Bryły opisane na kuli

Sześciany. Wielościany. Kule. Inne bryły. Zadania i twierdzenia z nimi związane. Geometria rzutowa w przestrzeni.
isio05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 3 sie 2012, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 27 razy

Bryły opisane na kuli

Post autor: isio05 »

Witam, potrzebuje pomocy z podanymi niżej zadaniami. Oczywiście, nie muszą to być pełne rozwiązania, powinny wystarczyć wskazówki co należy robić krok po kroku.

1. Krawędź podstawy ostrosłupa prawidłowego trójkątnego ma długość \(\displaystyle{ a}\), a krawędź boczna - \(\displaystyle{ 2a}\). Wyznacz promień kuli wpisanej w ten ostrosłup.

2. Wyznacz pole powierzchni kuli wpisanej w stożek, którego przekrojem osiowym jest trójkąt równoramienny o polu \(\displaystyle{ S}\) i największym kącie równym \(\displaystyle{ 120}\).

3. Kula wpisana w stożek ma pole powierzchni dwa razy mniejsze od pola powierzchni całkowitej stożka. Oblicz cosinus kąta nachylenia tworzącej tego stożka do jego podstawy.

Z góry dziękuje za pomoc.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2019, o 07:36 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Pojedyncze symbole literowe także zapisujemy z użyciem LateXa.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Bryły opisane na kuli

Post autor: a4karo »

Pokaż własne próby - pomożemy...
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Bryły opisane na kuli

Post autor: Dilectus »

Wskazówki:
1.
Narysyj przekrój tego ostrosłupa (z wpisaną kulą) płaszczyzną przechodzącą przez wierzchołek i środek boku podstawy. Przekrojem tym będzie trójkąt z wpisanym okręgiem. Promień tego okręgu będzie promieniem szukanej kuli.

2.
Narysuj przekrój osiowy tego stożka i wpisz weń okrąg. Znajdź jego promień - jest to promień szukanej kuli.

3.
Potem, bo muszę kończyć...
isio05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 3 sie 2012, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 27 razy

Bryły opisane na kuli

Post autor: isio05 »

Dobrze, to co wymyśliłem dla pierwszego:
Stwierdziłem że promień kuli wpisanej będzie równy \(\displaystyle{ 1/3}\) wysokości ostrosłupa. Wyliczyłem więc tą wysokość otrzymując wynik: \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{33}a}{3}}\). Potem tylko pomnożyłem to przez \(\displaystyle{ 1/3}\) otrzymując \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{33}a}{9}}\). I ogólnie w tym momencie mnie brakło, ponieważ wynikiem jest liczba \(\displaystyle{ \frac{\left( 3 \sqrt{5} - 1 \right) \sqrt{33}a }{132}}\)

Odnośnie drugiego próbowałem to tak jak napisał Dilectus. Jednak zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz mianowicie zależność \(\displaystyle{ H _{przekroju}=?R}\). Wiem, że to dość banalne pytanie jednak często się właśnie na takich rzeczach wykładam.
Ostatnio zmieniony 25 lut 2019, o 07:38 przez AiDi, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Poprawa wiadomości.
a4karo
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 22173
Rejestracja: 15 maja 2011, o 20:55
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Bydgoszcz
Podziękował: 38 razy
Pomógł: 3748 razy

Bryły opisane na kuli

Post autor: a4karo »

Stwierdziłem że promień kuli wpisanej będzie równy 1/3 wysokości ostrosłupa.
Na jakiej podstawie? To jest nieuprawnione.
isio05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 3 sie 2012, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 27 razy

Bryły opisane na kuli

Post autor: isio05 »

