Granica fuknkcji.

Wyznaczanie granic funkcji. Ciągłość w punkcie i ciągłość jednostajna na przedziale. Reguła de l'Hospitala.
nesti32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 5 paź 2015, o 12:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 14 razy

Granica fuknkcji.

Post autor: nesti32 »

Cześć. Potrzebuję pomocy w rozwiązaniu pewnej granicy:

\(\displaystyle{ \lim_{ x\to0 } \frac{\arcsin(2x)-2\arcsin(x)}{ x^{3} }}\)

Nie wiem jak ja ugryźć. Przemnażając każdy wyraz przez sin(...), niby upraszczam sobie funkcje cyklometryczne, ale później jest strasznie dużo kłopotu z metodą Hospitela i pewnie nie tędy droga, a innego pomysłu nie mam.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Granica fuknkcji.

Post autor: »

nesti32 pisze:Przemnażając każdy wyraz przez sin(...), niby upraszczam sobie funkcje cyklometryczne
Co dokładnie masz na myśli?

Q.
nesti32
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 47
Rejestracja: 5 paź 2015, o 12:57
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 14 razy

Granica fuknkcji.

Post autor: nesti32 »

, chciałem zrobić tak,
\(\displaystyle{ \lim_{ x\to0 } \frac{\arcsin(2x)-2\arcsin(x)}{ x^{3} } \\
\lim_{ x\to0 } \frac{2x-2x \sqrt{1-x^2} }{ \sin(x^{3}) }}\)

i dopiero z tego liczyć granicę wykorzystując Hospitela\(\displaystyle{ ( \frac{0}{0} )}\), ale nie wiem czy to dobra droga, bo straszne dziwne przekształcenia wychodzą.
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9833
Rejestracja: 18 gru 2007, o 03:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 90 razy
Pomógł: 2632 razy

Granica fuknkcji.

Post autor: »

\(\displaystyle{ \frac{\arcsin(2x)-2\arcsin(x)}{ x^{3} } \neq \frac{2x-2x \sqrt{1-x^2} }{ \sin(x^{3}) }}\)

Twoja próba przekształcenia wynika zapewne z niezrozumienia co znaczy napis \(\displaystyle{ \sin}\). Jest to po prostu nazwa funkcji, a przez nazwę nie można mnożyć. Ani nie jest prawdą, że \(\displaystyle{ \frac ab = \frac{\sin a}{\sin b}}\), ani też nie jest prawdą, że \(\displaystyle{ \sin (a-b) = \sin a - \sin b}\).

A samo zadanie istotnie można zrobić przy użyciu reguł de l'Hospitala, ale należy ją zastosować od razu, a napis który po tym powstanie warto przekształcić do prostszej postaci.

Q.
ODPOWIEDZ