Hej mam problem z dwoma bardzo podobnymi do siebie zadaniami:
1. Oblicz zdolność skupiającą lupy, wiedząc, że przedmiot umieszczony jest w odległości 2,5 cm od lupy, a jego obraz powstaje w odległości 25 cm.
2. Oblicz odległość, w której umieszczony jest przedmiot oglądany przez lupę o zdolności skupiającej 40 D jeśli pozorny obraz tego przedmiotu powstaje w odległości 25 cm od lupy.
AD. 1. Generalnie wiem, że obraz będzie powiększony 10-krotnie (z proporcji), ale jakoś to mi nic nie pomaga. Nawet jak sprawdziłem odpowiedź: 36 D i z tego wyliczyłem, że ogniskowa wynosi w przybliżeniu 2,77 cm, czyli powstaje obraz pozorny - to jeszcze bardziej zamotało mi w głowie, bo skąd mam wiedzieć na początku zadania, czy obraz jest pozorny, czy rzeczywisty? Itp. Analogicznie zadanie 2... z góry dzięki za pomoc
Zdolność skupiająca lupy.
-
daras170
- Użytkownik

- Posty: 703
- Rejestracja: 24 mar 2014, o 19:57
- Płeć: Mężczyzna
- Lokalizacja: Toronto
- Podziękował: 4 razy
- Pomógł: 73 razy
Zdolność skupiająca lupy.
Masz przybliżony wzór na powiększenie lupy : \(\displaystyle{ p\approx \frac{d}{f} + 1 = Zd + 1}\) to go zastosuj.
p = 25/2,5 = 10, d= 0,25 m więc Z = 36 D.
p = 25/2,5 = 10, d= 0,25 m więc Z = 36 D.