Dobrze, podszedłem więc do sprawy w sposób opisany przez Dilectusa i otrzymałem następujący trójkąt (wraz z uzasadnieniem skąd pochodzi dana wartość):
Podstawa: \(\displaystyle{ \frac{a}{2}}\) - z podobieństwa trójkątów (Podstawa do trójkąta utworzonego przez przekrój)
Boki: \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{15}a }{2}}\) - wysokości boków ostrosłupa
Wysokość: \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{33}a }{9} = H _{ostrosłupa}}\) - z tego, że przekrój przechodzi przez środek krawędzi podstawy i wierzchołek.
I mam taki trójkąt z wpisanym kołem i średnio mam pomysł co dalej z nim czynić.
Gouranga
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 1564
Rejestracja: 16 maja 2013, o 17:56
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Trójmiasto
Podziękował: 11 razy
Pomógł: 243 razy

Bryły opisane na kuli

Post autor: Gouranga »

isio05, może warto skorzystać z wzoru na promień okręgu wpisanego w trójkąt?
Konradek
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 163
Rejestracja: 29 lis 2011, o 20:33
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3 razy
Pomógł: 20 razy

Bryły opisane na kuli

Post autor: Konradek »

isio05 pisze: Wysokość: \(\displaystyle{ \frac{ \sqrt{33}a }{9} = H _{ostrosłupa}}\)
z twierdzenia Pitagorasa:
\(\displaystyle{ h^2=\left(\frac{ \sqrt{15}a}{2}\right)^2-\left(\frac{a}{4}\right)^2}\)
\(\displaystyle{ h^2= \frac{15a^2}{4}- \frac{a^2}{16}}\)
\(\displaystyle{ h^2= \frac{59a^2}{16}}\)
\(\displaystyle{ h= \sqrt{\frac{59a^2}{16}}}\) bo \(\displaystyle{ h>0}\)
\(\displaystyle{ h= \frac{\sqrt{59}a}{4}}\)
isio05
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 59
Rejestracja: 3 sie 2012, o 22:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 27 razy

Bryły opisane na kuli

Post autor: isio05 »

Ok, dzięki za pomoc. 1 i 2 wyszło, 3 jeszcze pomęczę. Jakby co będę pisał.
Dilectus
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2662
Rejestracja: 1 gru 2012, o 00:07
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Warszawa
Pomógł: 369 razy

Bryły opisane na kuli

Post autor: Dilectus »

1. Przekrój tego ostrosłupa to trójkąt o bokach \(\displaystyle{ 2a}\), \(\displaystyle{ a \frac{ \sqrt{3} }{2}}\) i \(\displaystyle{ a \frac{ \sqrt{15} }{2}}\). Znajdź promień okręgu wpisanego w ten trójkąt.

2. Masz pole przekroju \(\displaystyle{ S}\) (trólkąt równoramienny) i kąt wierzchołkowy stożka \(\displaystyle{ \alpha}\).
Niech \(\displaystyle{ l}\) - tworząca stożka, \(\displaystyle{ r}\) - promień podstawy.

\(\displaystyle{ S= rh}\)

\(\displaystyle{ h= \frac{S}{r}}\)

\(\displaystyle{ \frac{h}{l}=\cos\alpha= \frac{1}{2} \Rightarrow h= \frac{1}{2}l}\)

\(\displaystyle{ \frac{r}{l} =\sin\alpha= \frac{ \sqrt{3} }{2} \Rightarrow r=l \frac{ \sqrt{3} }{2}}\)

Przekrój stożka jest trójkątem równoramiennym o podstawie \(\displaystyle{ 2r}\) i bokach \(\displaystyle{ l}\)

Wpisz weń okrąg i policz promień \(\displaystyle{ R}\). Będzie to promień kuli wpisanej w stożek.
anna_
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 16323
Rejestracja: 26 lis 2008, o 20:14
Płeć: Kobieta
Podziękował: 35 razy
Pomógł: 3245 razy

Bryły opisane na kuli

Post autor: anna_ »

Dilectus pisze:1. Przekrój tego ostrosłupa to trójkąt o bokach \(\displaystyle{ 2a}\), \(\displaystyle{ a \frac{ \sqrt{3} }{2}}\) i \(\displaystyle{ a \frac{ \sqrt{15} }{2}}\). Znajdź promień okręgu wpisanego w ten trójkąt.
To fałsz.
To nie będzie promień kuli.
ODPOWIEDZ