Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Zagadnienia dot. funkcji logarytmicznych i wykładniczych. RÓWNANIA I NIERÓWNOŚCI.
isio05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 3 sie 2012, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 27 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: isio05 »

Cześć,

Zastanawia mnie takie zadanie:
Wyznacz dziedzinę i zbiór wartości funkcji \(\displaystyle{ f(x)=\log _{ \frac{1}{3} }(-x ^{2} + 12x - 27)}\)
Dziedziną są argumenty dla których \(\displaystyle{ f(x)>0}\), czyli \(\displaystyle{ \left\langle3; 9\right\rangle}\)
Wartość najmniejszą logarytm osiąga, gdy wartość liczby logarytmowanej jest największa czyli \(\displaystyle{ y=9}\) dla \(\displaystyle{ x _{w}=6}\), ale jak policzyć wartość największą logarytmu?
Awatar użytkownika
mortan517
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3359
Rejestracja: 6 lis 2011, o 15:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krk
Podziękował: 112 razy
Pomógł: 662 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: mortan517 »

isio05 pisze:Dziedziną są argumenty dla których \(\displaystyle{ f(x)>0}\)
Totalna bzdura
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: szachimat »

Dziedziną są argumenty dla których środek logarytmu jest większy od zera (a nie \(\displaystyle{ f(x)>0)}\)

Wartość najmniejszą logarytm osiąga, gdy wartość liczby logarytmowanej jest największa czyli środek logarytmu musi być równy \(\displaystyle{ 9}\).

Jeżeli środek logarytmu przybliża się do zera, to wartość logarytmu rośnie do nieskończoności, a zatem zbiór wartości jest przedziałem \(\displaystyle{ \langle ?;+ \infty )}\) (wyznacz poprawnie początek przedziału)
Ostatnio zmieniony 25 lut 2015, o 21:05 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 2 razy.
Powód: Poprawa wiadomości.
isio05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 3 sie 2012, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 27 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: isio05 »

Pisząc \(\displaystyle{ f(x)}\), miałem na myśli funkcje kwadratową, która jest wstawiona w środek logarytmu i nie zauważyłem, że tak oznaczony jest już cały logarytm.
Jeżeli środek logarytmu przybliża się do zera, to wartość logarytmu rośnie do nieskończoności, a zatem zbiór wartości jest przedziałem \(\displaystyle{ <?;+ \infty )}\) (wyznacz poprawnie początek przedziału)


Wydaje się to logiczne, ale w jaki sposób to wykazać?
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: szachimat »

Najprościej byłoby zrobić podstawienie: \(\displaystyle{ t=-x ^{2} + 12x - 27}\) i narysować wykres funkcji \(\displaystyle{ f(t)=\log _{ \frac{1}{3} }t}\) po zmiennej \(\displaystyle{ t}\) w przedziale \(\displaystyle{ (0;9\rangle}\). Czyli będzie to część podstawowej funkcji logarytmicznej o naszej podstawie (zapominamy na razie o podstawieniu) okrojonej w podanym przedziale. Wówczas zbiory wartości będą takie same (może ciężko to zrozumieć, ale zaufaj mi - tak jest).
Ostatnio zmieniony 25 lut 2015, o 21:05 przez Jan Kraszewski, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22234
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3759 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: a4karo »

Ludzie, terminologia !!! Środek logarytmu to ARY.
szachimat
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1674
Rejestracja: 23 sty 2015, o 21:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: lubelskie
Podziękował: 6 razy
Pomógł: 354 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: szachimat »

a4karo, daj spokój, chodzi o to aby druga osoba zrozumiała. Czy sensowniej byłoby użyć precyzyjnego języka matematycznego i napisać "Dziedziną są argumenty dla których argument logarytmu jest większy od zera". (Nie odpisuj, ewentualnie wtrącając się do dyskusji napisz jak byś sprecyzowałbyś to jaśniej tak aby druga osoba zrozumiała - bo ja jak widzę takie posty zniechęcam się do dalszej pomocy)
Awatar użytkownika
leszczu450
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 4414
Rejestracja: 10 paź 2012, o 23:20
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Toruń
Podziękował: 1589 razy
Pomógł: 364 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: leszczu450 »

Co to jest środek logarytmu szachimat ? Bo ja z takim pojęciem nigdy się nie spotkałem.
isio05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 3 sie 2012, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 27 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: isio05 »

