Całka niewłaściwa

Całkowalność. Metody i obliczanie całek oznaczonych i nieoznaczonych. Pole pod wykresem. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku całkowego. Wielowymiarowa całka Riemanna - w tym pola i objętości figur przestrzennych.
E610
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 wrz 2013, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Całka niewłaściwa

Post autor: E610 »

\(\displaystyle{ \int_{1}^{ \infty } \frac{\ln xdx}{1+\ln ^4x}}\)
Ostatnio zmieniony 24 sty 2015, o 11:29 przez yorgin, łącznie zmieniany 3 razy.
Powód: Przywrócono pierwotną treść posta, do której odnoszą się wszystkie wypowiedzi w temacie.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22257
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3763 razy

Całka niewłaściwa

Post autor: a4karo »

Chodzi o obliczenie, czy o sprawdzenie zbieżności?
E610
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 wrz 2013, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Całka niewłaściwa

Post autor: E610 »

No wyliczenie wtedy będzie wiadomo też czy jest zbieżna czy nie
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Całka niewłaściwa

Post autor: Premislav »

Wyliczenie mogłoby być b. trudne. No ale z określeniem, czy jest zbieżna, czy nie, powinno być łatwiej...
Podstawmy \(\displaystyle{ t=\ln x}\). Co wtedy dostajesz? Jak zmienią się granice całkowania? Co możesz powiedzieć o otrzymanej całce?
E610
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 wrz 2013, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Całka niewłaściwa

Post autor: E610 »

Ja to wcześniej policzyłem tak, że najpierw nieoznaczoną podstawiłem do niej \(\displaystyle{ t=\ln x}\)potem granice całkowania z odpowiedniego wzoru i na końcu policzyłem granicę i wyszło mi \(\displaystyle{ \infty}\) czyli rozbieżna, ale to chyba źle
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Całka niewłaściwa

Post autor: yorgin »

Całka jest rozbieżna i nie trzeba do tego żadnego wzoru ani podstawień. Nie wydaje mi się, by ta całka w ogóle była elementarna...

Dla dostatecznie duzych \(\displaystyle{ x\geq C}\) mamy
\(\displaystyle{ \frac{\ln x}{(1+\ln^4x)}\geq \frac{1}{1+x}}\).
Jest jasne, że
\(\displaystyle{ \int_C^{+\infty} \frac{\dd x}{1+x}=+\infty}\).
E610
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16
Rejestracja: 11 wrz 2013, o 15:43
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 4 razy

Całka niewłaściwa

Post autor: E610 »

Tzn. miałem ten przykład na kolokwium i chcę się zorientować jak to miałoby mniej więcej wyglądać, nie miałem takich rzeczy co podałeś wyżej. Chodziło o to żeby zrobić tak jak pisałem, czyli policzyć całkę nieoznaczoną, potem przy pomocy granic wstawić \(\displaystyle{ T}\), a na końcu policzyć granicę z tego. Tylko, że teraz jak próbuje to zrobić to mi nawet podstawienie nie wychodzi A wczoraj zrobiłem jakoś i wyszło mi też, że \(\displaystyle{ \infty}\) ale pewnie wcześniejsze obliczenia źle i tak wyszło przypadkiem

Edit;// źle przykład przepisałem i teraz podstawienie wychodzi
Awatar użytkownika
yorgin
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 12762
Rejestracja: 14 paź 2006, o 12:09
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 17 razy
Pomógł: 3440 razy

Całka niewłaściwa

Post autor: yorgin »

E610 pisze:nie miałem takich rzeczy co podałeś wyżej.
To jest zwykłe porównywanie całek. Analogia kryterium porównawczego zbieżności szeregów. Robi się to i stosuje dokładnie tak samo.
E610 pisze: Chodziło o to żeby zrobić tak jak pisałem, czyli policzyć całkę nieoznaczoną, potem przy pomocy granic wstawić \(\displaystyle{ T}\), a na końcu policzyć granicę z tego.
Wolfram nie potrafi policzyć całki nieoznaczonej. Ja po podstawieniu widzę kombinację funkcji wykładniczej i wymiernej, co obniża nadzieje na jej elementarność. Nie widzę jednak potrzeby prowadzenia takich obliczeń, skoro wystarczy zastosować kryterium porównawczne.
Awatar użytkownika
Premislav
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15688
Rejestracja: 17 sie 2012, o 13:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Podziękował: 196 razy
Pomógł: 5221 razy

Całka niewłaściwa

Post autor: Premislav »

Ale podstawienie, jakie zaproponowałem, nie miało służyć wyliczeniu całki nieoznaczonej.
Mamy wówczas \(\displaystyle{ x=e ^{t},\mbox{d}x=e^{t}\mbox{d}t}\) i otrzymujemy \(\displaystyle{ \int_{0}^{ \infty } \frac{te ^{t} }{1+t^{4}}\mbox{d}t}\)
I teraz wystarczy pokazać, że \(\displaystyle{ e ^{t} \ge t ^{2}}\) dla dostatecznie dużych \(\displaystyle{ t}\) rzeczywistych oraz rozbić na dwie całki, z których jedną szacować z dołu przez \(\displaystyle{ \int_{\mbox{coś tam}}^{ \infty } \frac{t ^{3} }{1+t^{4}} \mbox{d}t}\)
Ja na przykład nie widzę, czemu taka nierówność, jaką Pan zaproponował, jest prawdziwa - przynajmniej nie od razu. Oczywiście, jak ktoś jest bystrzejszy ode mnie, to pewnie widzi to natychmiast.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22257
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3763 razy

Całka niewłaściwa

Post autor: a4karo »

Zwróćcie uwagę, że autor posta był łaskaw zmienić jego treść i w tej chwili mamy do czynienia z banalna całką żbiezną.
Wstyd autorze. Nie robi się takich rzeczy.
ODPOWIEDZ