Podnosnik dwukolumnowy - stan naprężeń

lukasz11218
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 30 lis 2014, o 20:37
Płeć: Mężczyzna

Podnosnik dwukolumnowy - stan naprężeń

Post autor: lukasz11218 »

Witam forumowiczów. Mam do zaprojektowania mechanizm śrubowy podnośnika dwuramiennego. Po wstępnych obliczeniach natrafiłem jednak na pewien problem. Otóż tak:
Z warunku bezpieczeństwa dobrałem średnice śruby tak, aby spełniała on war. bezpieczeństwa na zginanie. Następnie obliczyłem naprężenia od ściskania zredukowanego do osi śruby ruchomej, naprężenia zginające oraz naprężenia od momentu skręcającego śrubę. Wynoszą one kolejno:
\(\displaystyle{ \cdot 3,8 MPa}\)
\(\displaystyle{ \cdot 198,84 MPa}\)
\(\displaystyle{ \cdot 0,9096 MPa}\)
czyli zgodnie z przewidywaniami, dominującymi naprężeniami okazały się naprężenia zginające śrubę. Tutaj moje pytanie - przy sprawdzaniu warunku bezpieczeństwa naprężeń zredukowanych z hipotezy HMH jako naprężenie warunkujące bezpieczeństwo mam przyjąć:
\(\displaystyle{ k _{c}}\) (na ściskanie, czyli upraszczając złożony stan naprężeń do osiowego)
czy może jednak \(\displaystyle{ k_{g}}\) (jako naprężenia dopuszczalne na to naprężenie, które dominuje w moim przypadku)?
Dodam, że dla \(\displaystyle{ k_{g}}\) warunek bezpieczeństwa jest spełniony, a dla \(\displaystyle{ k_{c}}\) - nie.

Ogólnie - czy w hipotezie HMH zawsze jako warunek bezpieczeństwa stawia się naprężenia dopuszczalne na ściskanie/rozciąganie czy też w zależności od źródła dominującego naprężenia dobiera się stosowny warunek bezpieczeństwa?

Pozdrawiam
SlotaWoj
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4211
Rejestracja: 25 maja 2012, o 21:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków PL
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 758 razy

Podnosnik dwukolumnowy - stan naprężeń

Post autor: SlotaWoj »

Mamy ciężaróweczkę o dokładnej masie własnej 1235,4 kg z ładunkiem o dokładnej masie 2192,2 kg prowadzona przez kierowcę, który rano ważył dokładnie 72,6 kg; ta wjeżdża na most i mamy wyznaczyć naprężenia w tym moście.

Czy będziesz zadawał np. takie pytanie:
  • Czy mam uwzględnić, że przed chwilą kierowca zjadł śniadanie i jego masa wzrosła o 0,4 kg w stosunku do porannej?
Przyglądnij się podanym wartościom naprężeń i sam sobie odpowiedz na swoje pytanie.
Jaki błąd względy powoduje pominięcie naprężeń skręcających, a jaki ściskających?
Ukryta treść:    
Czy wiesz, jaki jest ten Twój podnośnik? Dwukolumnowy (są takie), czy dwuramienny?
W dobrze zaprojektowanym podnośniku śruba nie pracuje na zginanie, tylko na ściskanie lub rozciąganiem. Skręcanie należy sprawdzić tylko po to, aby pomijając je mieć czyste sumienie.
lukasz11218
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 30 lis 2014, o 20:37
Płeć: Mężczyzna

Podnosnik dwukolumnowy - stan naprężeń

Post autor: lukasz11218 »

Dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