X OMG II etap - pytania

Dla wtajemniczonych;) Największa impreza dla matematyków poniżej studiów, czyli Olimpiada Matematyczna oraz Olimpiada Matematyczna Gimnazjalistów.
Arksi
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 9
Rejestracja: 3 mar 2015, o 13:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 2 razy

X OMG II etap - pytania

Post autor: Arksi »

Na wstępie chciałbym się przywitać, ponieważ jestem nowym użytkownikiem

Dostałem się do drugiego etapu OMG. Cały czas się przygotowuję, jednak nie chcę niczego przegapić, dlatego mam kilka pytań:

1. Do czego przywiązać największą uwagę? Czego mogę najbardziej się spodziewać?

2. Od ilu punktów/zadań można się dostać do III etapu? Zwykle udaje mi się rozwiązać 3-4 zadania, jednak często mam problem z wytłumaczeniem dlaczego taki, a nie inny wynik.

3. Czy dopuszczalne są odpowiedzi, w których po prostu sprawdzam kolejne wartości, które spełniają warunek zadania? Po prostu boję się, że mimo dobrej odpowiedzi zostanie mi przyznane minimum punktów. Zwykle w kluczu jest inne rozwiązanie niż moje, jednak wynik ten sam (gorzej w zadaniach typu "udowodnij"). Czy w ogóle zadania, które rozwiązałem w inny sposób niż podaje klucz mogą dostać max punktów?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Pinionrzek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 393
Rejestracja: 22 wrz 2013, o 21:28
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bonn
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 63 razy

X OMG II etap - pytania

Post autor: Pinionrzek »

Arksi pisze:1. Do czego przywiązać największą uwagę? Czego mogę najbardziej się spodziewać?
Na poziomie OMG warto przywiązać wagę do wszystkich działów, gdyż nie są one bardzo rozbudowane. Najlepiej będzie, jeśli po prostu będziesz rozwiązywał zadania z poprzednich etapów i obozów.
Arksi pisze:2. Od ilu punktów/zadań można się dostać do III etapu? Zwykle udaje mi się rozwiązać 3-4 zadania, jednak często mam problem z wytłumaczeniem dlaczego taki, a nie inny wynik.
Jeśli masz problem z wytłumaczeniem dlaczego wynik jest taki a nie inny, to zazwyczaj oznacza to, że po prostu Twoje rozwiązanie jest niepoprawne i dostaniesz za nie 0 punktów. OMG jest konkursem, w którym wynik jest jedną z najmniej istotnych kwestii. Liczy się właśnie najbardziej tok rozumowania. Próg wynosi zazwyczaj około trzech zadań. Nigdy nie przekroczył jeszcze \(\displaystyle{ 19}\).
Arksi pisze:3. Czy dopuszczalne są odpowiedzi, w których po prostu sprawdzam kolejne wartości, które spełniają warunek zadania? Po prostu boję się, że mimo dobrej odpowiedzi zostanie mi przyznane minimum punktów. Zwykle w kluczu jest inne rozwiązanie niż moje, jednak wynik ten sam (gorzej w zadaniach typu "udowodnij"). Czy w ogóle zadania, które rozwiązałem w inny sposób niż podaje klucz mogą dostać max punktów?
Jeżeli masz do sprawdzenia kilka przypadków, to możesz je oczywiście rozważyć i dostaniesz pełną pulę punktów. Takie zadania się jednak nie zdarzają. Zazwyczaj są jedynie pewnym etapem rozumowania. Gdy masz znaleźć np. wszystkie liczby całkowite spełniające daną zależność, to nie ma mowy o sprawdzaniu wszystkich przypadków, bo ich jest nieskończenie wiele. Nawet jeśli zgadniesz jakoś rozwiązania, to nie dostaniesz punktów za to zadanie, bo sprawdzenie kilku kolejnych przypadków nie rozwiązuje zadania. W tych zadaniach, gdzie masz podać wynik, też musisz zazwyczaj coś dowieść, by ten wynik ograniczyć właśnie do tej wartości. W tym właśnie tkwi sens problemu. Jeżeli Twoje rozumowanie w takim zadaniu jest faktycznie poprawne, ale różni się od wzorcówki, to dostaniesz na pewno maksymalną liczbę punktów za nie. Jeżeli jednak otrzymasz tylko ten sam wynik, bez żadnego dowodu, to takie rozwiązanie nie przejdzie na olimpiadzie.
ODPOWIEDZ