Nowy kierunek na PWr: Electrical and Computer Engineering

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
Awatar użytkownika
aikon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 2 gru 2005, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 48 razy

Nowy kierunek na PWr: Electrical and Computer Engineering

Post autor: aikon »

Mam taką (chyba cenną ) informację dla osób zdających w najbliższym "sezonie" maturę i stojących przed wyborem kierunku studiów.

Jeśli jesteście zainteresowani elektroniką, automatyką, robotyką, informatyką - na Politechnice Wrocławskiej (konkretnie na Wydziale Elektroniki) powstaje nowy kierunek 1-stopnia pt. Electronic and Computer Engineering (ECE), prowadzony w całości w języku angielskim. Kierunek stanowi swoistą kompilację najciekawszych zagadnień z praktycznej elektroniki układowej, informatyki oraz automatyki/robotyki. Znajdziemy tam m.in. spory blok przedmiotów poświęconych programowaniu mikrokontrolerów, projektowanie układów elektronicznych (od płytki po obudowę i zasilanie), przetwarzanie sygnałów cyfrowych, sieci komputerowe, programowanie obiektowe, czujniki, podstawy automatyki i robotyki, i wiele innych. Wszystko to okraszone ogromną (możliwie maksymalną) ilością laboratoriów i ćwiczeń (przy zachowaniu minimalnej ilości wykładów).

Poniżej wstawiam siatkę studiów oraz listę przedmiotów wybieralnych, które dadzą mniej więcej pogląd jak te studia będą wyglądać. Jeśli ktoś byłby zainteresowany szczegółami, tj. dodatkowymi informacjami o zawartości każdego z kursów, to służę informacją.



Co odróżnia ECE od innych kierunków elektronicznych na PWr i innych tego typu kierunków w Polsce:
1) Jest prowadzony w całości w języku angielskim (znany mi w Polsce jest obecnie tylko jeden inny kierunek elektroniczny inżynierski prowadzony po angielsku). Zalet nikomu chyba tłumaczyć nie trzeba. Jeśli ktoś jeszcze w to nie uwierzył (a mi też było ciężko, jak jeszcze byłem licealistą) - i tak całe słownictwo techniczne, materiały do nauki, książki i dokumentacja do wszystkiego jest w j. angielskim, więc generalnie dużo łatwiej studiować od razu po angielsku. Niewątpliwie jest to też okazja do wyszlifowania języka, wzrasta kompatybilność z uczelniami zachodnimi, no i z pewnością jest się lepiej postrzeganym za granicą, jak się ma studia po angielsku.
2) Ilość kursów ogólnych (tzw. fachoidiotyzmów) została ograniczona do bardzo, bardzo niezbędnego minimum (narzucanego prawnie). Nie ma tu miejsca na zapychacze godzin.
3) Prawdopodobnie największa w kraju (jeśli chodzi o kierunki elektroniczne) wybieralność przedmiotów - na 5., 6. i 7. semestrze zdecydowaną większość godzin stanowią kursy wybieralne (optional courses), czyli przedmioty, które studenci sami wybierają. Innymi słowy - sam wybierasz, czego chcesz się uczyć - z bogatego katalogu kursów wybieralnych.
4) Zajęcia prowadzone są przez bardzo młodą kadrę dydaktyczną - gwarantujemy, że nie będzie tu siwych leśnych dziadków z pożółkłymi kartkami. Programy kursów ułożone są od zera (w tym roku). Zajęcia prowadzone są w języku angielskim, a biegle po angielsku mówią tylko młodzi dydaktycy. No i moim zdaniem, przedmioty typu mikrokontrolery albo robotyka muszą być prowadzone przez młodych ludzi, będących na czasie z najnowszymi technologiami. A tacy ludzie właśnie będą to prowadzić.
5) Minimalna możliwa ilość wykładów - zajęcia w zdecydowanej większości prowadzone są w formie ćwiczeń i laboratoriów, czyli najbardziej wartościowej i najatrakcyjniejszej dla studentów. Przyświeca nam idea teaching by research, czyli chodzi o to, by student miał dostęp do laboratoriów z aparaturą na bardzo dobrym poziomie.

Oficjalne szczegóły (siatki, programy konkretnych kursów) zamieszczane będą na stronie Wydziału wkrótce. Kierunek rusza od października 2016, czyli mogą się na niego rekrutować przyszłoroczni maturzyści. Szczegóły odnośnie rekrutacji na ECE (oraz krótki opis kierunku) można znaleźć na

Warto nadmienić, że na tym samym wydziale od paru lat prowadzony jest z powodzeniem kierunek magisterski (2. stopnia) w języku angielskim o nazwie Advanced Applied Electronics (AAE), który od samego początku cieszy się dużą popularnością wśród studentów. Możliwa jest więc naturalna kontynuacja ECE właśnie na AAE. Bez problemu można również po ECE podjąć studia na informatyce czy też automatyce i robotyce.

Moim zdaniem jest to znakomita opcja dla osób zainteresowanych tematyką elektroniki, robotyki, automatyki oraz programowania. Stanowi pewnego rodzaju kompilację najciekawszych zagadnień z tych dziedzin. Z nastawieniem na praktykę i eksperyment, a nie nudne wykłady. Naprawdę zachęcam.
W razie pytań jestem do dyspozycji.
Awatar użytkownika
aikon
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 450
Rejestracja: 2 gru 2005, o 17:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 48 razy

Nowy kierunek na PWr: Electrical and Computer Engineering

Post autor: aikon »

Dla zainteresowanych kierunkiem ECE - stworzyliśmy oficjalną ulotkę informacyjną, w której znajduje się garść przydatnych i praktycznych informacji nt. programu, rekrutacji, danych kontaktowych, itd. W załączonym obrazku wersja w JPG.
Ulotka w PDF (wyższa rozdzielczość, polecam) jest dostępna pod linkiem:

Cain
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1
Rejestracja: 10 kwie 2017, o 18:53
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bielsko

Nowy kierunek na PWr: Electrical and Computer Engineering

Post autor: Cain »

Zastanawiam się między informatyką a właśnie tym kierunkiem. Ciekawi mnie na przykład czy moe studiować informatykę II stopnia po tym kierunku?
ODPOWIEDZ