Nauka matematyki od podstaw.

Dyskusje o matematykach, matematyce... W szkole, na uczelni, w karierze... Czego potrzeba - talentu, umiejętności, szczęścia? Zapraszamy do dyskusji :)
Pan-Szefu

Nauka matematyki od podstaw.

Post autor: Pan-Szefu »

Witam wszystkich jako iż jest to mój pierwszy post na forum.

Studiuje na kierunku humanistycznym jednak posiadam przedmioty typowo matematyczne.
To one właśnie natchnęły mnie by zainteresować się matematyką od nowa. Wcześniej miałem bardzo jednostronny stosunek do tego przedmiotu - wiadomo jak większość ludzi twierdzących, że są humanistami.
Jednak zawsze trafiałem do takich szkół gdzie ten przedmiot był nauczany schematycznie i wykładany jak dla "prostego chłopa" i przez to mam duże braki z zakresu nomenklatury matematycznej i bardzo porozrzucany materiał (trochę geometrii, trochę algebry, trochę programowania liniowego itd.)
Z racji tego chciałbym tą wiedzę zebrać usystematyzować, powiększyć, uzupełnić braki i zacząć rozumieć zadania,równania, a nie traktować je schematycznie bo tak konkretnie trzeba rozwiązać to zadanie.

Stąd moje pytanie: skąd czerpać materiały i od czego zacząć by nie zostać przytłoczonym wiedzą?
Rozumiem, że jako mała pomoc w nauce przyda się znajomość Excela i języka LaTeX-a patrząc na galopującą informatyzację.
P.S Z książek do matematyki w domu posiadam tylko "Wstęp do matematyki współczesnej" Heleny Rasiowej.

Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
jutrvy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1202
Rejestracja: 24 lis 2014, o 18:04
Płeć: Mężczyzna
Podziękował: 10 razy
Pomógł: 239 razy

Nauka matematyki od podstaw.

Post autor: jutrvy »

Po pierwsze - po co Ci Exel i \(\displaystyle{ \LaTeX}\)? Po drugie - wstęp do matematyki - spoko, ale może nie koniecznie Rasiowa... Może ogarnij sobie książkę Kraszewskiego, albo Guzickiego - obie, uważam, są o wiele lepsze na początek (chociażby dlatego, że dobrze wyrabiają intuicję).

Napisz, czego konkretnie chciałbyś się nauczyć, bo termin "matematyka" jest baaaardzo rozległy i niełatwo odpowiedzieć na tak ogólne pytanie.

PS Jak na humanistę przystało piszesz tą wiedzę, zamiast tę wiedzę?... Może przerzuć się na matmę całościowo? :p polecam!
Awatar użytkownika
VillagerMTV
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 898
Rejestracja: 18 cze 2013, o 23:29
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bieszczady
Podziękował: 65 razy
Pomógł: 40 razy

Nauka matematyki od podstaw.

Post autor: VillagerMTV »

To wszystko zależy od tego na jakim poziomie się "zatrzymałeś". Jeśli policealnym to pewnie najlepiej zaczać od nauki analizy matematycznej (do zadań Krysicki&Włodarski, Banaś; Teroria: Fichtenholz, a najlepiej jakiś skrypt z wykłądu) i algebry liniowej (Rutkowski, Gancarzewicz)

A jeśli we wcześniejszym stadium to podręcznik do liceum +zbiór Kiełbasy na przykład.

Edit:
No i tak jak kolega wyżej pisze polecam Wstęp do matematyki dr. Kraszewskiego.
KaerbEmEvig
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22
Rejestracja: 11 mar 2010, o 22:19
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 1 raz

Nauka matematyki od podstaw.

Post autor: KaerbEmEvig »

Pan-Szefu pisze:Witam wszystkich, jako iż jest to mój pierwszy post na forum. [Pomijam fakt, że konstrukcja ta jest beznadziejna.]

Studiuję na kierunku humanistycznym, jednak realizuję kursy typowo matematyczne.
To one właśnie natchnęły mnie, by zainteresować się matematyką od nowa. Wcześniej miałem bardzo jednostronny stosunek do tego przedmiotu - wiadomo - taki jak większość ludzi twierdzących, że są humanistami.
Jednak zawsze trafiałem do takich szkół, gdzie ten przedmiot był nauczany schematycznie i wykładany jak dla "prostego chłopa" i przez to mam duże braki z zakresu nomenklatury matematycznej i bardzo wyrywkową wiedzę (trochę geometrii, trochę algebry, trochę programowania liniowego, itd.)
Chciałbym tę wiedzę zebrać, usystematyzować oraz powiększyć, a także uzupełnić braki i zacząć rozumieć zadania, równania, a nie traktować je schematycznie, bo tak konkretnie trzeba rozwiązać to zadanie.

Stąd moje pytanie: skąd czerpać materiały i od czego zacząć, by nie zostać przytłoczonym wiedzą?
Rozumiem, że jako mała pomoc w nauce przyda się znajomość Excela i języka LaTeX, patrząc na galopującą informatyzację.
PS Z książek do matematyki w domu posiadam tylko "Wstęp do matematyki współczesnej" Heleny Rasiowej.

Pozdrawiam
Nie jesteś żadnym humanistą - Ty nie jesteś w stanie napisać jednego zdania bez błędu...
Ostatnio zmieniony 28 mar 2015, o 21:44 przez KaerbEmEvig, łącznie zmieniany 1 raz.
Lafoniz
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 104
Rejestracja: 7 kwie 2014, o 17:58
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Szczecin
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 4 razy

Nauka matematyki od podstaw.

Post autor: Lafoniz »

Musisz uzmysłowić sobie nowe znaczenie pojęcia humanista - dzisiaj przede wszystkim oznacza to problemy z matematyką
ODPOWIEDZ