Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Zestawy zadań. Wyniki i przebieg rekrutacji na studia.
kasikkkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 4 cze 2015, o 16:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: kasikkkk »

Witam,
mam pytanie odnośnie kolejności wpisywania kierunków przy rekrutacji. Dajmy jakiś przykład powiedzmy, że waham się między trzema kierunkami: X, Y, Z. Załóżmy, że najbardziej zależy mi na kierunku X, jednak zdaję sobie sprawę z tego że punktów prawdopodobnie nie wystarczy. Drugi niech będzie Y, tutaj są duże szanse że się dostanę. Z to kolejny zapasowy. X ustawiam na 1. miejscu, Y na 2., Z na 3. Okazuje się, że rzeczywiście zabrakło punktów by dostać się na X. Teraz moje pytanie

Czy mam jednakowe szanse by dostać się na kierunek Y z tymi którzy ustawili ten kierunek na 1. miejscu??

Do tej pory myślałam że tak jest i ustawię na początku listy kierunki z wyższymi progami niż moja spodziewana liczba punktów, w końcu nie mam nic do stracenia (oprócz opłaty oczywiście ). Jednak ostatnio natknęłam się m.in. na stronę:
Z tego znów chyba wynika, że jeżeli zgłosi się w 1. preferencji na dany kierunek co najmniej taka liczba kandydatów ile jest miejsc to przyjmują osoby tylko z 1. preferencji.. i czyżby było nieważne że np. ktoś w 2. preferencji miał więcej punktów od osoby z 1., i tak nie zostanie przyjęty?? przykład kierunek budownictwo..
Proszę niech mnie ktoś oświeci, bo już nie ogarniam
rymek94
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 273
Rejestracja: 9 paź 2013, o 19:34
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 75 razy
Pomógł: 18 razy

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: rymek94 »

Jeżeli to studia techniczne a skoro piszesz tutaj no to raczej tak) to pierwsze lata na: energetyce, budowie maszyn, budownictwie.... są z reguły podobne, analiza i algebra są na większości kierunków. Dowiedz się od ludzi którzy są na danym kierunku jak wygląda z przenoszeniem między kierunkami na wydziale, nie kiedy jest tak że pierwszy rok studiów wygląda dla wszystkich kierunków z wydziału tak samo, właśnie po to by po pierwszym roku kiedy ludzie zorientują się +- w tematyce to zmieniają między kierunkami, a progi potrafią być zupełnie różne. Jeżeli są to różne wydziały sprawa może być trochę trudniejsza ale ekspertem nie jestem.
Jeżeli widziałbym szansę dostania się na wydział z jakiegoś słabszego kierunku a prawdopodobnie nie dostałbym się na ten kierunek który bym chciał, to bym startował na słabszy pokrewny tak że mógłbym się przenieść.
skylight
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3
Rejestracja: 3 cze 2015, o 22:55
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: lubelskie
Pomógł: 1 raz

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: skylight »

W tym roku chyba rekrutacja wygląda inaczej.

Ze strony AGH:

16. W jaki sposób są uwzględniane kierunki główne podczas rankingu na studia pierwszego stopnia?

W deklaracji kierunków można wskazać maksymalnie 5 kierunków z tego samego lub różnych Wydziałów AGH (w procesie rekrutacji kolejność jest nieistotna) .
Dla każdego kierunku studiów tworzona jest odrębna lista rankingowa zawierająca nazwiska kandydatów, którzy wymienili ten kierunek jako kierunek główny. Kwalifikację na studia otrzymują kandydaci posiadający wartość wskaźnika większą lub równą wartości granicznej ustalonej uchwałą Wydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.
Kandydat, który zadeklarował więcej niż jeden kierunek może być zakwalifikowany na wszystkie kierunki. Wpisu można dokonać tylko na jeden kierunek.
Commandos
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 8
Rejestracja: 3 mar 2015, o 22:17
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Rzeszów

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: Commandos »

Też mam lekki problem ze zrozumieniem tej rekrutacji. Nidzie na elektronicznej rekrutacji nie ma do ustawienia jakiegoś kierunku jako głównego. Jest to w końcu w tym roku, czy nie?
Mikser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 2 razy

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: Mikser »

Strasznie poplątali, również mam problem. Pomijając już kwestie tego, że 1 czerwca rekrutacja kosztowała 70 zł, następnego 75, i to że w tym roku płaci się od ilości kierunków a nie za całość.
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: VillagerMTV »

