Ekstrema lokalne sinus, cosinus.

Różniczkowalność, pochodna funkcji. Przebieg zmienności. Zadania optymalizacyjne. Równania i nierówności z wykorzystaniem rachunku różniczkowego.
Teson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 1 lip 2014, o 04:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 18 razy

Ekstrema lokalne sinus, cosinus.

Post autor: Teson »

Nie mam pomysłu na to zadanie.
Zadanie brzmi:
Wyznaczyć ekstrema funkcji \(\displaystyle{ z= f(x,y)}\) określonej wzorem:
\(\displaystyle{ f(x,y)=sinx + cosy + cos(x-y)}\), gdzie \(\displaystyle{ 0 \le x \le \frac{\pi}{2}}\), \(\displaystyle{ 0 \le y \le \frac{\pi}{2}}\)

Będę wdzięczny za rozwiązanie tego zadania. Ogólnie potrafię robić takie zadania, jednak gdy pojawiają się sinsuy, cosinusy, problem wzrasta.
Teson
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 132
Rejestracja: 1 lip 2014, o 04:21
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Gdańsk
Podziękował: 83 razy
Pomógł: 18 razy

Ekstrema lokalne sinus, cosinus.

Post autor: Teson »

Brak słów.-- 14 wrz 2014, o 19:19 --Napisałem, że ogólnie umiem robić takie zadania, jednak tutaj mam problem, ponieważ wychodzi mi wtedy (a w sumie koledze) \(\displaystyle{ cosx=siny}\). Jak policzę pochodne cząstkowe pierwszego rzędu i przyrównam to co wyszło do zera.
Paulina-Anna
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 201
Rejestracja: 6 gru 2009, o 14:57
Płeć: Kobieta
Lokalizacja: Polska
Podziękował: 16 razy
Pomógł: 24 razy

Ekstrema lokalne sinus, cosinus.

Post autor: Paulina-Anna »

Teson pisze: Brak słów
?
Trzeba było od razu napisać, w czym problem.

Tak przy okazji, punkty stacjonarne tej funkcji to \(\displaystyle{ \left( 2m \pi + \pi, \frac{\pi}{2} (-4k-1) \right)}\) ,
\(\displaystyle{ \left( \frac{\pi}{3} (6m-1), \frac{\pi}{6} (5-12k) \right)}\),
\(\displaystyle{ \left( \frac{\pi}{3} (6m+1), \frac{\pi}{6} (1-12k) \right) , m, k \in \mathbb{Z}}\)

Zapomniałam o tym, że \(\displaystyle{ x, y}\) są w pierwszej ćwiartce, ale jarek4700 bardzo ładnie wszystko wyjaśnił.
Ostatnio zmieniony 14 wrz 2014, o 20:07 przez Paulina-Anna, łącznie zmieniany 1 raz.
jarek4700
Użytkownik
Użytkownik
Posty: 939
Rejestracja: 26 gru 2009, o 17:38
Płeć: Mężczyzna
Lokalizacja: Mazowsze
Podziękował: 5 razy
Pomógł: 228 razy

Ekstrema lokalne sinus, cosinus.

Post autor: jarek4700 »

W układzie równań, który Ci wychodzi zastąp cosinusy sinusami: \(\displaystyle{ \cos x = \sin\left(\frac{\pi}{2} - x\right)}\)

Ponieważ w tym przedziale co masz podany funkcja sinus jest różnowartościowa bo nawet jak odejmujesz ze sobą \(\displaystyle{ x}\) oraz \(\displaystyle{ y}\) to nie wyjdziesz poza \(\displaystyle{ \pm \frac{\pi}{2}}\) to możesz opuścić sinusy.
ODPOWIEDZ