Równanie funkcyjne z WM

Wszelkiego rodzaju zadania nie dotyczące funkcji w działach powyżej lub wiążace więcej niż jeden typ funkcji. Ogólne własności. Równania funkcyjne.
Awatar użytkownika
etyre
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 91
Rejestracja: 24 gru 2008, o 20:47
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Oz
Podziękował: 14 razy
Pomógł: 5 razy

Równanie funkcyjne z WM

Post autor: etyre »

Znalazłem na zadaniach z WM w Staszicu równanie, do którego nie wiem jak podejść. Wiem, amatorstwo, ale się uczę Dzięki za pomoc

Znaleźć wszystkie funkcje \(\displaystyle{ f : R \rightarrow R}\), ciągłe, spełniające własność dla wszystkich \(\displaystyle{ x \in R}\):
\(\displaystyle{ f(f(x)) = f(x) + x}\)
zex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 11 wrz 2009, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1 raz

Równanie funkcyjne z WM

Post autor: zex »

Sugerowałbym sprawdzanie wielomianów, stałego, stopnia 1 itd...
Awatar użytkownika
czeslaw
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 2156
Rejestracja: 5 paź 2008, o 22:12
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Politechnika Wrocławska
Podziękował: 44 razy
Pomógł: 317 razy

Równanie funkcyjne z WM

Post autor: czeslaw »

zex, polecam zapoznac się z metodami rozwiązywania równań funkcyjnych. To że znajdziesz jakąś funkcję która spełnia to rownanie, nie znaczy że je rozwiązaleś.



Może się przyda.
zex
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 15
Rejestracja: 11 wrz 2009, o 21:54
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Kraków
Pomógł: 1 raz

Równanie funkcyjne z WM

Post autor: zex »

czeslaw, znalezienie jakiegoś rozwiązania to już coś, od czego można zacząć...
Jaworekk
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 110
Rejestracja: 13 wrz 2009, o 00:24
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Krakow
Pomógł: 26 razy

Równanie funkcyjne z WM

Post autor: Jaworekk »

Widać , że funkcja f(x) nie może w swoim rozwinięciu w szereg , składnik z x w najwyższej potędze nie może być rzędu \(\displaystyle{ x^{n}}\) gdzie \(\displaystyle{ n \ge 2}\). Bo wtedy po lewej stronie równania pojawi składnik rzędu \(\displaystyle{ x^{n^{2}}}\) a po prawej będzie dalej tylko \(\displaystyle{ x^{n}}\). Pozostają więc wyraz liniowy i stały:

\(\displaystyle{ f(x)=ax+b}\)

\(\displaystyle{ a(ax+b) + b = ax + b + x}\)

\(\displaystyle{ x(a^{2} - a - 1) = -ab}\)

Aby bylo spelnione dla każdego x, obie strony muszą być równe 0:

\(\displaystyle{ ab=0 \longrightarrow b=0}\)

\(\displaystyle{ a^{2} - a - 1 = 0 \longrightarrow a=\frac{1+\sqrt{5}}{2} \vee a=\frac{1-\sqrt{5}}{2}}\)

pozostaje pytanie, co z funkcjami, które mają nieskonczenie wiele wyrazów w rozwinięciu w szereg
alef0
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 144
Rejestracja: 19 lut 2009, o 11:42
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Żywiec/Gliwice
Pomógł: 23 razy

Równanie funkcyjne z WM

Post autor: alef0 »

Jaworekk pisze:Widać , że funkcja f(x) nie może w swoim rozwinięciu w szereg , składnik z x w najwyższej potędze nie może być rzędu \(\displaystyle{ x^{n}}\) gdzie \(\displaystyle{ n \ge 2}\). Bo wtedy po lewej stronie równania pojawi składnik rzędu \(\displaystyle{ x^{n^{2}}}\) a po prawej będzie dalej tylko \(\displaystyle{ x^{n}}\). Pozostają więc wyraz liniowy i stały:

\(\displaystyle{ f(x)=ax+b}\)

\(\displaystyle{ a(ax+b) + b = ax + b + x}\)

\(\displaystyle{ x(a^{2} - a - 1) = -ab}\)

Aby bylo spelnione dla każdego x, obie strony muszą być równe 0:

\(\displaystyle{ ab=0 \longrightarrow b=0}\)

\(\displaystyle{ a^{2} - a - 1 = 0 \longrightarrow a=\frac{1+\sqrt{5}}{2} \vee a=\frac{1-\sqrt{5}}{2}}\)

pozostaje pytanie, co z funkcjami, które mają nieskonczenie wiele wyrazów w rozwinięciu w szereg

hmm... ale rozwijanie w szereg wiąże się z różniczkowalnością (chyba że myślisz o rozwijaniu w szereg, którego nie znam). W założeniach nie ma nic o różniczkowaniu funkcji \(\displaystyle{ f}\)

ja na razie doszedłem do tego, że \(\displaystyle{ f}\) musi być różnowartościowa (co z ciągłością daje monotoniczność) i \(\displaystyle{ f(0)=0}\)
ODPOWIEDZ