Dwa lata temu było tak, że im kierunek dalej w Twoim wyborze tym więcej punktów. Przykładowo chcesz iść na X. Jak go dasz na 1 miejscu to trzeba 700, jak na drugim to 720 i tak dalej i tak dalej. Stąd ta tabelka.
Nie wiem jak jest teraz, najprościej to chyba napisać mailazadzwonić i dopytać
kasikkkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 4 cze 2015, o 16:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: kasikkkk »

Chyba rzeczywiście trzeba będzie zadzwonić/napisać.. Dla mnie bardzo nielogiczne są te różnice w wysokościach progów z 1,2,3... miejsca i bardzo mnie to zmyliło.
Jeżeli ktoś z was dowie się czegoś istotnego to proszę by tu napisał wygląda na to że chyba sporo osób ma wątpliwości w tej kwestii...
Ja również postaram się czegoś dowiedzieć i również napiszę
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: VillagerMTV »

Dlaczego nielogiczne?
Mikser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 2 razy

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: Mikser »

Mieliście dwa lata temu przy rejestracji wybór, który kierunek wyznaczacie jako główny, a które jako alternatywne? Bo my czegoś takiego w tym roku nie mamy.
kasikkkk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11
Rejestracja: 4 cze 2015, o 16:14
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: kasikkkk »

Dlaczego nielogiczne?
powiedzmy że dla osób którzy ustawili kierunek X na 1. miejscu próg jest 700 pkt a na 2. 720 pkt. Ktoś ustawił kierunek X na 2. miejscu a na ten na 1. się nie dostał. Ma 710 pkt a nie dostał się na X mimo że ma wiecej punktów od ostatniej osoby z 1. miejsca. To dla mnie jest nielogiczne..
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: VillagerMTV »

Albo było, że jest główny i alternatywne, albo po prostu kolejność. Nie pamiętam już.

Ale wtedy ludzie dokonują bardziej przemyślane wybory
Transpluton
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 125
Rejestracja: 1 gru 2012, o 14:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Zależna od przestrzeni metrycznej...
Podziękował: 94 razy

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: Transpluton »

Chciałbym zapytać, czy ktoś z was dowiedział się może o tych wyżej wspomnianych zasadach? Bo wg dokumentów AGH wszystkie deklaracje mają jakby taki sam priorytet. W takim razie jeżeli dostanę się na dwa kierunki będę na dwóch listach rekrutacyjnych? Tak zdaje się nie było w poprzednich latach...
Mikser
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 68
Rejestracja: 19 kwie 2012, o 18:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tarnów
Podziękował: 2 razy

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: Mikser »

Jak do 24 czerwca wpłacisz pieniążki za kierunki, to otrzymasz status "kandydata", do 7 lipca decydujesz po prostu o kolejności kierunków["w procesie rekrutacji kolejność jest nieistotna"].
kacpersyn
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 13
Rejestracja: 23 paź 2013, o 20:00
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: aaaaa

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: kacpersyn »

Mikser pisze:Jak do 24 czerwca wpłacisz pieniążki za kierunki, to otrzymasz status "kandydata", do 7 lipca decydujesz po prostu o kolejności kierunków["w procesie rekrutacji kolejność jest nieistotna"].
Dlaczego do 24 czerwca? Z tego co przeczytałem na stronie agh() wynika, że można się rejestrować do 7 lipca, a raczej nie płaci się przed rejestracją
Awatar użytkownika
NogaWeza
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1481
Rejestracja: 22 lis 2012, o 22:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 147 razy
Pomógł: 300 razy

Rekrutacja - kolejność wybranych kierunków

Post autor: NogaWeza »

A rejestrowałeś się już w tym całym systemie rekrutacji kacpersyn? Bo tam już jest informacja o tym, że kasę wpłaca się do 24. Wtedy uzyskujesz status kandydata, po otrzymaniu wyników z matur wpisujesz je i uzupełniasz do końca swój profil - i to właśnie na te czynności jest czas do 7 lipca. Przynajmniej ja to tak rozumiem.

E:
Hipotetyczna sytuacja: mamy dwa kierunki \(\displaystyle{ A}\) i \(\displaystyle{ B}\), każdy z nich ma \(\displaystyle{ 120}\) miejsc. Weźmy teraz \(\displaystyle{ n}\) osób, gdzie \(\displaystyle{ n > 240}\) i załóżmy, że każda z tych osób, złożyła deklaracje tylko na te dwa kierunki. No i moje pytanie - co wtedy? Kto pierwszy ten lepszy? Czy może kolejność wtedy ma znaczenie (tj. ci, którzy wybrali \(\displaystyle{ A}\) jako kierunek pierwszy, mają na niego pierwszeństwo przed tymi, którzy wybrali go jako kierunek numer dwa) ?
ODPOWIEDZ