Rozcieńczenie związku

nukleoid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 11 paź 2011, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Rozcieńczenie związku

Post autor: nukleoid »

Witam,

Mam pytanie odnoście rozcieńczenia. W kolbie miarowej o pojemności \(\displaystyle{ 50 cm^{3}}\) muszę rozcieńczyć związek, którego stężenie (w inny pojemniku) wynosi 1 g/l. Mam uzyskać stężenie 0,01 mg/l tego związku w kolbie. Moje pytanie brzmi ile \(\displaystyle{ cm^{3}}\) (mam pipety o takiej podziałce) związku i wody destylowanej muszę wprowadzić do kolby miarowej, aby uzyskać stężenie 0,01 mg/l tego związku?
Kriiis
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 3 lut 2015, o 17:31
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: CK
Podziękował: 2 razy
Pomógł: 5 razy

Rozcieńczenie związku

Post autor: Kriiis »

Zakładając, że minimalna ilość roztworu stężonego, którą możesz pobrać to 1cm3 (a tak by wynikało z twojej podziałki na pipecie):
1l - 1000cm3
1g - 1000cm3
x - 1cm3
x=0,001g
Ponieważ twoja kolba ma 50cm3, możesz dodać maksymalnie 49cm3 wody.
0,001g/50cm3 = 0,001g/0,05l = 0,02 g/l = 20mg/l
Najniższe stężenie, które możesz uzyskać używając takiej kolby miarowej i takich pipet wynosi 20mg/l (znacznie wyższe, niż szukane przez ciebie).

PS Jesteś pewien, iż szukasz stężenia 0,01mg/l? Jest ono niezwykle niskim stężeniem. Może 0,01g/l (co przy podanym przez ciebie sprzęcie również nie jest możliwe do uzyskania) bądź 0,01mg/cm3 (maks. to 0,02mg/cm3)? Ewentualnie 0,01g/cm3 (jedyna możliwa przy twoim sprzęcie opcja z podaną przez ciebie wartością liczbową).

Pozdrawiam.
nukleoid
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 66
Rejestracja: 11 paź 2011, o 16:36
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa

Rozcieńczenie związku

Post autor: nukleoid »

No właśnie zastanawiałem się nad tym i doszedłem do wniosku, że aby uzyskać takie rozcieńczenie (0,01 mg/cm3) muszę najpierw zrobić inne rozcieńczenia w innych kolbach. Na przykład najpierw zrobić rozcieńczenie 1:10, czyli uzyskać stężenie 100 mg/l. Czyli do pierwszej kolby wprowadzę 5 cm3 związku i 45 wody. Potem do drugiej kolby też zrobić rozcieńczenie 1:10 i z tej pierwszej wziąć 5 cm3 tego rozcieńczonego związku i resztę wody i tak dalej aż w którejś tam kolbie uzyskam stężenie 0,01 mg/cm3.
Teraz pytanie brzmi czy mogę tak samo rozcieńczać ten związek, jeżeli np. substancją rozcieńczającą nie jest woda destylowana, tylko np. r-r 10% HCl?
ODPOWIEDZ