Najprościej byłoby zrobić podstawienie: \(\displaystyle{ t=-x ^{2} + 12x - 27}\) i narysować wykres funkcji \(\displaystyle{ f(t)=\log _{ \frac{1}{3} }t}\) po zmiennej t w przedziale \(\displaystyle{ (0;9\rangle}\). Czyli będzie to część podstawowej funkcji logarytmicznej o naszej podstawie (zapominamy na razie o podstawieniu) okrojonej w podanym przedziale. Wówczas zbiory wartości będą takie same (może ciężko to zrozumieć, ale zaufaj mi - tak jest).
Po podstawieniu faktycznie widać, że logarytm w swojej dziedzinie, którą stanowią wartości funkcji kwadratowej dąży do nieskończoności.
Dzięki za pomoc.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2015, o 21:12 przez isio05, łącznie zmieniany 4 razy.
Jan Kraszewski
Administrator
Administrator
Posty: 34343
Rejestracja: 20 mar 2006, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Wrocław
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 5204 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: Jan Kraszewski »

szachimat pisze:Czy sensowniej byłoby użyć precyzyjnego języka matematycznego i napisać "Dziedziną są argumenty dla których argument logarytmu jest większy od zera".
Nie, bo to nieprawda, dziedzina to zbiór.
szachimat pisze:Jeżeli środek logarytmu przybliża się do zera,
Jeżeli argument logarytmu...

JK
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: Dilectus »

Wyznacz dziedzinę i zbiór wartości funkcji \(\displaystyle{ f(x)=\log _{ \frac{1}{3} }(-x ^{2} + 12x - 27)}\)
1. Dziedzina

Logarytm jest zdefiniowany dla liczb rzeczywistych dodatnich, a więc to, na co działa musi być nieujemne. Zatem

\(\displaystyle{ -x ^{2} + 12x - 27>0}\)

\(\displaystyle{ x \in \left( 3, \ 9 \right)}\)

Czyli dziedziną funkcji \(\displaystyle{ f(x)}\) jest przedział \(\displaystyle{ \left( 3, \ 9 \right)}\)

2. Zbiór wartości

Logarytm o podstawie mniejszej od jeden jest funkcją malejącą, a więc najmniejszą wartość osiąga w maksimum tej funkcji kwadratowej, która jest argumentem logarytmu. Maksimum tego trójmianu jest równe \(\displaystyle{ 9}\), zatem najmniejszą wartością funkcji \(\displaystyle{ f(x)}\) będzie

\(\displaystyle{ \log _{ \frac{1}{3} }9=-2}\)

Policzmy jeszcze granice na krańcach przedziału określoności funkcji \(\displaystyle{ f(x)}\)

\(\displaystyle{ \lim_{x\to 3^+}\log _{ \frac{1}{3} }(-x ^{2} + 12x - 27)= \infty}\)

\(\displaystyle{ \lim_{x\to 9^-}\log _{ \frac{1}{3} }(-x ^{2} + 12x - 27)= \infty}\)

A więc

\(\displaystyle{ f(x) \in \left( -2, \ \infty \right)}\)

isio05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 3 sie 2012, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 27 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: isio05 »

\(\displaystyle{ \lim_{x\to 3^+}\log _{ \frac{1}{3} }(-x ^{2} + 12x - 27)= \infty

\lim_{x\to 9^-}\log _{ \frac{1}{3} }(-x ^{2} + 12x - 27)= \infty}\)
Zastanawia mnie ten zapis. Czy mógłbyś pokazać jak otrzymać to, że logarytm ma granicę w \(\displaystyle{ \infty}\)? Czy po prostu stwierdzamy, że skoro liczba logarytmowana dąży do zera to też cały cały logarytm dąży do \(\displaystyle{ \mp \infty}\) (zależnie od jego podstawy)?
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22234
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3759 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: a4karo »

Czy po prostu stwierdzamy, że skoro liczba logarytmowana dąży do zera to też cały cały logarytm dąży do mp infty (zależnie od jego podstawy)?
A nie jest tak? Właśne z tego faktu się tu korzysta.
isio05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 3 sie 2012, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 27 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: isio05 »

a4karo pisze:
Czy po prostu stwierdzamy, że skoro liczba logarytmowana dąży do zera to też cały cały logarytm dąży do mp infty (zależnie od jego podstawy)?
A nie jest tak? Właśne z tego faktu się tu korzysta.
Ok, chyba nie potrzebnie rozwodzę się nad czymś co jest oczywiste.

Dzięki za odpowiedź.
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Dziedzina i zbiór wartości logarytmu.

Post autor: Dilectus »

Zastanawia mnie ten zapis. Czy mógłbyś pokazać jak otrzymać to, że logarytm ma granicę w \(\displaystyle{ \infty}\)? Czy po prostu stwierdzamy, że skoro liczba logarytmowana dąży do zera to też cały cały logarytm dąży do \(\displaystyle{ \mp \infty}\) (zależnie od jego podstawy)?
Zobacz, do czego dąży argument logarytmu, gdy iks dąży do 3.
ODPOWIEDZ