Problem z przekształceniem wzoru

Proste problemy dotyczące wzorów skróconego mnożenia, ułamków, proporcji oraz innych przekształceń.
Kriiis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 3 lut 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: CK
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 5 razy

Problem z przekształceniem wzoru

Post autor: Kriiis »

Dzień dobry! Na początku napiszę, że nie jestem w żaden sposób związany z matematyką i traktuję ją jedynie jako narzędzie, gdyż na co dzień zajmuję się chemią/fizyką/biologią. Dlatego też zwracam się do państwa o pomoc w przekształceniu pewnie prostego wzoru. Wydaje mi się, że gdybym poszperał, byłbym w stanie zrobić to sam, jednakże nie mam na to czasu ani chęci, a mój poziom matematyczny jest jedynie na poziomie podstawy licealnej. Dlatego też byłbym naprawdę wdzięczny za pomoc państwa!

\(\displaystyle{ n\lambda = 2d \cdot \sin \theta}\)

wyznaczyć z tego wzór na \(\displaystyle{ 2\theta}\), dla odpowiednio \(\displaystyle{ n=1}\) i \(\displaystyle{ n=2}\).

Z góry dziękuję! Nie trzeba także fatygować się o wytłumaczenie metody, gdyż naprawdę nie potrzebuję wiedzieć, jak wydostać thetę z tego sinusa.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2016, o 23:23 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Problem z przekształceniem wzoru

Post autor: dec1 »

Jeśli \(\displaystyle{ n\lambda=2d\sin\theta}\), to \(\displaystyle{ 2\sin\theta=\frac{n\lambda}{d}}\). Po prostu dzielisz dwustronnie przez \(\displaystyle{ d}\). Chyba, że chodzi ci o coś innego.
Kriiis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 3 lut 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: CK
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 5 razy

Problem z przekształceniem wzoru

Post autor: Kriiis »

Och przepraszam, chodziło mi o \(\displaystyle{ 2\theta}\), bez \(\displaystyle{ \sin}\), bardzo przepraszam za błąd.
Ostatnio zmieniony 29 mar 2016, o 23:24 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Brak LaTeX-a. Proszę zapoznaj się z instrukcją: http://matematyka.pl/latex.htm .
Awatar użytkownika
pawlo392
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1085
Rejestracja: 19 sty 2015, o 18:10
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Jasło/Kraków
Podziękował: 270 razy
Pomógł: 34 razy

Problem z przekształceniem wzoru

Post autor: pawlo392 »

Kriiis pisze:Dzień dobry! Na początku napiszę, że nie jestem w żaden sposób związany z matematyką i traktuję ją jedynie jako narzędzie, gdyż na co dzień zajmuję się chemią/fizyką/biologią
Zajmujesz się fizyką i nie jesteś w żaden sposób związany z matematyką?
Wybacz, że takie pytanie zadaje no ale ciekawość.
Kriiis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 3 lut 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: CK
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 5 razy

Problem z przekształceniem wzoru

Post autor: Kriiis »

Przede wszystkim jestem uczniem liceum, więc chyba nic dziwnego, że nie potrzebuję wysokiej matematyki do zadań fizycznych. W mojej wiadomości miałem na myśli, że uczę się fizyki rozszerzonej, jestem finalistą OB i OlChem, a matematykę traktuję marginalnie, bo niestety - nie można zajmować się wszystkim.
dec1
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 714
Rejestracja: 21 mar 2016, o 21:42
Płeć: Mężczyzna
Pomógł: 191 razy

Problem z przekształceniem wzoru

Post autor: dec1 »

W takim razie theta wychodzi: \(\displaystyle{ \theta=\pi-\arcsin \left( \frac{n\lambda}{2d} \right) +2\pi k}\) lub \(\displaystyle{ \theta=\arcsin \left( \frac{n\lambda}{2d} \right) +2\pi k}\)
Ostatnio zmieniony 29 mar 2016, o 23:24 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
ODPOWIEDZ