniony 7 maja 2016, o 23:41 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Premislav »

Ale w czym to przeszkadza, że narysowałaś coś, co nie było potrzebne do rozwiązania?
Rozwiązałaś zadanie, więc jeśli zrobiłaś to poprawnie, to nie ma powodu, żeby zabierać Ci punkty.
Zapominajka_96
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 7
Rejestracja: 5 maja 2016, o 19:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Kraków

Matura z matematyki 2016 - poziom podstawowy

Post autor: Zapominajka_96 »

Premislav pisze:Ale w czym to przeszkadza, że narysowałaś coś, co nie było potrzebne do rozwiązania?
Rozwiązałaś zadanie, więc jeśli zrobiłaś to poprawnie, to nie ma powodu, żeby zabierać Ci punkty.
Aa bo ja sie bardzo tym wszystkim stresuje...jesli zdam to tak na akurat...noi bałam sie,że egzaminator uzna ze pomylilam ze nie wiem jak sie robi rownosci :/ a nie wiesz co bedzie z tymi nie napisanymi odpowiedziami?
ODPOWIEDZ