Obliczyć długośc elipsy o półosiach a i b

Różniczkowanie i całkowanie pól wektorowych. Formy różniczkowe i całkowanie form. Całki krzywoliniowe i powierzchniowe. Twierdzenie Greena, Stokesa itp. Interpretacja całek krzywoliniowych i powierzchniowych i ich zastosowania.
alek1292
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 29 gru 2012, o 16:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 15 razy

Obliczyć długośc elipsy o półosiach a i b

Post autor: alek1292 »

Polecenie:
Obliczyć pole elipsy o półosiach \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\).

1. Robie parametryzacje
\(\displaystyle{ y\left( t\right)=\left( a \cdot \cos\left( t\right), b \cdot \sin\left( t\right) \right)}\)

\(\displaystyle{ y'\left( t\right) =\left( -a \cdot \sin\left( t\right) , b \cdot cos\left( t\right) \right)}\)
\(\displaystyle{ \left|y'\left( t\right) \right|= \sqrt{a ^{2} \cdot \sin ^{2 }\left( t\right)+b ^{2} \cdot \cos ^{2}\left( t\right) }=\sqrt{a ^{2} \cdot \sin ^{2} \left(t \right)+b ^{2}\left( 1-\sin ^{2}\left( t\right) \right) }=\sqrt{a ^{2} -\cos ^{2}\left( t\right)\left( b ^{2}-a ^{2} \right) }}\)

Pole to będzie całka \(\displaystyle{ \int_{0}^{2 \cdot \pi }\sqrt{a ^{2} -\cos ^{2}\left( t\right)\left( b ^{2}-a ^{2} \right)}\mbox{d}t}\)
Próbowałem na różne sposoby policzyć tą całke np korzystałem ze wzoru \(\displaystyle{ \cos\left( 2a \cdot \right)=cos ^{2}\left( a\right) - \sin ^{2} \left( a\right)}\) ale nie wiele to dawało. Prosze o wskazówke jak obliczyć tą całke
Ostatnio zmieniony 31 maja 2021, o 17:10 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Obliczyć długośc elipsy o półosiach a i b

Post autor: jutrvy »

O mój Boże, czemu tak skomplikowane rozwiązanie? Elipsa jest obrazem koła przez przekształcenie liniowe o doagonalnej macierzy. Ponieważ miara Lebesgue'a elipsy, to będzie miara Lebesgue'a koła razy wyznacznik macierzy przekształcenia liniowego, to wystarczy, że znajdziesz macierz tego przekształcenia. Pozdrawiam :)
alek1292
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 101
Rejestracja: 29 gru 2012, o 16:45
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: polska
Podziękował: 15 razy

Obliczyć długośc elipsy o półosiach a i b

Post autor: alek1292 »

Jeśli chodzi o parametryzacje to tak nas uczyli aby w taki sposób ją przeprowadzać. Niestety nie rozumiem o co ci chodzi z jakimś wyznacznikiem przekształcenia chce obliczyć tę całke bo to ona stoi mi na przeszkodzie aby poznać wzór na pole elipsy
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Obliczyć długośc elipsy o półosiach a i b

Post autor: Premislav »

Ja tak tylko w kwestii czepialstwa, bo mam zły dzień: miara Lebesgue'a koła razy moduł wyznacznika przekształcenia, inaczej mógłby wyjść zbiór o ujemnej mierze Lebesgue'a, czyli trochę tak sprzeczność. :D
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Obliczyć długośc elipsy o półosiach a i b

Post autor: jutrvy »

A co to jest wyznacznik? Komplikujesz sprawę. Przecież jeśli wyznacznik (poprawka - moduł wyznacznika) macierzy przekształcenia liniowego \(\displaystyle{ A}\) z \(\displaystyle{ \RR^2}\) w \(\displaystyle{ \RR^2}\) równa się \(\displaystyle{ |D|}\), to wtedy dla dowolnego zbioru borelowskiego, no dobra, powiedzmy, figury \(\displaystyle{ F}\) mamy, że pole \(\displaystyle{ A(F)}\) jest równe polu \(\displaystyle{ F}\) przemnożonym przez właśnie \(\displaystyle{ |D|}\). A jak masz jakieś zadanie, gdzie musisz policzyć całkę i wiesz, że jest sposób, żeby jej nie liczyć, a Ty i tak to robisz, to moim zdaniem powinieneś się leczyć na pracoholizm...
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Obliczyć długośc elipsy o półosiach a i b

Post autor: yorgin »

alek1292 pisze:Polecenie:
Obliczyć pole elipsy o półosiach \(\displaystyle{ a}\) i \(\displaystyle{ b}\).

1. Robie parametryzacje
\(\displaystyle{ y\left( t\right)=\left( a \cdot \cos\left( t\right), b \cdot \sin\left( t\right) \right)}\)

\(\displaystyle{ y'\left( t\right) =\left( -a \cdot \sin\left( t\right) , b \cdot cos\left( t\right) \right)}\)
\(\displaystyle{ \left|y'\left( t\right) \right|= \sqrt{a ^{2} \cdot \sin ^{2 }\left( t\right)+b ^{2} \cdot \cos ^{2}\left( t\right) }=\sqrt{a ^{2} \cdot \sin ^{2} \left(t \right)+b ^{2}\left( 1-\sin ^{2}\left( t\right) \right) }=\sqrt{a ^{2} -\cos ^{2}\left( t\right)\left( b ^{2}-a ^{2} \right) }}\)

Pole to będzie całka \(\displaystyle{ \int_{0}^{2 \cdot \pi }\sqrt{a ^{2} -\cos ^{2}\left( t\right)\left( b ^{2}-a ^{2} \right)}\mbox{d}t}\)
Próbowałem na różne sposoby policzyć tą całke np korzystałem ze wzoru \(\displaystyle{ \cos\left( 2a \cdot \right)=cos ^{2}\left( a\right) - \sin ^{2} \left( a\right)}\) ale nie wiele to dawało. Prosze o wskazówke jak obliczyć tą całke
Nic dziwnego, że Ci nie wychodzi. Całe te obliczenia prowadzą do obwodu elipsy, nie jego pola. Notabene, nie istnieje prosty wzór na obwód elipsy.

Natomiast obliczenie pola to parametryzacja całej elipsy, nie jej obwodu. A wtedy korzystasz już z tego, o czym wyżej pisali koledzy.
ODPOWIEDZ