Określenie granic całki przy znanej wartości te całki

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
acainox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 7 maja 2009, o 12:21
Płeć: Mężczyzna

Określenie granic całki przy znanej wartości te całki

Post autor: acainox »

Witam,
Mam proste zadanie (mam nadzieję) posiadam funkcją liniową \(\displaystyle{ f = 0.025 \cdot x -1.5}\)
Zadanie polega na wyznaczeniu wzoru który przy zadanej wartości całki oznaczonej od \(\displaystyle{ -1}\) do \(\displaystyle{ 1}\) oraz jednej granicy podałby mi drugą granicę ?
Np dla \(\displaystyle{ a = 56}\) i wartości całki \(\displaystyle{ \int_{a}^{b} = 0.83}\) oblicz \(\displaystyle{ b}\)
Ostatnio zmieniony 30 lis 2015, o 18:44 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Symbol mnożenia to \cdot.
miodzio1988

Określenie granic całki przy znanej wartości te całki

Post autor: miodzio1988 »

No to najpierw policz całkę oznaczoną.
acainox
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 6
Rejestracja: 7 maja 2009, o 12:21
Płeć: Mężczyzna

Określenie granic całki przy znanej wartości te całki

Post autor: acainox »

Na razie mam takie wnioski
całka wynosi \(\displaystyle{ f(x) = \frac{-60x+\frac{x^2}{2}}{ 40}}\) wartość tej całki np w pkt \(\displaystyle{ a = 56}\) to \(\displaystyle{ f(56) = -44,8}\)
teraz szukam drugiego punktu \(\displaystyle{ b = ?}\) dla którego pole pod wykresem funkcji liniowej będzie wynosiło \(\displaystyle{ 0.342}\)
robię to w ten sposób
1) dodaję oczekiwaną wartość do wyliczonej wartości całki oznaczonej \(\displaystyle{ 0.345 - 44.8 = -44,455}\)
2) buduję równanie kwadratowe, gdzie jeden z pierwiastków równania będzie rozwiązaniem
\(\displaystyle{ \frac{-60x+\frac{x^2}{2}}{ 40} + 44,455 = 0}\)

teraz mam pytanie czy dobrze to rozumuję ?
Ostatnio zmieniony 30 lis 2015, o 18:45 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Niepoprawnie napisany kod LaTeX-a.
ODPOWIEDZ