Alexander Grothendieck

Biografie matematyków. Dyskusje o dorobku znanych mistrzów. Historie, które stały się legendami... Legendy, które stały się mitami...
Mity, które stały się ... matematyką.
Dawidk01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tuszyn
Podziękował: 2 razy

Alexander Grothendieck

Post autor: Dawidk01 »

Alexander Grothendieck (ur. 28 marca 1928 w Berlinie) – jeden z najwybitniejszych matematyków XX wieku. Początkowo zajmował się teorią przestrzeni Banacha oraz przestrzeniami liniowo-topologicznymi i ich iloczynami tensorowymi. Twórca nowoczesnych podstaw geometrii algebraicznej. W czasie wojny ukrywał się w Le Chambon-sur-Lignon. Laureat Medalu Fieldsa w 1966 roku.
Tyle tylko o tym matematyku pisze nasza wikipedia.
Alexander Grothendieck przewinął się kilka razy przez to forum, ale nie ma osobnego tematu, a według mnie zasługuje na to.
Kiedyś myślałem, że Grigorij Perelman jest ewenementem. Matematyk o wielkich możliwościach, który może pracować w największych uczelniach świata i zarabiać miliony, postanawia odizolować się od ludzi nie wyjaśniając za bardzo swojego postępowania.
Okazuje się jednak, że rosyjskiemu geniuszami szlak przetarł inny geniusz - Alexander Grothendieck, który od początku lat dziewięćdziesiątych żyje w pustelni w Pirenejach. Jego zachowanie dużo tłumaczy bardzo ciekawy i inspirujący artykuł (polecam gorąco)

Kod: Zaznacz cały

http://www.zb.eco.pl/publication/wielcy
... eck-p450l1 .
Po takim naświetleniu portretu Grothendiecka można doszukać się logiki w jego postępowaniu.
Pozostaje mieć nadzieję, że Grigorij Perelman i Alexander Grothendieck nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i świat więcej się dowie o ich historii (w przypadku Perelmana może to być łatwiejsze, w końcu nie ma jeszcze pięćdziesiątki, a w ostatnich miesiącach pojawiły się artykuły sugerujące, że wychodzi z ukrycia).

A teraz mam pytanie.
Pewnie to niemożliwe, ale może jednak: Czy książka Grothendiecka Récoltes et Semailles: Réflexions et témoignage sur un passé de mathématicien jest może przetłumaczona na język polski? Albo chociaż angielski (choć mój angielski stoi na bardzo niskim poziomie). Chyba znalazłem jej francuskie wydanie, więc jest nadzieja.
Awatar użytkownika
mol_ksiazkowy
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 11265
Rejestracja: 9 maja 2006, o 12:35
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Podziękował: 3143 razy
Pomógł: 747 razy

Alexander Grothendieck

Post autor: mol_ksiazkowy »

Aleksander Grothendieck

MGP


na Enc B;
... othendieck


YT info: http://www.youtube.com/watch?v=azDS8UWImMM
Kiedyś myślałem, że Grigorij Perelman jest ewenementem. Matematyk o wielkich możliwościach, który może pracować w największych uczelniach świata i zarabiać miliony, postanawia odizolować się od ludzi nie wyjaśniając za bardzo swojego postępowania.
Okazuje się jednak, że rosyjskiemu geniuszami szlak przetarł inny geniusz - Alexander Grothendieck, który...
http://wiadomosci.onet.pl/prasa/geniusz ... iata/fg2hq
Dawidk01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tuszyn
Podziękował: 2 razy

Alexander Grothendieck

Post autor: Dawidk01 »

Perelman już ma swój temat na tym forum więc postanowiłem za dużo o nim się nie rozpisywać. No ale jednak to podobne przypadki. Z artykułu, który w pierwszym poście przytoczyłem można mniej więcej zrozumieć motywacje Grothendiecka (na tym forum jednak przeczytałem niedawno, że Grothendieck chce, by nie publikować jego prac. Tego nie rozumiem).
W przypadku Perelmana z jednej strony wszystko też się układa, ale sugestie, że przestał interesować się matematyką, mieszka sam z chorą matką i nie dopuszcza lekarzy do niej... coś tu jest nie tak. Ja jakoś nie lubię tłumaczeń w stylu - on ma autyzm, geniusze są wariatami itd.. Nie mam na koncie żadnych odkryć matematycznych, ale wydaje mi się, że żeby dokonać tak wielkiej rzeczy jak udowodnienie hipotezy Poincarego, trzeba naprawdę mieć uporządkowane w głowie (ciężko pracować, myśleć logicznie, być pokornym itp.). Dlaczego więc nagle Perelman ma stać się wariatem?
... zcza-rosje z tego artykułu wyłania się jednak inny obraz Perelmana. Może i stracił zainteresowanie matematyką (w co wątpię), ale zaczął interesować się nanotechnologią. Mam nadzieję, że kiedyś dowiemy się więcej na ten temat i Perelman znów zadziwi świat.
Co do Grothendiecka. Nie chciałbym tego, ale wydaję mi się, że w jego historii nic większego już się nie zmieni (w końcu ma swoje lata). Chciałbym jednak poczytać jego dzieło "Zbiory i siewy", ale wątpię, że to się uda. Może gdybym to zrobił, bardziej zrozumiałbym motywacje Grothendiecka jak i Perelmana.
Awatar użytkownika
Spektralny
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 3976
Rejestracja: 17 cze 2011, o 21:04
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Praga, Katowice, Kraków
Podziękował: 9 razy
Pomógł: 929 razy

Alexander Grothendieck

Post autor: Spektralny »

Je viens d'être informé du décès d'Alexandre Grothendieck ce matin 13
novembre à l'hopital de Saint-Girons en Ariège.

Jean Malgoire


Dawidk01
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 32
Rejestracja: 2 kwie 2014, o 21:08
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Tuszyn
Podziękował: 2 razy

Alexander Grothendieck

Post autor: Dawidk01 »

No nie...
ODPOWIEDZ